Receptą na wygraną w WBO jest współpraca

Do 17 lutego można zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ich realizację przeznaczono 25 mln zł. Prezentujemy liderów WBO z lat poprzednich, którzy podpowiadają jak m.in. przygotować wniosek i co zrobić aby projekt wygrał.

Budowa pierwszego placu zabaw dla dzieci na osiedlu Swojczyce, WBO 2014 nr 67, realizacja 500 tys. zł. Wcześniej był to ugór zarośnięty chwastami. Teraz przy ul. Miłoszyckiej 13 jest okazały plac zabaw.

Izabela Folga-Łozińska, liderka projektu: – Pomysł na projekt WBO wziął się stąd, że dzieci na Swojczycach nie miały gdzie się bawić. Nie było ani jednej ławki czy zwykłego trzepaka. Sama mam dwójkę dzieci, więc pomyślałam, że trzeba coś zrobić. Najpierw wysłaliśmy pismo z 300 podpisami mieszkańców do Zieleni Miejskiej. Odpowiedź była krótka – „nie mamy pieniędzy”, ale powiedzieli nam o WBO.

Akcję promocyjną prowadziliśmy na osiedlowych piknikach i festynach. Przygotowaliśmy wernisaż prac, na których dzieci narysowały swój wymarzony plac zabaw. Podczas głosowania byliśmy wszędzie: pod okolicznymi kościołami, w przedszkolach, w szkole. Wsparli nas osiedlowi deweloperzy. Założyliśmy osiedlowego fanpage’a na Facebooku, który bardzo nam pomógł w zgromadzeniu poparcia wrocławian.

Izabela Folga-Łozińska, liderka projektu: – Projekt uzyskał 1614 głosów. Wcześniej nasz plac to był ugór zarośnięty chwastami i krzakami. Teraz mamy pierwsze ławki na Swojczycach i bogaty plac zabaw. Jest minizamek rycerski dla dzieci, 4 zjeżdżalnie, karuzele i huśtawki. Receptą na wygraną w WBO jest współpraca. W 2014 r. mieliśmy wspólną strategię z radą osiedla. Uzgodniliśmy, które projekty są najważniejsze dla mieszkańców, i razem je promowaliśmy na ulotkach i plakatach. Dzięki temu z naszego małego osiedla wygrały aż 3 projekty: park włościański, chodniki na osiedlu i nasz plac zabaw.

Lider musi być zdeterminowany i motywować sąsiadów, przyjaciół i znajomych. Robi się to wszystko kosztem swojego wolnego czasu. Dwa tygodnie w trakcie głosowania miałam wyjęte z życiorysu, ale nie żałuję [śmiech]. W 2016 r. wygraliśmy w WBO kolejny nasz projekt Swojczycki Park Czarna Woda.

WBO 2017

Wszystko o WBO znajdziesz w pierwszej gazetce „Wrocław rozmawia”.

WBO 2017: zgłaszanie projektów, zasady, terminy, laboratoria obywatelskie.