wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty 2019. Zobaczcie, jak wziąć miasto w swoje ręce

Mikrogranty – rozpoznawalna marka 

– Bardzo nam zależało, aby projekt Mikrogranty miał bardzo dużą pojemność, pomieścił pod jednym szyldem możliwie wiele inicjatyw, które są realizowane przez mieszkańców na terenie naszego miasta pod jednym szyldem – przekonuje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. –Zwłaszcza kiedy za rozpoznawalną marką idzie jakość, którą chcemy wzmacniać, bo chodzi nie tylko same granty, ale też ogromną wiedzę i umiejętności, jakie mieszkańcy pozyskują przez ich realizację. To największa wartość tego projektu – nie ma wątpliwości Bartłomiej Świerczewski.

W zeszłym roku w ramach 3 dostępnych ścieżek przeprowadzono 103 projekty. – To z jednej strony mało, z drugiej bardzo dużo działań, które nie tylko opierają się na jednym, dwóch wydarzeniach, ale angażują mieszkańców Wrocławia w to, co później beneficjenci grantów realizują – wyjaśnia Anna Bieliz, koordynatorka programu Mikrogranty Strefy Kultury Wrocław. Kontynuowane będą działania w plenerze, w przestrzeniach zamkniętych, angażujące ludzi. 

Mikrogranty w 2018 roku – co udało się zrobić

W ubiegłym roku podczas trzech naborów wrocławianie zgłosili 266 projektów (dla osób fizycznych i grup nieformalnych). – Ta ścieżka pozwala na zaangażowanie się osób, które nie mają żadnego wsparcia instytucjonalnego, dopiero startują z pomysłami – dodaje Anna Bieliz. Ze zgłoszeń zrealizowano 30 projektów – m.in. gry o lokalnych superbohaterach na Maślicach, Polanowicach, pierwszy numer gazetki osiedlowej na Lipie Piotrowskiej, gazetka na Szczepinie, film krótkometrażowy i przewodniki po osiedlach – Szczepinie, Przedmieściu Oławskim, Nowym Dworze, które tworzyli mieszkańcy dla mieszkańców i z mieszkańcami.  

W drugiej ze ścieżek (dla organizacji pozarządowych) zgłoszono 130 projektów, z kolei w trzeciej 62 projekty. – Zależało nam na młodych organizacjach, bo chcieliśmy pomóc im w działaniach pod względem administracyjnym. To jeden z niewielu projektów dotacyjnych, w ramach którego przejmujemy od organizacji odpowiedzialność za zarządzanie projektem, dzięki czemu organizacja może skupić się na realizacji działań w sferze lokalnej, budowaniu partnerstw, docieraniu się zespołów – przyznaje Kazimierz Szepiela, przedstawiciel fundacji wspierania organizacji pozarządowych Umbrella. 

Koordynatorów zadziwia olbrzymia różnorodność projektów, bo mieszkańcy mają pomysły z różnych dziedzin, często dotyczące wspierania aktywności na polu aktywności fizycznej, rozwoju integracji społeczności lokalnych, tematyki niszowej. – Był kapitalny projekt cyrkowy, kiedy młodzi ludzie z Przedmieścia Oławskiego przez kilka tygodni pracowali z ludźmi z ludźmi cyrku i stworzyli rodzaj przedstawienia, które zostało zaprezentowane mieszkańcom Przedmieścia w ramach pochodu na osiedlu – opowiada Kazimierz Szepiela.  

W 2018 zrealizowano 13 projektów ogólnomiejskich, ale też skupiających się na konkretnych osiedlach. – Cieszymy się, że kolejny rok to kolejny nowe miejsca, zapełnione puste miejsca na mapie, jak Nowy Dwór, Polanowice, Poświętne, u których mieszkańców, mimo braku infrastruktury, ośrodka kultury, chęć działania jest tak duża, że plenerowo spotykaliśmy się, organizowaliśmy różne warsztaty – mówi Anna Bieliz i podkreśla, że koordynatorzy starają się skupić uwagę mieszkańców na najbliższym otoczeniu, nawiązywaniu kontaktów, sieci partnerstw osiedlowych. – Pięć, czy dziesięć tysięcy złotych to nie jest kwota, która wystarczy na realizację, ale dzięki wielu nowym osobom, w ramach barteru, chęci angażują się.

Kiedy nabory w 2019 roku

  • 1-15 lutego
  • 1-15 maja
  • 1-15 września

Jeśli komuś się nie powiedzie za pierwszym razem koordynatorzy zachęcają, by się nie poddawać. – Dajemy kolejne możliwości, a w każdym naborze nastawiamy się na inne działania – zachęca Anna Bieliz.

Dzięki współpracy z Biurem Partycypacji Społecznej wspierane są inicjatywy związane z Wrocławskim Budżetem Obywatelskim. – Mikrogranty są elementem pewnej całości przygotowanej dla mieszkańca naszego miasta, jego rozwoju aktywności – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski. – Kiedy wrocławianin wie, że coś mu doskwiera, zaczyna myśleć o inwestycji, bo brakuje mu terenów inwestycyjnych, parków na osiedlu, drogi dojazdowej i do tego celu świetnie nadaje się Wrocławski Budżet Obywatelski. Ale aby ten program przekuć w sukces musi wokół siebie zgromadzić osoby, które mają chęć pomóc w wymyśleniu projektu i zadbaniu o głosowanie. Pamiętajmy jednak, że taka grupa chce robić coś jeszcze. Do tego świetnie nadają się Mikrogranty, ponieważ zakładają nie tylko zgłoszenie pomysłu, ale i jego przeprowadzenie. Produktem finalnym jest grupa ludzi wzmocniona o wiedzę, umiejętności, możliwości działania na terenie miasta. Aktywizacja jest tym, na czym nam zależy w pierwszej kolejności – dodaje dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.  

Punktem doradczym dla wzięcia udziału w ścieżce Mikrogranty jest Barbara, w której ma siedzibę Strefa Kultury Wrocław. W przypadku ścieżek Mikrogranty NGO i Mikrogranty Młodzieżowe do Sektora3 (ul. Legnicka 65). 

Dla wszystkich zainteresowanych odbywać się będą spotkania informacyjne, najczęściej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Spotkania organizacyjne dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Spotkania organizacyjne dla NGO i młodzieży

Przyszłość Mikrograntów 

– Marzy mi się, aby był to projekt adresowany i do młodzieży i do seniorów, osób, które żyją w różnych częściach miasta, a są zainteresowane robieniem ciekawych rzeczy na terenie miasta Wrocławia. Oznacza to, że projekt Mikrogranty powinien się pod takim kątem rozbudowywać, ale też oznacza, że obecna kwota wsparcia powinna urosnąć i proszę to potraktować jako obietnicę z mojej strony – zapewnia dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.    

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl