4. To będzie jazda! Pociąg retro ruszy z Wrocławia w trasę po Dolnym Śląsku. Już w ten weekend!
Pociąg retro 2023 wyruszy w podróż po Dolnym Śląsku już w połowie kwietnia fot. Grzegorz Jóźwicki, materiały prasowe Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Pociąg retro 2023 wyruszy w podróż po Dolnym Śląsku już w połowie kwietnia

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Lucjan Jeziorny zapraszają na wyjątkową podróż wyjątkowym pociągiem. Skład historycznych wagonów pociągnie za sobą SU45 - 079 czyli lokomotywa nazywana w kolejowym żargonie „Fiatem”. Start 15 kwietnia. Zobaczcie, jaką trasą przejedzie pociąg retro.

Lokomotywa o numerze 079 to jedyny czynny w kraju zabytkowy spalinowóz kultowej serii lokomotyw przeznaczonych pierwotnie do prowadzenia pociągów pasażerskich, zachowany w historycznym zielonym kolorze wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym.

Powiększ obraz: Na zdjęciu widać uczestników podróży zabytkowym pociągiem w 2022 roku. W tle pociąg retro z lokomotywą "fiat" fot. materiały prasowe Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Pociąg retro 2023. Skład przejedzie Magistralą Podsudecką

– Tym razem gratką dla fanów podróży i turystyki kolejowej oraz fotografowania będzie przejazd w wagonach prowadzonych przez „Fiata” po jednej z historycznych linii Dolnego Śląska - Magistrali Podsudeckiej – mówi Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i dodaje:

– Jej nazwa jest nieprzypadkowa, bo przebiega przez malownicze i ciekawe tereny Przedgórza Sudeckiego. Ten kolejowy szlak zbudowano jeszcze w latach 70. XIX wieku. Dzięki Magistrali Podsudeckiej, już od 1876 roku prowadzono przewóz ludzi i towarów z Legnicy przez Strzegom, Dzierżoniów Śląski, Kamieniec Ząbkowicki, Nysę, Prudnik i Kędzierzyn Koźle aż do Katowic. Linia ta o numerze 137 na całej swojej długości przebiega przez terytorium aż trzech województw - dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Pociąg retro 2023. Oto dokładna trasa. Zobaczcie

Pociąg specjalny prowadzony „Fiatem” SU45 - 79 pojedzie częścią tej historycznej trasy, na odcinku:

• Wrocław Główny (godz. 5.00)
  • Legnica
  • Rokitki
  • Legnica
  • Jawor
  • Rogoźnica
  • Strzegom
  • Jaworzyna Śląska
  • Świdnica Miasto
  • Dzierżoniów Śląski
  • Piława Górna
  • Kamieniec Ząbkowicki
  • Otmuchów
  • Kamieniec Ząbkowicki
  • Piława Górna
  • Dzierżoniów Śląski
  • Świdnica Miasto
  • Sobótka
  • Wrocław Główny (godz. 21.00)

Pociąg retro 2023. Co ciekawego na trasie?

– Uczestnicy imprezy będą mieć wyjątkową okazję do wykonania zdjęć i podziwiania miejsc, gdzie zachowała się zabytkowa architektura przemysłowa i gospodarcza z wieku XIX i XX oraz dawna zabudowa i infrastruktura kolejowa. Historycznym symbolem dawnej kolei są zachowane na części linii drewniane słupy teletechniczne oraz sygnalizacja kształtowa - semafory ramienne, ruchome tarcze - np. na stacji w Dzierżoniowie - mówi Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

– W Strzegomiu natomiast znajduje się unikatowy dworzec o konstrukcji szachulcowej - takie budynki stawiano w czasach istnienia Towarzystwa Kolei Wrocławsko - Świdnicko - Świebodzickiej, w XIX wieku. Później przebudowywano je na murowane. Strzegomski dworzec jest ostatnim tego typu w rejonie, który przetrwał do czasów współczesnych. Ponadto Magistrala Podsudecka okala w rejonie przejazdu pociągu masyw Ślęży, co da podróżnym niezapomniane widoki – dodaje.

Bonusem wycieczki pociągiem retro będzie też początkowy wjazd na stację Rokitki, gdzie zachowały ślady dawnej świetności kolei oraz dodające uroku a powoli znikające z krajobrazu wieże ciśnień.

Bilety na sobotnią podróż pociągiem zostały wyprzedane. Fani pociągów retro mogą jednak zjawić się na stacjach kolejowych, na których zatrzyma się lokomotywa z wagonami i zrobić sobie np. zdjęcia na tle zabytkowego składu.

Ruszyła jednak sprzedaż na kolejną kolejową imprezę. Oto szczegóły:

Źródło: materiały organizatorów