wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak radzą sobie podczas epidemii Klubowe Centra Aktywności
zajęcia manualne, zdjęcie ilustracyjne żródło: pixabay
zajęcia manualne, zdjęcie ilustracyjne

Prowadzone przez organizacje pozarządowe Klubowe Centra Aktywności mają wspierać aktywności dzieci i młodzieży. Funkcjonują dzięki finansowemu wsparciu miasta. Choć niektóre z nich zawiesiły obecnie część działań, to znajdziemy i takie, z którymi nie sposób się nudzić nawet w czasie epidemii. Przedstawiamy trzy z nich.

Klubowe Centrum Dzieci i Młodzieży Narnia

W klubie „Narnia” przy ul. Traugutta 85/87 zajęcia odbywają się zdalnie, od poniedziałku do piątku. Pomocna okazała się aplikacja padlet - na wirtualnej tablicy korzystające z klubu dzieci otrzymują zadania dotyczące konkretnych zajęć.

– Zajęcia przygotowujemy w taki sposób, aby każdy miał w domu potrzebne materiały. Hitem stały się ćwiczenia sportowe. Dużą popularnością cieszą się także zajęcia muzyczne. Dużo wirtualnie podróżujemy i poznajemy inne kraje. Uczymy się podstawowych zwrotów z języka włoskiego i angielskiego. Potrafimy wirtualnie gotować, śpiewać, grać na instrumentach i malować – mówi Edyta Leszczyńska z Fundacji Młodzież dla Chrystusa, koordynatorka centrum.

Klub „Narnia” uczestniczy także w projekcie Wrocławskie MKCA, gdzie na wspólnym kanale YouTube klubowe centra aktywności publikują filmy. Wrocławskie MKCA to inicjatywa Krzysztofa Bojdy z wrocławskiej Fundacji Hobbit. Pomysły i inicjatywy kilku klubów zebrane zostały w jednym miejscu, żeby skuteczniej inspirować i angażować wrocławską młodzież.

W Narnii – jak na baśniową krainę przystało – nie brakuje pomysłów niezwykłych. Takich jak nauka języka migowego po angielsku, czy domowy sposób na plantację kryształów.

Prowadzący dbają również o naukę podopiecznych.

– Mamy stały kontakt z rodzicami, staramy się zdalnie reagować na bieżące problemy dzieci uczęszczających do KCADiM Narnia. Pomagamy w zrozumieniu trudnych zagadnień szkolnych. Obecnie pracujemy głównie przez grupę na messengerze, ale planujemy rozpocząć pracę za pomocą aplikacji zoom lub google meets – mówi Edyta Leszczyńska.

Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży PajdArt

Na zdalne zajęcia postawił także klub PajdArt z ulicy Paulińskiej 4-8 na Nadodrzu.

– Prowadzimy zajęcia plastyczne, gry, zabawy teatralne, zajęcia ruchowe w tym taneczne, robimy to zdalnie zamieszczając posty z filmikami, instrukcjami, wzorami, szablonami itp. na FB Klubowego Centrum PajdArt. Jesteśmy w łączności z klubowiczami za pomocą Messengera - została utworzona grupa Klub PajdArt. Wybraliśmy taką formę, bo nasi podopieczni w domach mają często jeden komputer, który potrzebny jest wszystkim domownikom do nauki, pracy zdalnej. Telefony mają wszyscy – mówi Jolanta Sakowska z Towarzystwa Kultury Czynnej, koordynatorka projektu.

Dzieci ćwiczą w domu np. układy taneczne i podsyłają filmiki ze swoimi dokonaniami. Do pomocy w animowaniu ciekawych zajęć udało się także zaangażować wolontariuszy. Dzięki nim powstał m.in. materiał filmowy do nauki zumby.

Równolegle do Klubowego Centrum PajdArt, pani Jolanta razem z panią Justyną Piotrowską-Gierok koordynuje działanie Klubu Seniora Rozrusznik. Prowadzone są zajęcia online z Akademii Zdrowego Kręgosłupa i Zrównoważonego Umysłu. Z seniorami prowadzący kontaktują się też telefonicznie i przez Facebooka. Aby ułatwić im udział w zajęciach plastycznych, przygotowały paczki z materiałami plastycznymi, które następnie dostarczyły seniorom. Do tych, którzy nie korzystają z Facebooka, instrukcje do zajęć trafiły przez telefon.

– W ramach działalności Towarzystwa Kultury Czynnej, chcielibyśmy móc bezpiecznie realizować nasze projekty i docierać do jak największej grupy odbiorców, korzystając z jakiejś platformy do edukacji online. Tu przydałoby się jednak wsparcie know-how – mówi Jolanta Sakowska.

Klubowe Centrum Miejscówka

Klubowe Centrum Miejscówka mieści się przy ul. Bolesława Prusa 32, ale na czas epidemii przeniosło się do internetu. Jak informuje Robert Ruszczak ze Stowarzyszenia HalleluJah prowadzącego centrum – zajęcia odbywają się na Facebooku według stałego harmonogramu. Ich uczestnicy uczą się m.in. tańca hip hop czy gry na gitarze.

„Rozkład jazdy” w Miejscówce:

  • poniedziałek16.00 - 17.30 gitara
  • wtorek15.30 - 17.00 wokal
  • środa15.30 - 17.00 bębny17.00 - 18.30 hip hop
  • czwartek15.45 - 17.15 ceramika/plastyka-dzieci młodsze17.15 - 18.45 ceramika/plastyka-dzieci starsze

Skąd wzięły się Klubowe Centra Aktywności?

Idea powstania dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży we Wrocławiu narodziła się wiele lat temu, na początku lat 90-tych, kiedy zarejestrowały się pierwsze organizacje pozarządowe. W 2007 roku rozpoczęto program, który stał się pierwowzorem obecnego pn. „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej w formie Klubów środowiskowych”. Przez te wszystkie lata program ewoluował, aż po dziś, kiedy mamy 18 Klubowych Centrów Aktywności Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

– Niektóre organizacje pozarządowe posiadają swoje siedziby, w których odbywają się zajęcia. Część zajęć jest prowadzona w szkołach. Ważne jest, że dzieci  i młodzież wraz z prowadzącymi, wychowawcami czy opiekunami tworzą te miejsca, w których dostaną ciepły posiłek (czasem jedyny w ciągu dnia), wsparcie w nauce i samorozwoju – mówi Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Oferta Klubowych Centrów Aktywności jest bardzo zróżnicowana.

– Oprócz standardowych zajęć typu zumba, aerobik, zajęć z profilaktyki uzależnień, turystycznych, krajoznawczych, manualnych czy kulturalnych każde klubowe centrum posiada swój charakter i atmosferę. Co bardzo istotne i ważne, oferta Klubowych Centrów Aktywności Dzieci i Młodzieży jest dla wszystkich którzy chcą z niej skorzystać, nauczyć się czegoś nowego, poznać koleżanki i kolegów, być razem – dodaje Beata Bernacka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl