wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Strategia Wrocław 2030
  6. Ryzyka
zdjęcie ilustracyjne Wrocław Rozmawia
zdjęcie ilustracyjne

Dostrzegamy trzy sfery, w których mogą wystąpić istotne zagrożenia. Są to: bezpieczeństwo, jakość środowiska i demografia.

trójkąt zagrożeń - infografika

BEZPIECZEŃSTWO

Spada liczba przestępstw. Zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa. A jednak sytuacja pod tym względem nie jest dobra. Mamy najwięcej przestępstw wśród porównywalnych polskich miast. Więcej niż Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk. Więcej od nas ma jedynie Warszawa.

liczba przestępstw we Wrocławiu - infografika

 JAKOŚĆ ŚRODOWISKA

Powietrze w aglomeracji Wrocławskiej jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce. Międzynarodowa norma zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5 jest przekroczona ponad dwukrotnie. Gorzej niż u nas jest jedynie w aglomeracjach krakowskiej i górnośląskiej. Podobne parametry powietrza ma aglomeracja poznańska.

wskaźnik średniego narażenia na pył w aglomeracjach: krakowskiej, górnośląskiej, wrocławskiej i poznańskiej - infografika

DEMOGRAFIA

Wrocław będzie w 2030 r. jednym z zaledwie 6 miast powyżej 100 tys. mieszkańców (obok Rzeszowa, Warszawy. Krakowa, Gdańska i Zielonej Góry), w których wystąpi wzrost, jakkolwiek nieznaczny, liczby ludności – będzie nas wówczas 649,1 tys., czyli o 11,4 tys. więcej niż w 2016 r. (637,7 tys.)”.

prognoza demograficzna dla Wrocławia - infografika

Jednocześnie jednak społeczeństwo Wrocławia starzeje się. Już obecnie wysoki udział osób w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni w wieku 65 i więcej lat, kobiety w wieku 60 i więcej lat) w ogólnej liczbie mieszkańców będzie nadal rosnąć do połowy następnej dekady, po czym nastąpi jego stabilizacja. Znacznie szybszy będzie wzrost ludności miasta w tzw. wieku niemobilnym, obejmującym osoby, które nie są już chętne do zmiany miejsca pracy, dokształcania lub przekwalifikowania się w celu zmiany stanowiska (mężczyźni w wieku 45-64 lata i kobiety w wieku 45-59 lat).

Konsekwencją procesu suburbanizacji będzie silny wzrost liczby mieszkańców gmin sąsiadujących z Wrocławiem, co może prowadzić do niedostosowania infrastruktury transportowej i społecznej do wynikających ze zmian demograficznych potrzeb.

Czy te niekorzystne tendencje muszą się sprawdzić? Niekoniecznie. Od kilku lat osiedla się we Wrocławiu coraz więcej obywateli Ukrainy, w większości w młodym wieku. Z kolei odpowiedzią na proces suburbanizacji jest rosnące zrozumienie przez władze gmin Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego konieczności współpracy w rozwiązywaniu wynikających z niego problemów.

Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na niedoskonałość stosowanej przez GUS metodologii dane dotyczące demografii Wrocławia są mało precyzyjne

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl