wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Donostia San Sebastian 2016
  5. Projekt: Traktat pokojowy 1813. Oblężenie, pożar, odbudowa San Sebastian

Cały projekt zaplanowano na lata 2013 -2016. Obejmie on program badawczy, kilka wystaw, seminaria, warsztaty, laboratoria oraz publikacje poświęcone tym zagadnieniom. Pierwszą odsłoną jest właśnie wystawa „Oblężenie, pożar, odbudowa San Sebastian”. Udało się ją zaprezentować dzięki współpracy wielu muzeów i instytucji kultury Kraju Basków i zaangażowaniu samorządów lokalnych. Kuratorem tego projektu jest Pedro G. Romero. Proponuje on analizę powiązań prawa i sztuki w kontekście pokoju. Poszukiwania artystyczne obejmą też przemoc, wojnę i zbrodnię, jako wydarzenia, które wpływają na naszą rzeczywistość i na świat, w którym żyjemy.

„Oblężenie, pożar, odbudowa San Sebastian” odnosi się do wydarzeń z 31 sierpnia 1813 roku. Ma być też refleksją na temat tego, co wydarzyło się od wybuchu Rewolucji Francuskiej po zakończenie wojen napoleońskich. W tym okresie narodziły się nowe formy artystycznej prezentacji, powstała nowoczesna koncepcja historii, narodziły się pierwsze gazety.

Wystawa prezentowana jest w San Telmo Museum i Muzeum Morskim w San Sebastian. Wokół oblężenia, zdobycia, splądrowania, spalenia i zniszczenia miasta przez wojska angielsko-portugalskie narosło mnóstwo niejasności. Tak zwani wyzwoliciele pozwolili na splądrowanie miasta, a jego mieszkańców narazili na mordy, gwałty i upokorzenia. Te wydarzenia na swój sposób interpretowali Anglicy, Hiszpanie i Francuzi, co stało się przyczyną wielu międzynarodowych nieporozumień, zwłaszcza, że za wyrządzone zło odpowiadali tzw. sojusznicy. Dla „Traktatu pokojowego” właśnie ta ambiwalencja terminów przyjaciel/wróg stała się ważnym elementem służącym zrozumieniu wydarzeń z roku 1813 i terminów jak permanentny pokój, sprawiedliwa wojna, czy światowe rządy. Konflikty między oświeceniem a absolutyzmem, między liberałami a konserwatystami, które rozpoczęły się wraz ze zwycięstwem Rewolucji Francuskiej oraz upadkiem Napoleona także są tematem tej wystawy.

Nowością jest spojrzenie na te fakty ze współczesnego punktu widzenia.  Pod uwagę wzięto złożoność opinii, bogactwo relacji i materiałów. Trzeba jednak wiedzieć, że większość drukowanych materiałów odnoszących się do wydarzeń w San Sebastian, została przygotowana przez brytyjską i francuską propagandę. Pokazywane są też materiały hiszpańskie – dokumenty administracji miejskiej a także grafiki Goi, które są najbardziej wiarygodnym świadectwem ówczesnych wydarzeń. Fakt, że podjęte na wystawie tematy do dziś odbijają się echem w twórczości współczesnych artystów, sprawił, że zobaczyć na niej można prace autorów z Anglii, Francji i Portugalii.

Wystawę w Museo San Telmo y Muzeum Morskim podzielono na dziewięć rozdziałów, których tytuły nawiązują do metodologii opracowanej przez Francisco de Vitoria, hiszpańskiego teoretyka prawa międzynarodowego oraz autora  idei wojny sprawiedliwej. Służy to połączeniu historycznej narracji z koncepcją filozoficzną .  Uzupełnieniem wystawy są pokazy w Muzeum Baskijskim i Historycznym w Bayonne we Francji i w Museo  Zumalakarregi w Ormaiztegi.

Więcej na http://www.donostiasansebastian2016.eu

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl