wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Granty w wysokości do 60 tys. euro w programie local.history
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne archiwum www.wroclaw.pl
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

Do 30 września możecie aplikować o granty przyznawane przez niemiecką Fundację EVZ. O środki w wysokości od 20 tys. do 60 tys. euro mogą się starać organizacje pozarządowe z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Wspierane są projekty edukacyjne i artystyczne poświęcone historii lokalnej.

Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ)

Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ) powstała w 2000 roku, przy poparciu wszystkich grup politycznych w Bundestagu. Wypłaca odszkodowania byłym robotnikom przymusowym i innym ofiarom nazistowskich Niemiec (1933-1945). Jej misją jest podtrzymanie pamięci o prześladowaniach, przyjęcie za nie odpowiedzialności oraz aktywne kształtowanie jej na dla kolejnych pokoleń.

Program grantowy local.history dla państw Europy Środkowej i Wschodniej

W ramach programu local.history, EVZ wspiera inicjatywy związane z historią lokalną Europy Środkowej i Wschodniej. Takie, które upamiętniają, edukują i zajmują się lokalną historią tego okresu w swoich społecznościach. Lokalna perspektywa pomaga w krytycznej analizie epoki narodowego socjalizmu - m.in. zagadnień takich jak praca przymusowa, prześladowania mniejszości narodowych, osób niepełnosprawnych, czy bojowników ruchu oporu. Istotne dla Fundacji jest także angażowanie lokalnych społeczności, tak by uczestniczyły w tworzeniu współczesnej kultury pamięci.

Fundatorzy grantów zachęcają, byśmy zadawali sobie pytania, takie jak:

  • Jak bardzo przeszłość jest obecna w naszych lokalnych społecznościach?
  • Czego uczy nas ten szczególny okres historii?
  • Jak zachowujemy – ponad 75 lat po zakończeniu II wojny światowej - pamięć o tych, którzy byli prześladowani podczas niemieckiej okupacji?

Więcej wskazówek tematycznych znajdziecie w „Call for applications” na stronie Fundacji.

Jaka forma projektów w programie local.history?

Zgłaszane projekty mogą mieć różnorakie formy: od podcastów, przez teatr, wystawy, muzykę i inne formy sztuki, po wydarzenia (warsztaty, szkoły letnie, historia mówiona) i projekty związane z archiwami, dokumentacją.

Wybrany format powinien spełniać cele projektu: przyczyniać się do kształtowania lokalnych kultur pamięci, a także edukować, docierać i aktywnie angażować społeczności lokalne.

local.history – jak aplikować do udziału w programie

Aplikować możecie przy użyciu formularza, dostępnego do pobrania na stronie fundacji, przesyłając dokumenty na adres local.history[at]stiftung-evz.de do 30 września 2022, do północy.

Czas trwania projektów nie może być dłuższy niż 24 miesiące, a planowany moment rozpoczęcia ich realizacji powinien przypadać najwcześniej 15 stycznia 2023.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl