wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. PIT za 2022 rok. Do kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem? [ULGI, ODLICZENIA]

Z PIT za 2022 rok nie warto czekać na ostatnią chwilę! Tymczasem to już zaledwie kilka dni zostało na rozliczenie się z fiskusem za 2022 r. Zobaczcie, do kiedy rozliczyć PIT za 2022 r., jak to zrobić i na jakie ulgi i odliczenia można liczyć? Jakie konsekwencje karno-skarbowe grożą za złożenie PIT-u po terminie?

Reklama

Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2022 rok?

Z dochodów osiągniętych w ubiegłym roku trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym. W niedzielę 30 kwietnia mija ostateczny termin na złożenie zeznania PIT za 2002 r., ale ponieważ termin wypada w dzień wolny, w tym roku można to zrobić do 2 maja.

W galerii zdjęć zobacz najważniejsze informacje związane z rozliczeniem PIT w 2023 roku: ulgi, odliczenia, zwrot podatku.

Jak złożyć PIT za 2002 rok? Samodzielnie lub przez Twój e-PIT.

Złożenie rocznego zeznania podatkowego to obowiązek, który aktualnie dla nikogo nie powinien stanowić większego problemu. PIT można rozliczyć w wygodny sposób korzystając z przygotowanej przez resort finansów usługi Twój e-PIT. Są tam m.in. wstępnie rozliczone zeznania PIT-37 za 2022 rok (większości Polaków składa PIT-37). Jeśli będą poprawne, wystarczy je tylko zaakceptować.

Aby skorzystać z usługi wystarczy wejść na podatki.gov.pl, zalogować się do e-Urzędu Skarbowego Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel i wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się także danymi podatkowymi. Czekają tam gotowe zeznania wypełnione na podstawie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa. Część podatników (głównie przedsiębiorcy) może skorzystać z systemu e-Deklaracje.

Zwroty z podatku PIT. Jak szybko dostaniemy pieniądze?

Choć PIT można złożyć także samodzielnie w urzędzie skarbowym, to rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymujemy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej – już po około 10 dniach.

Od początku akcji PIT, dolnośląska KAS zwróciła ponad 611 tys. nadpłat na ponad 1,3 miliarda złotych
Sebastian Polański, główny specjalista z Izby Administracji skarbowej we Wrocławiu.

Na początku marca tego roku resort finansów szacował, że zwroty z podatku PIT w 2023 r. wyniosą ponad 17,5 mld zł – w roku 2002 było to 10,5 mld zł.

Rozliczacie PIT? Skorzystajcie! Znajdźcie swój urząd skarbowy dzięki naszej wyszukiwarce.

Aby złożyć coroczne rozliczenie PIT we Wrocławiu, trzeba znaleźć Urząd Skarbowy, którego zasięg terytorialny sięga danego miejsca zamieszkania. Najprostszym sposobem sprawdzenia odpowiedniego oddziału jest wpisanie w wyszukiwarkę adresu. Wrocławskie urzędy skarbowe przyjmują klientów w godzinach: poniedziałek od 8.00 do 18.00, wtorek – piątek od 8.00 do 15.00.

PIT 2022. Dlaczego ważne jest gdzie się rozliczamy?

Wybór miejsca rozliczenia jest ważny, bo to oznacza więcej pieniędzy w miejskiej kasie, a my będziemy mogli korzystać z programu Nasz Wrocław – gdzie są ulgi i zniżki na różne atrakcje we Wrocławiu.

Jeśli mieszkamy poza Wrocławiem, ale tu pracujemy, dzieci korzystają z wrocławskich przedszkoli i szkół, komunikacji miejskiej, instytucji kultury itp., to warto rozliczyć się we wrocławskim urzędzie skarbowym.

Jakie są ulgi podatkowe, z których można skorzystać?

Przy rozliczeniu PIT można skorzystać z ulg podatkowych m.in. ulgi internetowej, rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej, dla krwiodawców, dla młodych oraz dla pracujących seniorów.  Są także ulgi na dzieci, małżeństwa mają prawa do wspólnego rozliczenia podatku, a osoby samotnie wychowujące dzieci również mają bardziej korzystne rozliczenie. Warto też przypomnieć o kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

PIT 2022 i 1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

Przekazanie 1,5 proc. jest proste. W zeznaniu wystarczy wpisać numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, do której trafią nasze pieniądze. Nic na tym nie tracimy, a warto to zrobić, by pomóc innym.

Jakie kary grożą za złożenie PIT po terminie?

Jeśli sami nie złożymy PIT w terminie, to 2 maja fiskus automatycznie (na podstawie danych, które ma) uzna nasz PIT 2022 za złożony. Trzeba jednak pamiętać, że automatycznie wypełnione zeznanie PIT nie zawiera informacji o ulgach i odliczeniach, ani o wybranej organizacji, której można przekazać 1,5 proc. podatku. Te informacje każdy podatnik musi uzupełnić samodzielnie.

- Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT są dostępne od 15 lutego 2023 r. do 2 maja 2023 r. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Oznacza to, że nie musimy się martwić, że przegapimy termin złożenia PIT i zostaniemy ukarani mandatem karnym – podkreśla Sebastian Polański. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl