wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Budynek dawnej fabryki samochodów w prestiżowym konkursie

Najpierw była Erste Schlesiche Velociped Fabrik, czyli pierwsza śląska fabryka rowerów, później słynny zakład produkujący samochody Beckmann Otto & Co – teraz przy ul. Kościuszki i Pułaskiego jest Nowa Manufaktura, a obok komunalna kamienica, która w lipcu 2024 r. znalazła się w krajowym konkursie "Modernizacja Roku". W miejscu, gdzie w Breslau robiono luksusowe limuzyny i sportowe coupé, teraz są mieszkania i lokale usługowe, ale motoryzacyjny duch w tej części miasta pozostał. To historia, którą warto znać.

Reklama

Komunalna kamienica przy ul. Tadeusza Kościuszki 124 to dawny budynek, w którym były biura słynnej fabryki produkującej samochody Beckmann Otto & Co. Za za 3,5 miliona złotych gmina Wrocław wyremontowała budynek, a teraz - w lipcu 2024 r. - efekt prac został doceniony. Kamienica została zgłoszona do krajowego konkursu "Modernizacja Roku".

To ogólnopolski konkurs, który organizowany jest od 28 lat. Pokazuje najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. 

Na zdjęciu powyżej: kamienica przy Kościuszki 124 przed remontem, fot. Janusz Krzeszowski. Fotografia współczesna, fot. Magdalena Pasiewicz.

Kamienice w naszym zasobie chcemy remontować pierzejami. Ten trend powoli widać. Przykładem niech będzie konkursowa kamienica przy ul. Kościuszki 124. To już teraz ostatnia zmodernizowana kamienica (w naszym zasobie) przy ul. Kościuszki na odcinku od ul. Pułaskiego do Prądzyńskiego
Marian Nowotyński, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Zasobu Komunalnego.

Fabryka samochodów Beckmanna i kamienica w konkursie "Modernizacja roku"

Remont kamienicy kosztował blisko 3,5 mln złotych. Prace prowadzone były etapami od stycznia 2020 r do września 2023 r. Wykonano m.in.: remont dachu, piwnic i klatki schodowej, zlikwidowano wspólne toalety, wykonano remont instalacji i wentylacji, zmieniono system ogrzewania na centralne, przebudowano bramę wjazdową a także wykonano ocieplenie i w końcu kompleksowy remont elewacji podwórzowej i frontowej wraz z odtworzeniem jej historycznych, architektonicznych elementów. Obecnie w budynku jest dziewięć mieszkań komunalnych i jeden lokal użytkowy.

W ubiegłym roku nasza kamienica przy ul. Biskupa Tomasza I 8 zdobyła wyróżnienie w kategorii obiektu mieszkalno-usługowego. W tej kategorii był tylko jeden zwycięzca i jedno wyróżnienie, więc to dla nas wielki sukces. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki tegorocznej edycji konkursu „Modernizacja roku”, które będą ogłoszone 28 września
Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zakład produkujący samochody Beckmann Otto & Co/Opel. Kamienica przy Kościuszki 124 w 1936 r. Źródło: Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia/fotopolska.eu. fotopolska.eu
Zakład produkujący samochody Beckmann Otto & Co/Opel. Kamienica przy Kościuszki 124 w 1936 r. Źródło: Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia/fotopolska.eu.

We wrześniu 2023 roku na ścianie wyremontowanej kamienicy uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą historię tego miejsca. Osobiście zrobił to potomek założycieli fabryki. 

Fabryka samochodów Beckmanna i Nowa Manufaktura

Dziś u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego stoi Nowa Manufaktura. Nowoczesny budynek z mieszkaniami i usługami. Gmach nawiązuje do tego, co w tym miejscu było dawnej, czyli słynnej fabryki produkującej samochody Beckmann Otto & Co. O historii przypomina czerwień na elewacji (jak lakier samochodu) oraz rzeźba słynnych beckmannów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nowa Manufaktura, ul. Kościuszki Oleksandr Poliakovsky
Nowa Manufaktura, ul. Kościuszki

Maciej Łagiewski wie wszystko o fabryce samochodów Beckmann Otto & Co w Breslau

Wrocław doczekał się własnej wytwórni samochodów na początku XX w., ale historia motoryzacji w Breslau rozpoczęła się kilka lat wcześniej.

Pionierami motoryzacji była grupa niemieckich konstruktorów na czele z Gottliebem Daimlerem, Augustem Maybachem i przede wszystkim Carlem Benzem, który w 1885 r. zbudował swój pierwszy automobil. Do tego grona zaliczyć można także wrocławskiego inżyniera Paula Beckmanna
historyk Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, który historię pierwszej wrocławskiej fabryki samochodów opisał w swojej książce - Wrocław. Wędrówka przez wieki.

Motoryzacja w dawnym Wrocławiu zaczęła się od welocypli

Maciej Łagiewski opowiada, że ojciec inżyniera Paula Beckmanna – Otto Beckmann – produkował urządzenia gazowe i wodociągowe w niewielkim zakładzie przy obecnej ulicy Traugutta.

– Jednak w 1885 roku postanowił zająć się czymś zupełnie nowym – produkcją welocypli, poprzedników dzisiejszych rowerów. W tej dziedzinie był lokalnym prekursorem, co dumnie podkreślał w nazwie firmy „Pierwsza Śląska Fabryka Welocypli” (Erste Schlesiche Velociped Fabrik). Ten zakład działał już przy dzisiejszej ulicy Kościuszki 58 – mówi historyk.

Paul Beckmann od najmłodszych lat towarzyszył ojcu przy konstruowaniu urządzeń gazowych, a później welocypli. Był też wizjonerem przewidującym nadejście ery automobili.

Pierwszy wrocławski samochód. Luksusowe beckmanny z Breslau

Produkcja automobili ruszyła w nowym zakładzie Beckannów przy ówczesnej ulicy Tauentzienstrasse 124 – dzisiejszej ulicy Kościuszki 124 (kamienica, w którym były biura zakładu stoi do dziś ). Stąd w 1898 r. wyjechał pierwszy wrocławski samochód. Zobaczcie w galerii samochody Beckmann Otto & Co.

– Był to niewielki pojazd z jednocylindrowym silnikiem francuskiej produkcji, w którym pasażerowie siedzieli naprzeciw siebie. Osiągał „zawrotną prędkość” 35 kilometrów na godzinę – dodaje Maciej Łagiewski.

Łagiewski zauważa, że Beckmann, zachęcony sukcesem swojego pierwszego automobilu, projektował kolejne pojazdy, za każdym razem ulepszając ich konstrukcje i dodając im mocy.

W 1904 r. zmienił nazwę firmy na „Fabryka samochodów Otto Beckmanna” (Otto Beckmann & Co, Motorwagen-Fabrik) i zaczął montować silniki własnego projektu.

Beckmanny triumfują na samochodowych targach i w rajdach

Beckmann wystawiał swoje pojazdy na wielu targach motoryzacyjnych, gdzie nieustannie zbierały pochlebne recenzje. Firma sprzedawała samochody głównie na Śląsku i w Prusach Wschodnich, posiadała też przedstawicielstwa w bardziej odległych miastach jak na przykład w Moskwie, gdzie zakupiono je dla tamtejszych sądów. Niektóre modele miały duży popyt w krajach skandynawskich.

Łagiewski zaznacza, że w słynnych rajdach samochodowych, często za kierownicą zasiadał sam Paul Beckmann, który był zapalonym kierowcą i propagatorem sportów motorowych na Śląsku.

W 1902 r. w rajdzie Wrocław – Wiedeń jego auta zajęły trzy pierwsze miejsca. W samochodach tej marki startował również Georg Haase, właściciel słynnego wrocławskiego browaru, a prywatnie znajomy Beckmanna z klubu automobilowego.

