Podczas warsztatów poznamy tajniki projektowania miast, w myśl placemakingowej zasady, że to lokalna społeczność jest najlepszym ekspertem i stanowi fundament w kreowaniu elementów tkanki miejskiej. Wspólnie będziemy odkrywać rodzaje zależności przestrzennych, które wpływają na atrakcyjność i jakość miejsc, w których na co dzień funkcjonujemy. Zastanowimy się też, jak powinna wyglądać ulica, na której żyje się bezpiecznie i społecznie. Zgodnie z ideą „tymczasowej urbanistyki” poszukamy niskobudżetowych opcji gospodarowania, które zwróciłyby utraconą przestrzeń publiczną pieszym: punktem wyjścia staną się dla nas „parklety” i ich możliwości w kreowaniu małych, lokalnych punktów spotkań i odpoczynku w miejscach zdominowanych przez samochody. Pod lupę weźmiemy także ulicę Stefana Żeromskiego na wrocławskim osiedlu Ołbin. Literacki patron pomoże nam nadać jej wyjątkowy charakter i ciągnącą się przestrzenną opowieść.
Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki. Zajęcia poprowadzi Natalia Bańdo i Katarzyna Kobierska.
HARMONOGRAM:
21 września | 11:00-15:00 | warsztaty w Barbarze (ul. Świdnicka 8b)
22 września | 11:00-15:00 | spacer badawczy (start na skrzyżowaniu ul. Jedności Narodowej z ul. Żeromskiego, k. Poczty Polskiej) i podsumowanie w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39)
Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji najpóźniej do 18 września, na adres e-mail: [email protected], w temacie wpisując „Warsztaty Mikrograntów”. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.