Warsztaty miały miejsce na Oporowie, Biskupinie-Sępolnie-Dąbiu-Bartoszowicach, Borku, Szczepinie i Brochowie. Na każdym z tych osiedli odbyła się seria czterech spotkań. Partnerami Biura Rady Miejskiej w projekcie Laboratoriów Obywatelskich było Towarzystwo Urbanistów Polskich i Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz ponad 20 wolontariuszy.
Jak wyglądały warsztaty?
Podczas pierwszego z nich mieszkańcy wybierali konkretne miejsca, o których chcieli rozmawiać i proponowali najważniejsze dla nich tematy. Na drugim dzieci w szkole przygotowywały kolorowe makiety dla wskazanych terenów. Na trzecim i czwartym spotkaniu mieszkańcy wskazywali na tych makietach główne miejscowe wyzwania, projekty, a także rozmawiali z ekspertami i urzędnikami.
– Metoda jest efektowna. Nie polega na debatowaniu, w którym zawsze górę biorą ci najbardziej wygadani – tłumaczy Łukasz Medeksza wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. – To praca z mapami i makietami. I to nie profesjonalnymi, a wykonanymi przez dzieci. Warsztaty są otwarte dla wszystkich. Nie trzeba walczyć o głos, wystarczy napisać swoją uwagę na kartce i wpiąć ją w odpowiednim miejscu makiety.
Stosowanie tej atrakcyjnej i ciekawej metody pozwala mieszkańcom na lepsze poznanie swoich potrzeb i sąsiadów w lokalnym środowisku, a tym samym proponowanie ciekawych i pożytecznych projektów w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywtaelskiego. W przyszłości, planuje się kontynuację Laboratoriów Obywatelskich o szerszym zasięgu, obejmującym więcej wrocławskich osiedli.