wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Dojrzała partycypacja. Seniorzy mają wpływ na miasto
„Dojrzała partycypacja” seniorzy mają wpływ na miasto mat. prasowe
„Dojrzała partycypacja” seniorzy mają wpływ na miasto

Celem projektu jest włączenie wrocławskich seniorek i seniorów w programy partycypacyjne dostępne dla mieszkańców miasta, w tym przede wszystkim w program Mikrograntów oraz głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego czy udział w konsultacjach społecznych realizowanych w ramach „Wrocław rozmawia”.

Pod hasłem „Seniorze, zmieniaj swoje miasto!” startuje właśnie projekt „Dojrzała partycypacja”. We Wrocławiu istnieje wiele sposobów na to, żeby brać czynny udział w życiu miasta i mieć wpływ na otoczenie. Osoby starsze korzystają z tych okazji rzadziej niż młodsi mieszkańcy. Projekt „Dojrzała partycypacja – warsztaty i mentoring dla seniorów” ma zmotywować seniorów do działania.

— Chcielibyśmy, aby seniorzy nie tylko korzystali z bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej naszego miasta, ale także byli jej współtwórcami. Żeby częściej zabierali głos w sprawach dotyczących przestrzeni publicznej, realizowali swoje pomysły i zachęcali do tego znajomych, bo widzimy w nich potencjał, który warto wykorzystać – wyjaśnia Anna Jurkowska, koordynatorka Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu Żółty Parasol, które prowadzi Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej. — Obecnie dzięki uzyskaniu dofinansowania z ministerialnego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych możemy zwiększyć skalę naszych działań — podkreśla inicjatorka projektu.

Korzyści dla seniorów

Seniorzy, którzy wezmą udział w programie „Dojrzała partycypacja” mogą liczyć na wiele korzyści, które pomogą im zmieniać miasto i mieć realny wpływ na funkcjonowanie Wrocławia. Projekt pomoże im m.in.:

  • dowiedzieć się, w jaki sposób mogą działać, aby budować miasto przyjazne dla seniorów,
  • nauczyć się, jak przekuć pomysł w działanie i o tym opowiadać, żeby promować projekt,
  • pozyskać umiejętności, dzięki którym będą gotowi do aktywnego uczestnictwa we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim i Mikrograntach, nauczą się wypełniać formularze konsultacyjne, pisać wnioski i realizować własne projekty,
  • poznać nowinki techniczne i proste narzędzia, dzięki którym będą pewniej poruszać się po internecie oraz korzystać z jego zalet (dowiedzą się między innymi, jak brać udział w wideokonferencjach, grupach dyskusyjnych i wykładach online).

— To ważne, żeby we Wrocławiu, w którym mieszka ponad 170 tys. seniorów, pokazywali się oni w działaniu. Bez nich rozmowa o mieście i partycypacja rozumiana jako współdecydowanie o różnych sprawach będzie po prostu niepełna — dodaje Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie, druga z pomysłodawczyń inicjatywy.

W ramach projektu do grudnia bieżącego roku zostanie zorganizowanych 20 bezpłatnych szkoleń i warsztatów w niewielkich grupach, część w formie zdalnej. Pierwsze odbędą się warsztaty komputerowe i liderskie oraz motywacyjne.

— Najpierw przygotujemy uczestników projektu do korzystania z różnych narzędzi internetowych, porozmawiamy m.in. o bezpieczeństwie w sieci, na innych zajęciach zastanowimy się, jak znaleźć motywację do działania i brać sprawy w swoje ręce na przykładzie programu Mikrogranty i WBO, jak przekuwać pomysły na konkretne projekty, jak tworzyć materiały fotograficzne i krótkie filmy video, by za ich pomocą opowiadać znajomym o tym, co się dzieje w mieście i w czym uczestniczymy, a tym samym zachęcać seniorów do udziału w życiu społecznym — opowiada Ilona Zakowicz, jedna z ekspertek w projekcie.

Jak zgłosić się do programu „Dojrzała partycypacja”

Już ruszyły zapisy. Realizatorki projektu zapraszają wszystkich zainteresowanych wrocławian w wieku 60+. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo na adres [email protected], a szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer 530 239 756 (w godzinach 9.00-17.00).

Cykl zajęć ma pozwolić seniorkom i seniorom zdobyć nowe umiejętności i ośmielić ich do działania. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy przyjemnie i pożytecznie spędzą czas.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl