Kobiety w ciąży bezpłatnie wypożyczą sprzęt do badania KTG

Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z MCT sp. z o.o. 26 maja rozpoczął projekt mobilnego badania KTG. Dzięki niemu kobiety w trzecim trymestrze ciąży mogą bezpłatnie wypożyczać sprzęt, który umożliwia rejestrowanie zapisów KTG w dowolnym miejscu i czasie, zwłaszcza w warunkach domowych. Zobacz, gdzie i na jakich zasadach można takie urządzenie wypożyczyć?

Wrocławianki od 36. tygodnia ciąży mogą bezpłatnie testować mobilne urządzenie do badania KTG. Zapewnione jest im także wsparcie medyczne.

– Miasto Wrocław stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców i stale wspiera działania podnoszące jakość życia w mieście. Jedną z niezbędnych i najważniejszych potrzeb do zaspokojenia w dzisiejszych czasach jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa, również w aspekcie zdrowotnym. Dzień Matki to szczególny dzień, w którym chcielibyśmy wesprzeć mieszkanki Wrocławia i dać przyszłym mamom możliwość skorzystania z nowych rozwiązań telemedycznych – Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

źródło: materiały organizatora

Podobny projekt był już przeprowadzony w ubiegłym roku i cieszył się sporym zainteresowaniem. Skorzystało z niego 50 wrocławianek. Tym razem testowane jest konkurencyjne rozwiązanie, jakim jest system Pregnabit. 

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

Niewielkie urządzenie, jakim jest Pregnabit, umożliwia rejestrowanie oraz zapis: częstości akcji serca płodu, pulsu matki, skurczów mięśnia macicy, jak i ruchów dziecka o każdej porze dnia i nocy.  Ocena zapisu badań KTG dokonywana jest do 15 minut od wysłania badania.

– Na cały system Pregnabit składa się mobilne urządzenie KTG oraz usługa Medycznego Centrum Telemonitoringu, w którym wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje napływające zapisy KTG – zapewnia Jacek Gnich, wiceprezes Zarządu wrocławskiej firmy MCT sp. z o.o. – Telemedyczne rozwiązane Pregnabit zapewnia pacjentkom możliwość wykonania badania KTG jakości klinicznej w warunkach domowych, co jest niezmiernie istotne zwłaszcza teraz w dobie pandemii – podsumowuje.

Dodatkowo do przeprowadzenia badania KTG nie ma potrzeby instalowania aplikacji. Wyniki dostępne są na platformie telemedycznej Pregnabit, a informację, że są już gotowe, pacjentka otrzymuje smsem. 

Produkt przeznaczony dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży pojedynczej, źródło: Nestmedic S.A., MCT  Sp. z o.o.

– Dobrze, że jest taka możliwość. To z pewnością zwiększy poczucie naszego bezpieczeństwa. A to niezwykle ważne. Tym bardziej, że można takie badanie zrobić w domu i to w każdej chwili, a wyniki też będą szybko przekazywane. Myślę, że chętnych do wypożyczenia tego urządzenia nie będzie brakować – mówi Alicja, mieszkanka Wrocławia i przyszła mama.

Jak się zgłosić?

Chęć udziału w projekcie można zgłaszać od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00, dzwoniąc  do Działu ds. SmartCity UM Wrocławia pod numery tel.: 71 777 71 92, 71 777 93 88, 71 777 72 62.

Po wstępnej rozmowie chętnym przekazywane są kontakty do Medycznego Centrum Telemonitoringu, który przeprowadza ostateczną kwalifikację do projektu.

Zakwalifikowane wrocławianki bezpłatnie otrzymają jeden z zestawów Pregnabit na maksymalnie 6 tygodni, wraz ze zdalną opieką wykwalifikowanego personelu medycznego oraz niezbędnymi szkoleniami online. Przekazanie oraz zwrot urządzenia odbywa się za pośrednictwem kuriera.

Ilość urządzeń możliwych do wypożyczenia jest ograniczona.