wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Rekreacja we Wrocławiu
  4. Aktywnie w mieście i okolicach
  5. Pociąg retro nadjeżdża! Przejedź się zabytkowym składem po Wrocławiu [TRASY, BILETY, TERMINY]

Fani starych lokomotyw, wagonów i zwiedzania Wrocławia z… okien pociągu! Uwaga, uwaga! Szykuje się dla was wielkie wydarzenie! Klub Sympatyków Kolei zaprasza na zwiedzanie Wrocławia pociągiem muzealnym. I to na trzech trasach. Kiedy? Za ile? Jakimi trasami? Przeczytajcie szczegóły

Reklama

Przejazdy zabytkowym składem kierowane są nie tylko do miłośników kolei, ale także każdego, kto chce nietypowo i ciekawie spędzić czas lub zobaczyć miasto z innej perspektywy.

Pociąg retro we Wrocławiu 2023. Nie tylko jazda pociągiem, ale i zwiedzanie dworców

- Oprócz odcinków dostępnych dla rozkładowych pociągów pasażerskich będzie można przejechać się po odcinkach, którymi na co dzień poruszają się tylko pociągi towarowe. Podczas zmian kierunku jazdy będzie można wyjść na peron, obejrzeć dworzec, obserwować lokomotywę wykonującą manewry oraz odpinanie i podpinanie jej do składu. Będzie też okazja, aby zajrzeć do kabiny maszynisty i przyjrzeć się pulpitowi sterowniczemu – zapowiada Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Ale to nie koniec atrakcji: będzie też można posłuchać opowieści klubowego przewodnika, który opowie o historii miejsc, które będą odwiedzane. 

Pociąg retro we Wrocławiu 2023. Kawa, herbata i zimne napoje

Pociąg retro wyjedzie na tory już 12 marca. Poprowadzi go lokomotywa spalinowa SM30 z lat 50. lub 60., z wagonami osobowymi serii Bi z 1929r.

Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.

W pociągu będzie bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim będzie kupić też klubowe gadżety. 

Pociąg retro we Wrocławiu 2023. A nawet trzy pociągi na trzech trasach

- Zaplanowaliśmy trzy pociągi w ciągu dnia. Każdy pojedzie inną trasą, stąd ich nazwy, które odnoszą się do kierunku jazdy i rejonu naszego miasta: "Zakamarki Północne", "Zakamarki Południowe" oraz "Zakamarki Zachodnie" – informuje Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Pierwszym - "Zakamarki Północne" - pojedziemy między innymi w rejonie dawnego Portu Miejskiego, gdzie zachowała się historyczna zabudowa przemysłowa. Port zbudowano w latach 1897 - 1901 na osiedlu Kleczków. Od początku swojego istnienia był także ściśle związany z koleją.

W wypadku pociągu "Zakamarki Południowe" ciekawostką będzie przejazd koło Wzgórza Gajowickiego po odcinku obwodnicy towarowej, gdzie skład wjedzie na najwyższy punkt kolejowy we Wrocławiu a jest nim specjalna stalowa estakada zabudowana na drugim wiadukcie nad ul. Grabiszyńską. Warto wspomnieć, że obwodnicę towarową otwarto już w 1896 roku.

Trzeci pociąg, o nazwie "Zakamarki Zachodnie" zabierze nas na wycieczkę m.in. na stację Wrocław Gądów, zbudowaną jeszcze w XIX wieku. Powstała na linii Kolei Dolnośląsko - Marchijskiej, czyli tej, która łączyła Wrocław z Berlinem. Na co dzień wjeżdżają tutaj jedynie pociągi towarowe.

Wrocław Gądów był niegdyś stacją rozrządową, do dziś zachowały się tu specjalne górki rozrządowe, po których spuszczano wagony w celu uformowania składu. Dalej pociąg pojedzie łącznicą dla pociągów towarowych, a która wznosi się nad poziom pozostałych torów i przebiega koło Stacji Wrocław Nowy Dwór i dawnej lokomotywowni przy ul. Hermanowskiej.

To okazja do doświadczenia widoków, na jakie nie mają okazji pasażerowie pociągów osobowych na co dzień. W dawnej lokomotywowni stacjonowały do początku lat 90. jedne z ostatnich czynnych parowozów we Wrocławiu. A przed drugą wojną światową znajdował się tu warsztat elektrotrakcyjny dla niemieckiej elektrycznej kolei Dolnego Śląska
mówi Michał Wychodil

Wybierając się na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa – wszystkie zyski ze sprzedaży biletów przeznaczane są na remonty lub prace bieżące Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu przy zabytkowym taborze.

Pociąg retro we Wrocławiu 2023. Oto ceny biletów

Pociąg "Zakamarki Północne"

Cena biletu: Bilet ulgowy 29 PLN / Bilet normalny 39 PLN

Pociąg "Zakamarki Południowe"

Cena biletu: Bilet ulgowy 39 PLN / Bilet normalny 49 PLN

Pociąg "Zakamarki Zachodnie"

Cena biletu: Bilet ulgowy 38 PLN / Bilet normalny 48 PLN

Jak zarezerwować bilety? Kliknij w link! 

Pociąg retro we Wrocławiu 2023. Rozkład jazdy. Godziny odjazdu!

Tutaj znajdziesz dokładny rozkład jazdy (stacje i godziny odjazdów). Kliknij w link!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl