wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Najbardziej fotogeniczne miejsce we Wrocławiu – wyraź swoją opinię
Kliknij, aby powiększyć
konsultacje WBO projekt Wroclove, grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
konsultacje WBO projekt Wroclove, grafika ilustracyjna

Gdzie powinien stanąć napis WROCLOVE/WROCŁAW? Dziś kolejne spotkanie konsultacji społecznych dotyczących realizacji projektu nr 280 w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015, czyli napisu WROCŁAW/WROCLOVE w przestrzeni publicznej naszego miasta. O godz. 16.00 spotkanie w Galerii Dizajn przy ul. Świdnickiej rozpocznie się od prezentacji wstępnych projektów, które zostaną poddane dyskusji.

Liderom projektu zależy na tym, aby wysłuchać opinii mieszkańców i wspólnie z nimi wybrać najlepszy projekt. Ważna jest dla nas „wrocławskość”, a więc stworzenie projektu przez wrocławian dla wrocławian. Podczas spotkań będziecie mogli wyrazić swoje zdanie, przedstawić swoje pomysły, uwagi i obawy.

Wrocław w social mediach

Projekt nr 280, który wygrał w głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 roku, zakłada stworzenie w przestrzeni miejskiej wielkiego napisu WROCŁAW lub WROCLOVE, który ma się stać znakiem, wizytówką stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław potrzebuje dobrego PR-u w nowoczesnych mediach. W XXI wieku młodzi ludzie, podróżując po świecie, udostępniają za pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Tumbrl itp.) miliony zdjęć na godzinę. Liczy się najbardziej popularne zdjęcie. We Wrocławiu brakuje takiego miejsca, które kojarzy się natychmiast z nazwą naszego miasta. Nie brakuje nam za to pięknych i ciekawych scenerii. Na wzór Amsterdamu, Budapesztu czy Malagi chcemy stworzyć wielki napis WROCŁAW lub WROCLOVE (lub jeszcze inną wariację na temat nazwy stolicy Dolnego Śląska) w jednej z wrocławskich lokalizacji – wyjaśniają inicjatorzy projektu.

Wyspa Słodowa, Okolice stadionu lub Wzgórze Polskie

Wśród zaproponowanych dla napisu lokalizacji znalazły się Wyspa Słodowa, Wzgórze Polskie i okolice Stadionu Miejskiego. O ostatecznej lokalizacji, ewentualnych dodatkowych funkcjach napisu oraz tego, z czego zostanie wykonany i jaka będzie jego forma, zdecydują podczas spotkań i głosowania internetowego mieszkańcy Wrocławia.

Na trzech zorganizowanych wspólnie z galerią Dizajn BWA Wrocław i Biurem ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego otwartych spotkaniach przedstawiona zostanie koncepcja oraz podobne realizacje, mogące stać się cenną inspiracją dla wrocławskiego napisu. Będzie to również okazja do wysłuchania zdania wrocławian i włączenia ich w proces decyzyjny.

Czekamy na wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, dla których przestrzeń naszego miasta jest ważna!

Trzy koncepcje i grupy projektowe

W oparciu o te uwagi i pomysły grupa doświadczonych ekspertów przygotuje trzy wizje napisu. Na trzy koncepcje będzie można zagłosować internetowo, a ta, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie  zrealizowana.

Materiałami wyjściowymi dla projektantów napisu będzie opracowanie historyczne, typograficzne oraz kontekstowe, przygotowane przez badaczy, uwzględniające wyjątkowy kontekst Wrocławia, jego geopolityczną specyfikę, lokalność i tożsamość. 

W skład grupy eksperckiej wchodzą:

  • Michał Duda (kustosz Muzeum Architektury, historyk i krytyk architektury, założyciel fundacji Transformator)
  • Marian Misiak (projektant grafik, typograf, publicysta. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii) 
  • Iwona Kałuża (badaczka korzeni wrocławskiego dizajnu, historyczka sztuki)

 Lokalni projektanci, mający doświadczenie w realizacji nietypowych obiektów w skali małej architektury:

  • Menthol Architekci, czyli Liliana Krzycka i Rafał Pieszko
  • Studio No, czyli Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski
  • oraz wrocławski architekt Mikołaj Smoleński

Konsultacje prowadzone są we współpracy z Architektem Miasta – dyrektorem Piotrem Fokczyńskim oraz plastykiem miasta – Beatą Urbanowicz.

Harmonogram spotkań z mieszkańcami

Zaplanowano trzy spotkania z mieszkańcami. Pierwsze, które odbędzie się 16 kwietnia, będzie pełnić funkcję spotkania informacyjnego, podczas którego będzie możliwość zgłoszenia swoich uwag, pomysłów i wątpliwości. Podczas dwóch prezentacji pośrednich będzie możliwość poddania krytyce i uwagom wstępne projekty.

sobota, 16 kwietnia, godzina 12.00-14.00

miejsce: galeria Dizajn BWA Wrocław

Otwarte wprowadzenie dla publiczności i wszystkich zainteresowanych. Przedstawiony zostanie scenariusz i założenia warsztatów. W ramach wprowadzenia zaprezentowany zostanie kontekst historyczny i społeczny oraz uwarunkowania i propozycja metody pracy. Otwarte na uwagi dla publiczności będą także założenia i cele projektu, które poddane zostaną debacie.

niedziela, 17 kwietnia godzina 16.00-18.00

W niedzielę, 17 kwietnia 2016, odbędzie się warsztat projektowy, którego rezultatem będą wstępne koncepcje szkicowe. Zostaną one zaprezentowane i poddane ocenie podczas otwartej dla publiczności prezentacji.

niedziela, 24 kwietnia 2016, godz. 16.00-18.00

Otwarte spotkanie rozpocznie się od prezentacji wstępnych projektów, które zostaną poddane dyskusji. Na jej  podstawie wybrane zostaną trzy koncepcje do dalszego opracowania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl