wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najbardziej energooszczędne lodówki produkują we Wrocławiu. Koncern BSH wykorzystuje zieloną stal
Lodówki na linii produkcyjnej BSH, w kółku pracownik BSH BSH
Lodówki na linii produkcyjnej BSH, w kółku pracownik BSH

Wielkie inwestycje BSH w rozwój fabryki lodówek we Wrocławiu i start produkcji nowych modeli urządzeń. 13 września br. koncern ze Żmigrodzkiej przedstawił szczegóły.

Reklama

Firma BSH, która w stolicy Dolnego Śląska produkuje lodówki i piekarniki marek Bosch i Siemens, zwiększa moce swoich zakładów przy ulicy Żmigrodzkiej. Spółka uruchomiła produkcję nowego modelu chłodziarko-zamrażarki Green Collection, w której wykorzystuje bardziej przyjazne dla środowiska materiały. We Wrocławiu powstają już najbardziej energooszczędne modele lodówek z portfolio firmy. 13 września firma BSH przedstawiła swoje najnowsze osiągnięcia i plany we Wrocławiu. 

BSH. Wykorzystują zieloną stal i robią najbardziej energooszczędne lodówki.

Uruchomienie produkcji zaawansowanych modeli lodówek było możliwe dzięki budowie nowej platformy produkcyjnej we wrocławskiej fabryce BSH.

Inwestycja o wartości ponad 52 mln złotych była następnym kamieniem milowym w rozwoju zakładu. Dzięki niej wzrastają nie tylko moce produkcyjne fabryki. Możliwa staje się w niej także produkcja najbardziej zawansowanych technologicznie urządzeń
Hector Lanuza Cerzocimo, dyrektor fabryki lodówek BSH we Wrocławiu.

Zielona stal, co to jest? Lodówki Green Collection BSH

Do produkcji lodówek Green Collection BSH wykorzystuje tzw. zieloną stal. Od tradycyjnej stali różni się ona sposobem powstawania, podczas którego nie spala się ogromnych ilości węgla.

Dzięki temu ilość emitowanego w tym procesie dwutlenku węgla jest zdecydowanie mniejsza. Z zielonej stali powstają panele boczne lodówki. Ponadto wszystkie ruchome elementy jej wyposażenia, szuflady i półki w drzwiach, są wykonywane z biotworzyw.

Ślad węglowy materiałów użytych do produkcji lodówki Green Collection jest mniejszy o 33 procent w porównaniu do modeli wytwarzanych z materiałów tradycyjnych. Należy przy tym pamiętać, że od końca 2020 r. wszystkie fabryki, magazyny i biura BSH na świecie są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Nieuniknione emisje firma kompensuje przez projekty z certyfikatami Gold Standard i Verified Carbon Standard
Daniel Goszczyński, biuro prasowe BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

BSH. Mistrzowie oszczędzania. Najbardziej energooszczędna lodówka z portfolio firmy.

W fabryce BSH przy ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu powstaje też inna najbardziej energooszczędna lodówka z portfolio firmy. W ubiegłym roku została zaprezentowana w Berlinie na największych w Europie targach elektroniki użytkowej IFA. Lodówka z Wrocławia z najlepszej klasy energetycznej A zużywa rocznie tylko 104 kilowatogodzin.

Dla porównania dziesięcioletnie lodówki pobierają średnio około 500 kilowatogodziny rocznie. Oznacza to rocznie wyższe rachunki za prąd o około 400 zł.

Wymiana starego i nieefektywnego urządzenia przynosi znaczące oszczędności. Jak szacuje APPLiA Polska, czyli związek pracodawców AGD, nawet 25 procent lodówek w polskich domach ma ponad 10 lat. Ich wymiana na nowoczesny sprzęt pozwoliłaby na zaoszczędzenie ogromnej ilości energii elektrycznej i ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla o kilka ton.

Piekarniki i lodówki BSH z Wrocławia. 

Przypomnijmy, że w styczniu 2022 r. z linii produkcyjnych spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego we Wrocławiu zjechał dwumilionowy piekarnik BSH a pod koniec 2021 r. milionowa lodówka BSH we Wrocławiu. Niemiecki koncern BSH rozwija swoje zakłady przy ul. Żmigrodzkiej.

BSH we Wrocławiu. Zainwestowali 840 mln złotych.

Dwie wrocławskie fabryki: lodówek i piekarników spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zostały uruchomione w 2017 r. Powstały na miejscu dawnych zakładów AGD przy ul. Żmigrodzkiej 143. Firma BSH zainwestowała w tym miejscu w nowe obiekty i nowoczesne systemy produkcyjne ponad pół miliarda złotych.

- Zainwestowaliśmy w tym miejscu w nowe obiekty i nowoczesne systemy produkcyjne ponad 840 mln złotych. Docelowo fabryki będą produkowały rocznie po około milion urządzeń – powiedział Andreas Marek, dyrektor lokalizacji BSH we Wrocławiu.

W 2020 r. firma otworzyła we Wrocławiu nowe centrum logistyczne o powierzchni 30 000 m2 z własną infrastrukturą kolejową. Aby przygotować się na nadchodzące wzrosty produkcji, w ubiegłym roku firma wynajęła dodatkowy magazyn o powierzchni około 45 000 m2.

W 2021 r. firma BSH otrzymała od Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu nagrodę – Biznes Odpowiedzialny Społecznie.

BSH stawia na zrównoważony rozwój. Zobacz co robią.

W ostatnich latach tylko we Wrocławiu spółka BSH zmniejszyła roczne zużycie prądu w dwóch fabrykach o wartość równą zużyciu prądu przez około 1400 jednorodzinnych domów.

Zakłady zmniejszyły też zużycie gazu i wody. Wszystkie z sześciu fabryk BSH w Polsce są zasilane energią elektryczną z jedynie odnawialnych źródeł, przede wszystkim z farm wiatrowych.

Poza tym we wszystkich lokalizacjach w Polsce BSH instaluje panele fotowoltaiczne na dachach fabryk, magazynów, biur oraz na parkingach. Takie instalacje działają już w Warszawie i w Rzeszowie. Powstaną również we Wrocławiu.

Dzięki temu firma będzie rocznie zamieniała promienie słońca w około 10 procent swojego rocznego zapotrzebowania na prąd. Grupa BSH zdecydowała też, że na całym świecie do 2030 r. 95 procent tworzyw, które wykorzystuje do produkcji, będzie nadawało się do recyklingu, a jej produkty będą w 50 procentach składały się z materiałów z recyklingu.

BSH co to jest za koncern? 

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group.

  • Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau.
  • BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim małe AGD.
  • BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach jak usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy.

BSH w Polsce rozwija Centra Badań i Rozwoju w Łodzi i w Rzeszowie oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce. Dzięki temu polska myśl techniczna ma swój udział w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań zawiązanych z Internetem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl