wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Budżet partycypacyjny
  4. WBO
  5. Laboratoria Obywatelskie
  6. Podsumowali Laboratoria Obywatelskie [ZDJĘCIA]
Podsumowali Laboratoria Obywatelskie [ZDJĘCIA]

W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej we wtorek odbyło się podsumowanie pilotażowego projektu Laboratoriów Obywatelskich w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Warsztaty odbyły się na pięciu osiedlach w oparciu o metodę Planning for Real. Na spotkanie z Anglii przyjechała jej twórczyni – Margaret Wilkinson.

– Bardzo się cieszę widząc, jak z powodzeniem udało się wam wykorzystać opracowaną przeze mnie metodę. W rok udało się osiągnęliście to, co mi zajęło 25 lat – chwaliła Margaret Wilkinson szefowa organizacji PLANNING FOR REAL oraz współtwórczyni metody prowadzenia konsultacji społecznych o tej samej nazwie. Została ona wykorzystana ona w tym roku w podczas Laboratoriów prowadzonych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich celem było zwiększenie liczby mieszkańców angażujących się we WBO. Jak przekonuje Bartłomiej Świerczewski koordynator WBO zastosowanie tej metody pozwoliło mieszkańcom na lepsze poznanie swoich potrzeb i sąsiadów.

Warsztaty zaczęły się 3 lutego na Oporowie. Później „Laboratoria Obywatelskie” wystartowały także na Biskupinie-Sępolnie-Dąbiu-Bartoszowicach, Borku, Szczepinie i Brochowie. Na każdym z tych osiedli odbyła się seria czterech warsztatów. Ostatnie spotkania zakończyły się w marcu.

Jak wyglądały warsztaty?

Podczas pierwszego warsztatu mieszkańcy wybierali konkretne miejsca, o których chcieli rozmawiać i proponowali najważniejsze dla nich tematy. Na drugim dzieci w szkole przygotowywały kolorowe makiety dla wskazanych terenów. Na trzecim i czwartym spotkaniu mieszkańcy wskazywali na tych makietach główne miejscowe wyzwania, projekty, a takze rozmawiali z ekspertami i urzędnikami.

– Metoda jest efektowna. Nie polega na debatowaniu, w którym zawsze górę biorą ci najbardziej wygadani – tłumaczy Łukasz Medeksza wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. – To praca z mapami i makietami. I to nie profesjonalnymi, a wykonanymi przez dzieci. Warsztaty są otwarte dla wszystkich. Nie trzeba walczyć o głos, wystarczy napisać swoją uwagę na kartce i wpiąć ją w odpowiednim miejscu makiety.

Partnerami Biura Rady Miejskiej w projekcie Laboratoriów Obywatelskich było Towarzystwo Urbanistów Polskich i Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz ponad 20 wolontariuszy. Ci ostatni we wtorek z rąk Margaret Wilkinson otrzymali dyplomy facylitatorów metody Planning for Real.

– Mamy nadzieję, że zaangażowanie tych osób, w przyszłym roku pozwoli na zorganizowanie Laboratoriów Obywatelskich na przynajmniej 20 osiedlach – mówi Bartłomiej Świerczewski. Ale w tym celu potrzebujemy zaangażowania ze strony lokalnych liderów, którzy na siebie wzięliby organizację takich spotkań na swoich osiedlach – dodaje Świerczewski. Urząd Miejski jest w stanie wspomóc logistycznie takie działania.

Jeśli zatem w roku 2016 chciałbyś na swoim osiedlu zorganizować cykl spotkań w ramach Laboratoriów Obywatelskich czekamy na Twoje zgłoszenie do końca lipca pod adresem [email protected]

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl