Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Każda wielka podróż zaczyna się od małego kroku. Ja swój wykonałem w 2011 roku zapisując się na kurs sędziowski we Wrocławiu. Daj sobie szansę na rozpoczęcie przygody życia, bo tym jest sędziowanie, i zapisz się na kurs. Jeżeli lubisz poznawać nowych ludzi i kochasz piłkę nożną, to jest to coś dla Ciebie. Mam nadzieję, że wkrótce widzimy się na zajęciach, a potem wiosną na zielonych murawach – zachęca Damian Sylwestrzak, arbiter międzynarodowy i jeden z wykładowców podczas najbliższego sędziowskiego kursu.
Wymagania dla kandydatów na sędziów:
- ukończone 16 lat;
- wykształcenie średnie (lub w trakcie nauki);
- niekaralność;
- brak przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu.
Jak zapisać się na kurs sędziowski?
Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje na temat kursu można znaleźć na stronie internetowej Kolegium Sędziów Wrocław. Zajęcia odbędą się na przełomie lutego i marca, obejmą 18 godzin warsztatów z przepisów gry i praktycznych ćwiczeń na boisku.
Aby zostać pełnoprawnym sędzią, na zakończenie kursu każdy z kandydatów musi zaliczyć egzamin teoretyczny oraz sprawnościowy.
Koszt kursu to 200 złotych, a uczestnicy poza niezbędnym przygotowaniem otrzymają także mały pakiet startowy w postaci akcesoriów - gwizdka i kartek. Co ważne, KS Wrocław nabory prowadzi raz w roku, więc kolejna okazja na dołączenie do grona sędziów będzie dopiero za 12 miesięcy. Sędziowanie można także łączyć z aktywnością w klubie piłkarskim – jako zawodnik, trener, czy działacz.
Zapisy na kurs trwają od grudnia i wpłynęło już ponad 60 zgłoszeń. Sędziami chcą zostać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, młodsi i starsi. Na rozpoczęcie sędziowskiej przygody nigdy nie jest za późno, co potwierdzają zapisy osób także w wieku 40+. Cieszy nas również bardzo duże zainteresowanie ze strony nastolatków. Sędziowanie zaczyna się od B Klasy, czyli ósmego poziomu rozgrywkowego, więc dojście na szczyt do ekstraklasy wymaga sporo czasu. W przypadku Damiana Sylwestrzaka było to prawie 10 lat. Zatem jeśli ktoś rzeczywiście ma talent, to im szybciej rozpocznie sędziowanie, tym lepiej.Marcin Polański, przedstawiciel władz KS Wrocław
– Choć sędziowanie to głównie domena mężczyzn, to coraz więcej koleżanek decyduje się na dołączenie do naszego grona. Aktualnie w KS Wrocław jest nas kilkanaście, a widok kobiety-arbitra na lokalnych boiskach nie jest już niczym wyjątkowym. Część z nas awansowała na poziom krajowy i sędziuje mecze szczebla centralnego, czyli najwyższe ligi kobiece w Polsce, a w przeszłości przedstawicielka naszego regionu - Karolina Skalska-Jakubaszek dotarła na sam szczyt i została międzynarodową sędzią asystentką – podkreśla Marta Chodorowska, asystentka szczebla centralnego, sędzia od 2023 roku.