wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Pomoc dla firm w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Jak z niej skorzystać?
Na zdjęciu fragment Odry we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Na zdjęciu fragment Odry we Wrocławiu

3010 zł – taką kwotę otrzymają przedsiębiorcy, których dochody były niższe o co najmniej 50 procent w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Wsparcie dotyczy określonych branż, a elektroniczne wnioski można już składać do ZUS. Według szacunków, pomoc może uzyskać około 10 tysięcy firm.

Reklama

Zasady wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego płatnikom składek z określonych branż określa ustawa, która 29 września została podpisana przez prezydenta. Dotyczy ona szczególnego wsparcia podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że pomoc uzyska około 10 tysięcy firm w 34 powiatach, leżących wzdłuż Odry.

Pomoc przewidziana w ustawie obejmie między innymi przedsiębiorców, którzy prowadzą nad Odrą działalność między innymi w zakresie turystyki, noclegu, gastronomii, rybołówstwa, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji. Wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej z uwagi na odwoływane rezerwacje i brak turystów.
Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku

Pomoc dla firm. Kto może z niej skorzystać? 

To, które firmy mogą wnioskować o pomoc, wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało wydane na podstawie ustawy. Akt wykonawczy wskazuje kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), którymi muszą być oznaczone:

 • działalność, 
 • powiaty, na obszarze których działalność była prowadzona,
 • miesiąc, za który ma przysługiwać jednorazowe świadczenie.

– To oznacza, że zanim ktoś wyśle wniosek, powinien sprawdzić czy kod PKD jego firmy jest na liście. Mam na myśli kod podany podczas rejestracji firmy, co nie zawsze pokrywa się z rzeczywiście wykonywaną działalnością – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Na terenie których powiatów można ubiegać się o pomoc?

Możliwość wnioskowania o jednorazowe świadczenie dotyczy przedsiębiorców, których firmy prowadziły swoją działalność na terenie powiatów, przez które przepływa Odra lub w jej pobliżu. Na Dolnym Śląsku są to powiaty: głogowski, górowski, legnicki, Legnica, lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski i Wrocław.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie?

Warunki ogólne, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o świadczenie:

 • prowadzenie działalności na określony dzień – 1 lipca,
 • termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych – do 31 lipca,
 • data obowiązku opłacania składek – nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.,
 • zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń i utrzymanie tego ubezpieczenia. 

Aby uzyskać pomoc, konieczne jest przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r.

Jednorazowe świadczenie w kwocie 3010 zł przysługuje za każdego ubezpieczonego, który spełnia warunki ustawowe. Od świadczenia nie będzie pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych, ani też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie ono także podlegało potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis.

Wnioski można składać w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl