Projekt skierowany jest do wrocławskich nauczycielek i nauczycieli, członkiń i członków rad pedagogicznych, trenerek i trenerów, edukatorek i edukatorów oraz rodziców i opiekunów. Transmisje odbywają się w czasie rzeczywistym, ale są dostępne również po zakończeniu transmisji online na profilu FB Johanneum Novum: www.facebook.com/johanneum.novum
Po każdym wykładzie jest czas na dyskusję a następnie konsultacje.
Wszystkie spotkania odbędą się w formule:
- transmisji online,
- stacjonarnie (tylko pięć osób; zapisy pod adresem: [email protected]).
Świadomie w sieci. Cyberbullying
Spotkanie odbyło się 10.12.2020 | 13.15-14.45
Spotkanie z Martyną Stec (doświadczoną trenerką edukacji antydyskryminacyjnej, ekspertką w zakresie cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej), współpracującą z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej i Fundacją Go'n'Act).
Współczesna rzeczywistość, coraz bardziej przenosi się do świata wirtualnego, wraz z nią szkoła i wyzwania, które są w niej codziennością. Nastolatkowie urodzeni w świecie ekranowym korzystają nawiązują i podtrzymują relacje rówieśnicze w internecie, a 32% z nich przyznaje, że doświadczyła przemocy online.
Bullying z perspektywy świadków
11.12.2020 | 16.30 - 18.00
W ramach projektu Johanneum Novum zapraszamy na spotkanie Martyną Stec (doświadczoną trenerką edukacji antydyskryminacyjnej, ekspertką w zakresie cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej), współpracującą z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej i Fundacją Go'n'Act).
Świat dzisiejszej szkoły obfituje w wyzwania, jednym z nich jest przemoc rówieśnicza. Na spotkaniu ekspertka zaprezentuje teorię przedmiotu: jego specyfikę, to, jak się rodzi, jak mu zapobiegać i jak sobie z nim radzić. Ważne jest tutaj mocne osadzenie w praktyce: doświadczenie ekspertki i jej autorskie podejście są kluczowe.

Bullying z perspektywy świadków online
Wykład / Warsztaty Wydarzenie online
Edukacja dla pokoju
15.12.2020 | 11.30 - 13.00
Picasso nigdy nie był w Guernice! Był za to we Wrocławiu! Symbol pokoju- gołąbek powstał właśnie w naszym mieście (1948 rok).
Wielokulturowość Wrocławia oraz bolesne wydarzenia historyczne są punktem wyjścia dla edukacji dla pokoju opiekunki merytorycznej projektu Johanneum Novum: dr Kamili Kamińskiej-Sztark - pedagożki, pełnomocniczki Rektora UWr ds. odpowiedzialności społecznej, prezeski Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, która podzieli się teorią, refleksją oraz swoimi doświadczeniami praktycznymi.
Jak wprowadzać edukację wielokulturową i antydyskryminacyjną w szkołach i przedszkolach?
15.12.2020 | 16.30-18.00
Zapraszamy na spotkanie online z Magdaleną Szymańską (doświadczoną trenerką edukacji wielokulturowej i antydyskryminacyjnej, prezeską zarządu Fundacji Go'n'Act), która opowie o tym, jak wprowadzać do pracy z dziećmi młodszymi (przedszkola i klasy wczesnoszkolne) elementy edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej.
Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja - jak reagować?
16.12.2020 | 16.30-18.00
Ocenianie kogoś? Traktowanie inaczej?
A może jest to skutek łańcucha, którego elementami są stereotypy-uprzedzenia-dyskryminacja?
Na te pytania oraz wiele innych z pewnością odpowie Alina Szeptycka, która jest trenerką edukacyjną oraz osobą członkowską zarządu stowarzyszenia Kultura Równości.
W trakcie wydarzenia szczegółowo przedstawiona zostanie specyfika stereotypów, uprzedzeń i zjawiska dyskryminacji, a także sposoby zapobiegania ich powstawania, jak i radzenia sobie z nimi.

Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja – jak reagować?
Wykład Wydarzenie online
Reagowanie na przemoc motywowaną uprzedzeniami
17.12.2020 | 16.30-18.00
Wrocław jest miastem wielokulturowym, w którym zarówno na ulicach, jak i w szkołach słychać wiele języków z całego świata.
Jak uprzedzenia do innych wpływają na współistnienie wszystkich w jednym mieście?
Jak wpływają na sposób myślenia i zachowania, w tym kształtowanie postaw dzieci i młodzieży?
Maciej Mandelt, który jest działaczem Stowarzyszenia Nomada oraz ma doświadczenie w pracy ze społecznością romskich migrantek i migrantów z Rumunii jako asystent rodzin, opowie o specyfice uprzedzeń oraz odpowie na pytanie jak rozpoznać i adekwatnie reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami w szkole i przestrzeni publicznej.

Reagowanie na przemoc motywowaną uprzedzeniami
Wykład Wydarzenie online
Johanneum Novum
Wydarzenia są organizowane w ramach projektu Johanneum Novum, realizowanego przez koalicję wrocławskich organizacji pozarządowych. Projektem koordynuje Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przy współfinansowaniu Gminy Wrocław - www.wroclaw.pl | Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
Johanneum Novum tworzą:
- Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
- Kultura Równości
- Fundacja Peryferia
- Fundacja Go'n'Act
- Układ Formalny
- Nomada Stowarzyszenie