18 maja zakończyła się weryfikacja projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Pozytywnie oceniono 332 propozycje.
Wśród projektów, które zostały zweryfikowane negatywnie, jest m.in. "Miś na skalę naszych możliwości" i "Muzeum piwa pod chmurką na Wyspie Słodowej".
- Projekt misia na pl. Dominikańskim dotyczył pomnika, a o takiej budowie może zdecydować wyłącznie Rada Miejska. Propozycja trafi teraz do komisji kultury RM, która opiniuje takie propozycje – tłumaczy Bartek Świerczewski, koordynator WBO. Nie powstanie też muzeum piwa na Wyspie Słodowej. – Plan zagospodarowani wyspy nie przewiduje utworzenia muzeum na jej terenie. To miejsce dedykowane jest aktywnemu spędzaniu czasu wolnego. Ponadto złożony projekt nie precyzował skąd i jakie zbiory powinniśmy pozyskać – tłumaczy Świerczewski.
Trochę statystyk
W tym roku wrocławianie złożyli prawie pół tysiąca propozycji. Wśród dokładnie 481 projektów najwięcej jest dotyczących rekreacji i dróg.
Zgłoszono 481 projektów z czego:
- rekreacja 144 projekty
- edukacja 43 projekty
- zieleń miejska 38 projektów
- rowery 37 projektów
- drogi 116 projektów
- inne 101 projektów
Weryfikację z wynikiem pozytywnym lub pozytywnym z uwagami przeszło 332 propozycji.
121 projektów zweryfikowano negatywnie. Najczęstsze przyczyny to: projekt miał powstać na gruncie nienależącym do miasta, przeznaczonym do sprzedaży albo plany zagospodarowania nie dopuszczały danej inwestycji (43), projekt był niezgodny z zasadami WBO (34), liderzy wycofali swoje propozycje (14).
Kolejna grupa – 28 wniosków - to projekty, które nie trafią pod głosowanie, bo zadania o takich samych lub podobnych zakresach zostały już przez Miasto zaplanowane do realizacji w roku 2014 lub 2015.
Wyniki weryfikacji zostaną streszczone przy każdym z projektów i będzie można zapoznać się z nimi na stronie www.wroclaw.pl/wbo, do końca tego tygodnia.
Masz pytanie – pytaj
Informacje po weryfikacji trafią do wszystkich liderów. Wiadomość dostał już m.in. Michał Woźniak, lider projektu placu rekreacyjnego na Stabłowicach: - W dokumentach nie ma informacji o potrzebie uzupełnienie wniosku. To dla nas dobra wiadomość, trzymamy kciuki i czekamy na głosowanie.
Gdy jednak liderzy projektów będą mieli wątpliwości albo chcieliby poprawić projekt – mają na to szansę. Powinni wypełnić druk, który otrzymali i odesłać go na adres Biura Rady Miejskiej. Na początku czerwca rozpoczynają się dodatkowo konsultacje (terminy konsultacji - plik pdf), a do dyspozycji liderów będą przedstawiciele jednostek merytorycznych, które brały udział w weryfikacji projektów.
Ważna data: na zgłoszenie poprawek do swoich projektów liderzy mają czas do 14 lipca.
Konsultacje - terminy
Konsultacje zaplanowano w różnych częściach Wrocławia i będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Początek – zawsze o godz. 17.00.
1) 3.06 – Sala Sesyjna, Sukiennice 9; dla osiedli: Powstańców Śląskich, Huby, Borek, Gaj, Tarnogaj.
2) 5.06 – Gimnazjum nr 2, ul. Gorlicka 25; dla osiedli: Pawłowice, Psie Pole-Zawidawie, Kowale, Swojczyce-Strachocin-Wojnów.
3) 10.06 – CK Agora, ul. Serbska 5a; dla osiedli: Świnary, Lipa Piotrowska, Widawa, Osobowice-Rędzin, Polanowice-Poświętne-Ligota, Sołtysowice, Karłowice-Różanka
4) 12.06 – IV LO, ul. Świstackiego 12; dla osiedli: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Jagodno, Bieńkowice
5) 16.06 – CK Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6; dla osiedli: Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec; Żerniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały, Muchobór Wielki
6) 18.06 – SP nr 61, ul. Skarbowców 8; dla osiedli: Oporów, Krzyki-Partynice, Klecina, Ołtaszyn, Wojszyce
7) 24.06 – CK Zamek, Plac Świętojański 1; dla osiedli: Pracze Odrzańskie, Maślice, Leśnica, Kuźniki
8) 27.06 – ZS nr 19 ul. Spółdzielcza 2a; dla osiedli: Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zalesie-Zacisze-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
9) 1.07 – CK ANIMA, ul. Pilczycka 47; dla osiedli: Pilczyce-Kozanów-Popowice Pn, Popowice Płn-Gądów, Szczepin
10) 3.07 – Sala Sesyjna; dla osiedli: Kleczków, Nadodrze, Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn-Grabiszynek + projekty ogólnomiejskie.
opr. ewawa