wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Pierwszy wrocławski „cichy mural”

Kolorowe murale mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dla niektórych mieszkańców naścienne malowidła są atrakcyjnym wzbogaceniem miejskiego krajobrazu, dla innych zaś – dodatkowym obciążeniem wizualnym. „Cichy mural” to efekt eksperymentu, który polegał na wkomponowaniu malunku w otoczenie.

Autorem „cichego muralu” jest zespół Dobrego Widoku. Projekt ten realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju, a finansuje go Biuro Rozwoju Gospodarczego miasta Wrocławia. Dobry Widok funkcjonuje już od 2013 roku. Choć początkowo zakres działań obejmował przede wszystkim Nadodrze, od 2019 roku projekt wkroczył do Centrum Staromiejskiego. Wspólnie z lokalnymi projektantami, ekspertami i aktywistami, Dobry Widok dba jednocześnie o estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznej. 

– Poszanowanie dla zastanej architektury mamy we krwi. Projektujemy w zgodzie z otoczeniem, które przecież może być zarówno współczesne, jak i historyczne. Wypracowane pomysły wpisujemy więc w architekturę tak, by nie zaszkodzić jej walorom, równocześnie pozostając zauważonymi – czytamy na stronie internetowej projektu Dobry Widok.

Mural powstał dzięki zaangażowaniu zespołu Dobrego Widoku/fot. Dobry Widok

Mural powstał dzięki zaangażowaniu zespołu Dobrego Widoku/fot. Dobry Widok

Efekt warsztatów typograficznych

Pomimo zimowej aury, w ostatnich tygodniach zespół Dobrego Widoku realizował działania w terenie. „Cichy mural” powstał w ramach projektu „Eureka! Kołłątaja żąda odkrycia”. Jednym z jego elementów były warsztaty typograficzne z projektantem Maciejem Kodzisem, podczas których uczestnicy badali literniczy charakter właśnie ulicy Kołłątaja. Efektem warsztatów jest powstanie nowego muralu – i to pomimo początkowych trudności.

– Specjaliści-tynkarze, do których zwróciliśmy się po pomoc, okazali się zbyt zajęci lub przekonani o niemożności wykonania takiego zadania, ograniczyli się więc do udzielenia rad dotyczących materiałów. Postanowiliśmy nie poddawać się defetyzmowi i udowodnić, że eksperymenty popłacają – mówi Zuza Wollny, kuratorka Dobrego Widoku. 

„Cichy mural” ma trówymiarowy charakter, a wypukłości i wklęsłości zostały pokryte farbą jednego koloru, który w największym stopniu mógł wpisać się w architektoniczne otoczenie ulicy. Praca powstała przy ul. Kołłątaja, obok Szkoły Podstawowej nr 71. 

„Cichy mural

„Cichy mural" zastąpił chaotyczne graffiti i napisy/fot. Dobry Widok

Specyfika ulicy Kołłątaja

Nowy mural powstał w miejscu, które autorzy projektu określili mianem „problematycznego”. Ulica Kołłątaja jest ich zdaniem jedną z najbardziej hałaśliwych wizualnie ulic w centrum Wrocławia. Celem „cichego muralu” miało być więc uspokojenie krajobrazu ulicy. Tym bardziej, że powstał w miejscu, które wcześniej wykorzystywali grafficiarze czy okoliczna młodzież. Dotychczas praca zespołu Dobrego Widoku nie została zniszczona żadnym nowym napisem. 

– Podczas realizacji napotkaliśmy niezwykłą życzliwość przechodniów i okolicznych mieszkańców. Na wysokości zadania stanął również mój ojciec telefonicznie podtrzymując nas na duchu i poddając dobre pomysły na rozwiązania technicznych problemów. Szczególne podziękowania należą się panu, który czekając na swój autobus udzielił nam cennych rad z zakresu obsługi narzędzi, które astronomicznie przyspieszyły nam pracę – dodaje Maria Prusakowska, jedna z realizatorek muralu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama