wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Znamy wyniki pierwszego w tym roku naboru do Mikrograntów

Aż 190 propozycji zgłoszonych w mijającym naborze to najlepszy sezonowy wynik od trzech lat – wrocławianie i wrocławianki po raz kolejny udowodnili, że niepewna i trudna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy, nie zmniejsza ich chęci do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało 49 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną już wkrótce we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Ze 107 pomysłów nadesłanych w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 14 inicjatyw – po trzy z Psiego Pola i Krzyków oraz cztery ze Śródmieścia i Fabrycznej.

„Zobaczymy się w niedzielę”, Mikrogranty 2020

Wśród zwycięskich projektów pojawiły się propozycje, które mają na celu odtworzenie (lub wzmocnienie) zagubionych po roku pandemii relacji. Mieszkańcy i mieszkanki Szczepina zintegrują się na zajęciach rękodzielniczych, na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe warsztaty uwrażliwiających na potrzeby najstarszych członków naszego społeczeństwa, na Gaju cykl osiedlowych jam sessions, a na Psim Polu powstanie zin o tematyce feministycznej, w którym przywołane zostaną historie działających na osiedlu kobiet.

Z kolei sąsiedzi i sąsiadki jednego z podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich spotkają się na wakacyjnych śniadaniach, połączonych z warsztatami promującymi postawy proekologiczne – równie istotny w tym naborze wątek. O najbliższe otoczenie i środowisko zadbać będzie można też na Gajowicach, a na osiedlu Swojczyce-Wojnów-Strachocin odbędzie się seria spotkań, której finałem będzie otwarcie przygotowanego wspólnymi siłami ogródka społecznego. Na miłośników natury czekać będą też m.in. indywidualne i grupowe spacery po parkach: Grabiszyńskim i Południowym.

Więcej informacji o zwycięskich projektach z tej ścieżki.

Mikrogranty młodzieżowe

W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat każdy z 35 zgłoszonych projektów spotkał się ze sporym uznaniem komisji, ale ostatecznie wsparcie otrzyma 25 najwyżej ocenionych projektów.

Osiedlowy Festiwal Czytania Komiksów na Ołbinie

Osiedlowy Festiwal Czytania Komiksów na Ołbinie, sierpień 2020, fot. Strefa Kultury Wrocław

W tym naborze młodzi realizatorzy i realizatorki położyli mocny nacisk na sprawy związane z ekologią, proponując m.in. cykl utrzymanych w duchu less waste warsztatów, serię spotkań edukacyjnych o smogu i jakości powietrza w mieście, a także wspólne nasadzenia krzewów i drzew w Światowy Dzień Ziemi i nagranie „zielonego” podcastu.

Na Kozanowie, poprzez wspólne tworzenie domowych ogródków i rozgrywki w planszówki, spróbują zintegrować młodzież z osiedla, a na Przedmieściu Oławskim wraz z mieszkankami okolicy stworzą film ukazujący problemy, z którymi na co dzień zmagać muszą się mieszkające tam dziewczyny.

Wiosną wrocławska młodzież zorganizuje też m.in. „laboratorium smaków”, czyli zajęcia kulinarne dla osób w różnym wieku, a także cykl warsztatów cyrkowych, a nawet serię koncertów orkiestry symfonicznej na świeżym powietrzu!  

Opisy zwycięskich projektów z tej ścieżki.

Mikrogranty NGO

W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do pięciu lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tys. zł brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 10 projektów.

„Polish jest spoko”, Mikrogranty 2020

„Polish jest spoko”, Mikrogranty 2020. Fot. Gianluca Olcese

Co w ramach Mikrograntów NGO czeka nas na osiedlach?

Mieszkańcy i mieszkanki Jagodna, Przedmieścia Oławskiego i Tarnogaju w trakcie gier miejskich i debat poszukają istoty wrocławskiej międzykulturowości, na Nadodrzu i Kleczkowie uderzą w pandemię śmiechem, z kolei na Popowicach ruszą na sąsiedzkie sprzątanie terenów zielonych.

Dzięki jednemu z pomysłów młodzież z Psiego Pola będzie miała okazję, by wzmocnić wiarę we własne umiejętności i nauczyć się w bardziej świadomy sposób planować swoją przyszłość. Wiosną odbędą się również edukacyjne spacery, podczas których będzie można posłuchać „mowy” nietoperzy oraz poznać bioróżnorodność miasta.

Opisy zwycięskich propozycji z tej ścieżki.

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją i przy uwzględnieniu sytuacji pandemicznej. Kolejny nabór do Mikrograntów odbędzie się w maju 2021 roku.

Mikrogranty w 2020 roku

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024