Mimo że w mieście działali wówczas dostawcy innych marek, jak choćby Adlerów czy Daimlerów, Paul Beckmann nie musiał bać się konkurencji. Jego samochody uważano za pojazdy o wysokiej jakości odznaczające się niezawodnością, a stosowana w nich 3-biegowa skrzynia biegów była chwalona przez prasę jako wzorcowa, szczególnie przy jeździe w górzystym terenie.

Pasy bezpieczeństwa wymyślono we Wrocławiu?

Maciej Łagiewski mówi, że Paul Beckmann, wprowadzając nowe rozwiązania techniczne, eksperymentował z pojazdami silnikowymi. Zdaniem historyka Paula Beckmanna można uznać za wynalazcę pasów bezpieczeństwa.

– Aby chronić trójkę swoich dzieci przed ewentualnymi urazami, które mogły powstać w trakcie jazdy po brukowanych drogach, przywiązywał je do siedzeń specjalnie uszytymi, skórzanymi pasami – zaznacza historyk.

Opel kupił Beckmanna

Dobra passa fabryki samochodów Otto Beckmanna, zdaniem Łagiewskiego, skończyła się wraz z wybuchem pierwszej wojny. W 1914 r. zmarł Paul Beckmann, a ponieważ żadne z jego dzieci nie było wówczas pełnoletnie, zarządzana przez powiernika firma wyjątkowo mocno odczuła wojenny kryzys.

Kolejny właściciel – Paul Otto Beckmann, musiał znacznie ograniczyć produkcję. W 1926 r. zakład wraz z 150 pracownikami wykupiła spółka Opel.

Zachował się jeden oryginalny pojazd z wrocławskiej fabryki – Phaeton 21/45 PS z 1911 roku

Rodzina Beckmann nie zrezygnowała ze swojej motoryzacyjnej pasji. Paul Otto do 1945 r. prowadził warsztat naprawy samochodów przy dzisiejszej ulicy Pułaskiego 21 oraz salon sprzedaży przy obecnym Placu Grunwaldzkim.

– Zachował się jeden oryginalny pojazd z wrocławskiej fabryki – Phaeton 21/45 PS z 1911 roku, który wówczas kosztował ponad 12 tys. marek, prawie tyle, co limuzyna Mercedesa, i osiągał prędkość 95 km/h. Obecnie znajduje się on w prywatnej kolekcji w Norwegii – dodaje dyrektor muzeum.

Motoryzacyjna tradycja na Kościuszki

Po luksusowych limuzynach Beckmanna przy Kościuszki dawno nie ma już śladu, ale „motoryzacyjny duch” nie zginął. Od lat działają tam liczne warsztaty samochodowe. Można wyprostować felgę, sprawdzić klimatyzację czy wymienić opony lub tłumik. Niby branża ta sama, ale różnice widać gołym okiem. Zdjęcie poniżej, zanim wybudowano Nową Manufakturę i obecnie. 

W miejscu dawnej fabryki samochodów Beckmann Otto & Co powstała Nowa Manufaktura

Na przełomie 2019 i 2020 r. rozpoczęło się wyburzanie tego, co zostało z fabryki samochodów Beckmann Otto & Co przy ul. Kościuszki 124. Inwestor podkreślał, że słynne w czasach Breslau zakłady przestały istnieć po I wojnie światowej. Pozostałe po nich budynki nigdy nie zostały wpisane ani do gminnej ewidencji, ani do rejestru zabytków.

Warto dodać, że wybudowana Nowa Manufaktura, na początku 2023 roku została nagrodzona w europejskim konkursie w branży wnętrz i nieruchomości European Property Awards. Projekt studia architektonicznego AP Szczepaniak zwyciężył w kategorii Architecture Multiple Residence Poland i został najpiękniejszym budynkiem wielorodzinnym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl