wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Zgłoś zielony projekt do WBO 2017

Zaniedbany skwer może być niewielkim, kieszonkowym parkiem, ściana kamienicy zmieni się w zieloną ścianę pełną roślin, a tam gdzie dotychczas parkowały samochody może powstać parklet z ławkami i kwiatami w doniczkach – by tak się stało, trzeba zgłosić projekt do WBO 2017.

– W tym roku mocno promujemy tematy zielone z trzech powodów: Wrocław ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r., w kolejnych edycjach WBO widzimy, że są to ważne sprawy dla mieszkańców i – co być może jest najważniejsze – park to nie tylko rekreacja i sport, ale miejsce spotkań okolicznych mieszkańców i swojego rodzaju centrum aktywności lokalnej – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej w UM Wrocławia.

Aby ułatwić zgłaszanie zielonych projektów, prezentujemy specjalne mapy, na których zaznaczono istniejące tereny zielone. Mapy opracowane zostały na bazie Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia. Jest ich 14 – tyle ile rejonów w ramach WBO 2017. Każda z map przedstawia istniejącą zieleń w danym rejonie, a wiec: parki, lasy, skwery, bulwary, itd. Przedstawione mapy mogą stanowić inspirację – wskazują gdzie wciąż brakuje dostępnych dla mieszkańców terenów zielonych, a gdzie już takie istnieją. W takim wypadku może te które są potrzebują dodatkowych inwestycji – oświetlenia, placu zabaw?  Przypominamy, że koszty zadań, nie tylko dotyczących zieleni, można znaleźć w tym miejscu.

To nie jest takie trudne, czyli weź przykład z innych i złóż projekt do WBO 2017

Jednym z zielonych projektów zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego jest Nowa Cegielnia Stabłowicka, WBO 2014 nr 266, realizacja 500 tys. zł. Wybudowano tam nową ścieżkę dla spacerowiczów i uporządkowano teren wokół stawu na Stabłowicach, między ulicami Górecką, Stabłowicką i Główną. Lider tego projektu podpowiada jak m.in. przygotować wniosek i co zrobić aby projekt wygrał.

– Cały teren był bardzo zaniedbany, zarośnięty i zaśmiecony, a z 4-hektarowego stawu korzystali tylko wędkarze. Wokół powstały nowe osiedla i przybyło nowych mieszkańców. Mieszkam niedaleko i gdy pojawiła się możliwość z korzystania z WBO, postanowiłem złożyć wniosek, by uporządkować teren i zrobić ścieżkę dokoła. I to się udało. Przygotowanie wniosku nie jest trudne. Miałem krótkie uzasadnienie i opis, co chcielibyśmy zrobić, do tego kilka zdjęć i prostą kalkulację kosztów. To później i tak jest sprawdzane i weryfikowane, więc lider nie musi się na tym wszystkim znać, a na stronach WBO są podane przykładowe cenniki i kalkulacje. Zaczynałem sam, ale później, szczególnie przy roznoszeniu ulotek, przyłączyło się kilka osób i rozdaliśmy ok. 3 tys. ulotek. Podczas samego głosowania reklamowaliśmy nasz projekt na Facebooku – mówi lider projektu.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024