Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

Język gwizdów z wyspy Gomera, ludzkie wieże z Katalonii, bułgarski taniec na żarze, chorwacka Parada Dzwonników – te i wiele innych niematerialnych tradycji pochodzących z 28 krajów europejskich będzie można poznać na wystawie pokazywanej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (odział Muzeum Narodowego).

 • Język gwizdany na wyspie La Gomera mat. Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania © 2008 by Gouvernement des Canaries, with the permission of.

  Język gwizdany na wyspie La Gomera mat. Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania © 2008 by Gouvernement des Canaries, with the permission of.

 • Obchody karnawałowe Schemenlaufen w Imst, Austria © by Melitta Abber, with the permission of UNESCO

  Obchody karnawałowe Schemenlaufen w Imst, Austria © by Melitta Abber, with the permission of UNESCO

 • Malarstwo dekoracyjne z Petrykiwki, Ukraina © O.O. Shpak, with the permission of UNESCO

  Malarstwo dekoracyjne z Petrykiwki, Ukraina © O.O. Shpak, with the permission of UNESCO

 • Pochód Lajkonika - harce na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Norbertanek, Kraków, fot. Andrzej Janikowski, 2011 r

  Pochód Lajkonika - harce na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Norbertanek, Kraków, fot. Andrzej Janikowski, 2011 r


Wystawę można zwiedzać od 3 września. Poznamy 91 skarbów europejskiej kultury tradycyjnej wpisanych na Listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO (Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony). Konwencja UNESCO dotycząca niematerialnego dziedzictwa kulturowego odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie takich jak przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne i inne.

Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

Termin od 3 września 2016 do 23 lutego 2017

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Na multimedialnej ekspozycji będzie można obejrzeć filmy, fotografie, a także eksponaty ilustrujące przedstawione zjawiska. . Będzie można zobaczyć m.in. stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramikę rumuńską z Horezu, pierniczki z Chorwacji, paszport, dyplom i różaniec pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Zaprezentowanych będzie 91 europejskich zjawisk kulturowych obejmujących bardzo różnorodne dziedziny, w tym:

- tradycje muzyczne (muzyka, śpiew i taniec) – zarówno te mało znane, takie jak np.: izopolifonia ludowa z Albanii, taniec na żarze z pd.-wsch. Bułgarii, śpiew Ojkanje i taniec Nijemo Kolo z Dalmacji, taniec rekrutów z Czech, pieśni polifoniczne z Łotwy, taniec Calus z Rumunii, gra na fujarze na Słowacji, „Pieśń Tenorów” z Sardynii, jak i te już spopularyzowane, np.: hiszpańskie flamenco czy portugalskie fado

- obchody karnawałowe – mające miejsce w austriackim Imst, w belgijskich Binche i Aalst, Parada Dzwonników z regionu Kostav w Chorwacji, Święta Busó w Mohaczu na Węgrzech

- procesje, pochody i misteria – procesja Przenajświętszej Krwi w Brugii (Belgia), wiosenna procesja Królów i Królowych w Gorjani w Chorwacji, Patum w Berga w Hiszpanii, chodzenie po kolędzie w Rumunii i Mołdawii

- rzemiosło i sztuka – wyrób drewnianych zabawek dla dzieci oraz pierników w Chorwacji, koronki z Cypru, gobeliny i koronki klockowe z Francji, krzyże drewniane z Litwy, ceramika z Horezu w Rumunii, malarstwo z Petrykiwki na Ukrainie, haft Matyó na Węgrzech, lutnictwo z Cremony (Włochy)

- przestrzeń kulturowa jednej społeczności – Kihnu z Estonii, Suiti z Łotwy, Laponia

- inne różnorodne zjawiska – między innymi: konny połów krewetek w Belgii, język gwizdów z Wyspy Gomera (Wyspy Kanaryjskie – Hiszpania), ludzkie wieże w Katalonii, obchody święta ognia w Pirenejach, Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej w Wiedniu, doroczny jarmark zimowy i targ bydła w Sain-Lievens-Houtem (Belgia)

- obejmujące swoim zasięgiem większy obszar – dieta śródziemnomorska, sokolnictwo.

Ważną częścią wystawy będzie prezentacja zjawisk, które zostały wpisane na polską Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a tym samym – po dopełnieniu niezbędnej procedury – mogą być skierowane, jako polskie kandydatury do rozpatrzenia przez Komitet UNESCO w celu ewentualnego wpisu na listy światowe. Pierwszych wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa dokonano w 2014 r.

Wystawa pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zgłoś uwagę