Statystyka - wyniki naboru
Łącznie do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 413 projektów, z czego 246 stanowią projekty osiedlowe, a 167 to projekty ponadosiedlowe.
Zdecydowana większość projektów wpłynęła elektronicznie (408), papierowo wpłynęło 5 wniosków.
Lista projektów
W przypadku prawie 100 projektów nie dołączona została prawidłowa lista poparcia, co jest obowiązkiem lidera wynikającym wprost z ustawy. W najbliższym czasie do tych liderów wysłane zostaną wezwania z prośba o uzupełnienie projektów.
Kategorie
Najwięcej projektów złożonych w tegorocznej edycji WBO, podobnie jak w roku ubiegłym, dotyczy kategorii zieleń / rekreacja.
Projekty wg kategorii:
- zieleń / rekreacja – 174
- pieszo / rowerowe – 65
- drogowe – 33
- place zabaw – 24
- sport – 18
- komunikacja zbiorowa – 17
- rewitalizacja – 12
- podwórka - 9
- nieinwestycyjne - 3
- inne – 58
Liczba projektów zgłoszonych w osiedlach
Projekty dotyczące wielu osiedli - 29
Liderami wśród osiedli zgłaszających projekty do tegorocznego WBO są: Muchobór Mały (40 projektów), Stare Miasto (25), Leśnica (24) i Psie Pole-Zawidawie (20).
Liczba liderów WBO 2020 wyniosła 241 osób.
Oceny, konsultacje i głosowanie
W najbliższym czasie wszystkie pomysły poddane zostaną ocenie merytorycznej.
W dalszym czasie czekają nas też spotkania z liderami, na których będziemy omawiać wprowadzenie ewentualnych zmian lub poprawek. Wszystko po to, aby przygotować listę pomysłów, która zostanie poddana publicznemu, jesiennemu głosowaniu. Liderzy i mieszkańcy są informowani o postępach procedury na bieżąco, mają na nią wpływ i mogą brać w niej aktywny udział.
Pod koniec sierpnia 2020 r. zostanie opublikowana wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie, które zaplanowano od 18 września do 5 października. Wówczas mieszkańcy wybiorą, które projekty doczekają się realizacji.
Zobacz - Terminarz WBO 2020
Narzędzia partycypacyjne Wrocławia
Wrocławski Budżet Obywatelski obok Funduszu Osiedlowego i programu Mikrogranty, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego myślenia o budżecie Wrocławia.
WBO to ciekawe pomysły na miasto, często w wymiarze ponadosiedlowym, Fundusz - mniejsze, lokalne inwestycje zaś Mikrogranty pozwalają obudować społeczną aktywnością powstałą infrastrukturę. Pamiętajcie - dobre pomysły zmieniają miasto!