wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy wrocławski startup deeptech zadba o zasoby czystej wody oraz ochronę środowiska

Spectrally to startup rozwijający autorską technologię służącą do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. Już wkrótce będzie ona niezbędna w wielu przedsiębiorstwach ze względu na nowe unijne przepisy dotyczące monitoringu i kontroli wytwarzanych przez nie odpadów.

Reklama

Wrocławski startup deeptech Spectrally działa od 2022 roku i obecnie zatrudnia 10 osób. Jego technologia to złożony system oparty o zaawansowane metody optyczne - w tym miniaturową spektroskopię Ramana, która pozwala na efektywny monitoring jakości roztworów wodnych. Obecnie innowacyjny system jest już gotowy do wdrożenia u pierwszych klientów.

Mniejsze zasoby wody, a coraz większe zapotrzebowanie

Jak twierdzą twórcy Spectrally, ogromnym problemem jest kurczący się zasób wód słodkich, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na czystą wodę. Przy działaniach przemysłu, takich jak wylewanie ścieków przemysłowych, pojawianie się wycieków czy produkcja emisji atmosferycznych, konieczna jest jej ochrona. Nie ma jednak wystarczających metod kontroli jakości.

Obecne systemy monitoringu jakości wody opierają się na testach laboratoryjnych i niestety są kosztowne, mało opłacalne i czasochłonne. Na ich wyniki trzeba czekać nawet miesiąc. Dużym problemem jest także brak odpowiednich narzędzi dla instytucji nadzorujących jakość wody. Sytuacja dotycząca zanieczyszczenia Odry dała nam mocno do myślenia. Wyłowiono ponad 360 ton śniętych ryb na prawie 500 km odcinku rzeki. To pokazuje jak ważne jest skupienie się na ochronie wód i środowiska.
Aleksandra Wywiał, Spectrally

Konieczne monitorowanie odpadów

Tymczasem w ciągu kilku lat każde przedsiębiorstwo przemysłowe będzie musiało monitorować swoje odpady. To wszystko za sprawą Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z grudnia 2022 r. Wprowadza ona obowiązek należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw, co oznacza, że przedsiębiorstwa te będę zmuszone wprowadzić monitoring i kontrolę odpadów.

Rozwiązanie wrocławskiego startupu pozwoli im na bieżąco kontrolować jakość produkowanych przez nie ścieków wodnych. 

Nasza flagowa innowacja skierowana jest do firm przemysłowych, które odprowadzają odpady do zbiorników wodnych oraz do organizacji chroniących środowisko. To nasza odpowiedź na wyzwania, które niesie ze sobą przyszłość. System ten jest wynikiem zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych i ma szansę zrewolucjonizować rynek już w przyszłym roku, gdyż aktualnie zaczynamy programy pilotażowe z pierwszymi klientami.
Aleksandra Wywiał

Uzyskane wyniki pozwalają na szybką reakcję

Technologia stworzona przez wrocławski startup pozwala na szybki pomiar w czasie rzeczywistym bez zużywalnych komponentów. Nie wymaga też przygotowania żadnej próbki – jest zatem idealna do badania przepływowego.

Pozwala to na sprawdzenie obecności i stężeń poszukiwanych substancji. Jej stosowanie nie wiąże się też z dużymi kosztami, jest zautomatyzowane i nie wymaga specjalistycznej obsługi. Jest to gotowa platforma technologiczna, która umożliwia łatwe dostosowanie do potrzeb klienta.

Urządzenie podłącza się bezpośrednio do rury ściekowej. Pod wpływem ciśnienia woda odprowadzana jest do części zrobionej ze szkła kwarcowego i prześwietlana wiązką światła laserowego spektroskopii Ramana. Parametry odbitych wiązek światła informują o występujących stężeniach związków chemicznych. Otrzymanie wyników w czasie rzeczywistym pozwala na szybka reakcję i uniknięcie potencjalnych zagrożeń.

Jesteśmy pewni, że nasza innowacyjność i zaangażowanie w ochronę środowiska skutecznie wpłyną na czystość środowiska, w którym żyjemy. Jako dobrze prosperujący startup zostaliśmy docenieni już na początku naszej drogi. Zaprezentowaliśmy naszą technologię na trzeciej edycji Programu Grantowego ING Polska. Wśród 10 finalistów nasz startup miał zaszczyt przedstawić się jako ten, który będzie miał realny wpływ na ochronę środowiska wodnego.
Aleksandra Wywiał

Aktualnie spółka szuka fabryk do pilotaży wdrożeniowych nowego rozwiązania. Sprzedaż urządzenia planowana jest na przyszły rok. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl