wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2022
  6. Jak urządzić podwórko przy Łące Mazurskiej?
  7. Jak urządzić podwórko przy Łące Mazurskiej? [Raport z konsultacji]

Jak urządzić podwórko przy Łące Mazurskiej? [Raport z konsultacji]

Wydział Partycypacji Społecznej,

Rysunek przedstawia gołębia stojącego na sześciobocznej płycie betonowej, zielone tło, grafika ilustracyjna. rys. Katarzyna Domżalska
Rysunek przedstawia gołębia stojącego na sześciobocznej płycie betonowej, zielone tło, grafika ilustracyjna.

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych dotyczącym urządzenia podwórka przy Łące Mazurskiej.

O konsultacjach

Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobu zagospodarowania wnętrza podwórzowego między ulicami: Bydgoską, Łąką Mazurską i al. Kromera.

Po przedstawieniu niniejszego raportu przewidziano spotkanie, na którym zostanie przedstawiona już konkretna koncepcja zagospodarowania podwórka. Szczegóły z "Zobacz również". 

Podsumowanie

Uczestnicy i uczestniczki konsultacji mogli wyrazić swoje zdanie podczas spotkania w punkcie konsultacyjnym, za pomocą e-formularza opinii oraz poprzez e-mail.

Najważniejsze kwestie, które podniesiono, to: 

  1. Organizacja ruchu na podwórku oraz uporządkowanie miejsc parkingowych, zwiększeniu lub zmniejszenie ich liczby, uporządkowanie kwestii parkowania na ulicy Łąka Mazurska, a także remont chodnika, prowadzącego przez podwórko. Lokalizacja miejsc parkingowych powinna spełniać szereg wymagań w zakresie odległości od okien i placów zabaw dla dzieci i będzie przedmiotem omawianym w kolejnym etapie konsultacji. Uporządkowanie ciągów komunikacyjnych jest jednym z elementów projektu zagospodarowania wnętrza podwórzowego. Natomiast kwestia parkowania na ulicy jest poza zakresem opracowywanego projektu.
  2. Organizacja miejsca zbiórki odpadów: konieczność budowy zamykanych i zadaszonych śmietników lub kontenery podziemne z wyznaczonym miejscem na kontener gabarytowy. Uporządkowanie miejsc zbiórki odpadów jest jednym z priorytetów. Na tym etapie nie wiadomo, czy będą to wiaty śmietnikowe, czy kontenery podziemne (muszą one spełnić szereg wymagań). 
  3. Remont nawierzchni podwórka, bardzo pilny w opinii uczestników konsultacji. Problemem są przede wszystkim kałuże, w których woda zalega przez dłuższy czas, czasami uniemożliwiające komunikację. Remont nawierzchni podwórka jest jednym z elementów projektu zagospodarowania wnętrza podwórzowego. Szczegóły rozwiązań projektowych będą omawiane na kolejnym etapie konsultacji. społecznych, kiedy projektant przedstawi koncepcję zagospodarowania.
  4. Podział funkcjonalny przestrzeni: podział na strefy zabaw dla dzieci w różnym wieku, strefy relaksu z ławkami, kwestia stojaków na rowery – glosy za i przeciw. Wrocławskie Mieszkania wyjaśniają, że stworzenie placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, jest jednym z elementów zagospodarowania. Wydzielona zostanie także przestrzeń dla osób starszych: ławki i miejsce relaksu, elementy rekreacyjne i dekoracyjne.  Szczegółowe usytuowanie poszczególnych elementów omawiane będzie na kolejnym etapie konsultacji. Dla poprawy bezpieczeństwa konieczne jest także oświetlenie podwórka. W związku z dużą popularnością rowerów jako środka transportu planowana jest instalacja stojaków lub wygospodarowanie miejsca do przechowywania pojazdów.
  5. Podwórkowa zieleń: zachowanie istniejącej i nowe nasadzenia zielenią wysoką; pielęgnacja zieleni podwórkowej, częstsze koszenie trawy. Wrocławskie Mieszkania zapewniają, że nie są planowane żadne wycinki. Zieleń jest ważnym elementem zagospodarowania, podwórko posiada duży potencjał, jeśli chodzi o wykorzystanie istniejących drzew i krzewów. Negatywnie odniesiono się do jednostkowych propozycji wycinek drzew lub krzewów.

W ramach konsultacji odbyły się także dwa spotkania warsztatowe z młodymi mieszkańcami i mieszkankami. Młodzi uznali, że: 

  • Najważniejsze są funkcje rekreacyjno-sportowe podwórka: zaprojektowanie boiska w miejscu, gdzie obecnie gra się w piłkę nożną, odnowienie stołu ping-pongowego, a w dalszej kolejności zainstalowanie niedużej siłowni i budowa placu zabaw (szczególnie tyrolki).  
  • Ważne jest zachowanie istniejącej zieleni (co nie wyklucza jej uporządkowania), uporządkowanie podwórka i zamontowanie oświetlenia, co mogłoby zmniejszyć liczbę osób bezdomnych nocujących na ławkach.
  • Powinny znajdować się tu miejsca parkingowe, jednak nie w okolicy boiska.
  • Należy poprawić jakość nawierzchni oraz zamontować małe kosze na śmieci.

Wszystkie opinie omówione w tym raporcie zostały przekazane projektantowi. Na ich podstawie, po wnikliwej analizie, zostanie przygotowany projekt, który wprost odniesie się do wszystkich opinii – pokaże ich uwzględnienie, uwzględnienie częściowe lub nieuwzględnienie. Projekt zostanie przedstawiony podczas kolejnej tury konsultacji. 

Partnerzy lokalni

Partnerem lokalnym konsultacji była Rada Osiedla Karłowice-Różanka, której przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu na podwórku. Rada także przekazywała informacje o konsultacjach mieszkańcom i mieszkankom. 

Partnerem było również Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej z Wrocławia, które przygotowało oraz przeprowadziło warsztaty konsultacyjne z młodymi mieszkańcami i mieszkankami na konsultowanym podwórku. 

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl