wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
3

Ranga projektu

„Obserwatorium Przyrody” ul. Skarbowców [FO 2019]

Osiedle: Krzyki-Partynice

Kategoria: Zieleń/Rekreacja

Szacunkowa kwota realizacji: 994 547 zł

Status: Wniosek zrealizowany

Wynik weryfikacji po konsultacjach

Wniosek przyjęty do realizacji - 1 etap, do pozostałej kwoty alokacji.

Szacunkowa kwota realizacji: 994 547 zł

Jednostka realizująca: ZIM

Opis projektu

WYKONANIE NA ZANIEDBANYM I NIEBEZPIECZNYM TERENIE PRZYJAZNEGO MIESZKAŃCOM ŚRODOWISKA WYPOCZYNKU I EDUKACJI
Idea i cel projektu.
Nazwa Obserwatorium Przyrody uwzględnia jego edukacyjną funkcję (możliwość przebywania w „laboratorium sukcesji”, obserwowania „grądu w budowie” powstającego dzięki spontanicznie wyrastającym siewkom drzew, wzbogacaniu się runa), rolę obserwacji jako ważnej metody badawczej w odniesieniu do przyrody i odniesienie do historii.
Warto uświadomić użytkownikom, że mieszkając na Dolnym Śląsku stąpają po ruinach zapomnianej historii i że nawet takie zdegradowane miejsca bywają cennymi zabytkami. Np. w przedmiotowym obiekcie destrukcja wysadzeniowa odsłoniła interesujące dla fachowców przekroje murów.
Nieopodal w latach 1909- 1945 znajdowało się Obserwatorium Meteorologiczno- Sejsmologiczne, którego tajemnicza historia jest równie godna upamiętnienia, co militarne konotacje schronu.
Opis koncepcji zagospodarowania:
1. Zabezpieczenie schronu jako trwałej ruiny (zakratowanie i trwałe ogrodzenie niebezpiecznych miejsc uwzględniające potrzeby nietoperzy, kun, jeży i lisów).
2. Stworzenie bazy informacji na temat historii i przyrody miejsca oraz podobnych obiektów.
3. Wytyczenie dróg i wykonanie ich nawierzchni:
- legalizacja przedeptów od ul. Skarbowców w stronę ul. Pogodnej i Sowiej, nawierzchnia mineralna (w miarę możliwości ziemna) bez obrzeży
- psia ścieżka wokół schronu, nawierzchnia mineralna (w miarę możliwości ziemna) bez obrzeży.
4. Zaplanowanie „atrakcji” koncentrujących aktywność ludzi z dala od schronu:
- psia polanka (za schronem od strony wschodniej), nawierzchnia trawiasta, bez urządzeń,
- kręgi spotkań (polana od strony północnej, w otoczeniu nowo posadzonych drzew i krzewów) z siedziskami w postaci np. pni drzew, nawierzchnia trawiasta,
- plac zabaw w tej części, nawierzchnia z kory,
- trawiaste ławy lub górka saneczkowa po wschodniej stronie schronu.
5. Pielęgnacja istniejącej roślinności - cięcia tylko sanitarne, pozostawienie martwego drewna in situ.
6. Uzupełnienie drzewostanu i podszytu na schronie, stworzenie enklaw drzew i krzewów na polanie, nieformowanych żywopłotów wzdłuż granic posesji od strony wschodniej i północnej oraz od ul. Skarbowców. Preferowane są rodzime gatunki drzew i krzewów (lipa drobnolistna, grab zwyczajny, klon polny i jawor, trzmielina zwyczajna, dereń właściwy, głóg, leszczyna, cis) oraz gatunki bardziej ozdobne, ale niewymagające (świdośliwa, nieszpułka, morwa biała, wiśnia wonna, jabłoń purpurowa, klon Ginnala, kalina wonna, hordowina i inne, suchodrzew Maacka, lilaki, zadrzewnia, parczelina, śnieguliczka koralowa i biała, orszelina olcholistna, malina pachnąca, kolkwicja chińska, jaśminowce, żylistki, tawuły, pigwowce).
7. Uzupełnienie runa na schronie, pod drzewami i krzewami (w miejscach, gdzie jest to sensowne i ma znaczenie – ok. połowa całkowitej powierzchni pod drzewami i krzewami. Pozostała powierzchnia zarastałaby w sposób naturalny spontaniczną roślinnścią).

Lokalizacja

Osiedle: Krzyki-Partynice

Lokalizacja szczegółowa: DZ. NR 40/84, AM-5, OBRĘB KRZYKI WŁASNOŚĆ GMINY. .