Znamy już listę projektów, które najprawdopodobniej trafią pod głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. – Lista to załącznik do projektu uchwały, którą do Rady Miejskiej złożył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Jeżeli radni 4 września przyjmą w niezmienionej formie uchwałę, to w głosowaniu weźmie udział 315 projektów – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, koordynator Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Poniżej przedstawiamy lista projektów zgłoszonych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - KLIKNIJ, ABY POBRAĆ.
To, ile projektów zostanie zrealizowanych, zależy wyłącznie od mieszkańców. Do dyspozycji jest 20 mln złotych. – Wartość projektów wacha się między 5 tys. zł, a 1,5 mln. Szacujemy, że w ramach tej kwoty zostanie zrealizowanych ok. 90 projektów – mówi Bartłomiej Świerczewski.
Zespół Opiniujący rekomendując prezydentowi Wrocławia projekty, które powinny zostać poddane pod głosowanie, negatywnie zaopiniował prawie 170 projektów. Stało się tak z trzech powodów:
- Projekty zostały wycofana przez samych liderów.
- Projekty są już realizowane przez miasto w ramach standardowych działań inwestycyjnych, lub są planowane do realizacji w najbliższych miesiącach.
- Z przyczyn formalnych. Chodzi tu na przykład o projekty, które zakładały zagospodarowanie terenu, który nie był własnością miasta lub został przeznaczony do sprzedaży.
W ramach WBO 2014 pod głosowanie nie będą poddane dwa projekty, o których głośno było w mediach. – Chodzi o pomysł stworzenia pasów na Rondzie Reagana. Komisja odrzuciła to rozwiązanie ze względów formalnych. Zdaniem urzędników z Wydziału Inżynierii Miejskiej było by to zbyt niebezpieczne. Drugi projekt to utworzenie rejestru umów zawieranych przez Urząd Miasta – mówi koordynator WBO. W tym przypadku urzędnicy już pracują już nad stworzeniem takiego rejestru w ramach nowego, scentralizowanego rozwiązania informatycznego do zarządzania miejskimi finansami.
Do końca przyszłego tygodnia urzędnicy uzupełnią na stronie: Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego m.in. opisy projektów, ich lokalizacje oraz dodadzą uzupełnione przez liderów załączniki. – W trakcie konsultacji z liderami okazywało się, że projekt jest możliwy do realizacji, ale w innej niż zakładano początkowo lokalizacji. Tak było choćby z parkiem dla psów opisanym w projekcie nr 161. Zależy nam na tym, aby od 5 września wszyscy zainteresowani mogli zapoznawać się ze zaktualizowanymi projektami – informuje Bartłomiej Świerczewski.