wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Program „Mali Wspaniali” rośnie w siłę. Święto karate w Orbicie

Już czwarty rok we wrocławskich szkołach i przedszkolach prowadzony jest program „Mali Wspaniali”. Polega na udziale dzieci w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami sztuk walki. Realizuje go wrocławska Fundacja Mali Wspaniali, której plany wybiegają poza granice miasta i województwa. W najbliższą sobotę, 15 czerwca, przedstawiciele projektu powalczą w XIX Ogólnopolskim Pucharze Dzieci w Tradycyjnym Karate-do (hala Orbita przy ul. Wejherowskiej). 

Reklama
Renowacja majestatycznego Stadionu Olimpijskiego czy budowa nowoczesnej, krytej pływalni przy ul. Wejherowskiej to bez wątpienia cenna spuścizna po wrocławskich Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich z 2017 roku. Ale nie jedyna! W opinii wielu o niebo ważniejsze pozostaje inne dziedzictwo – zdrowie naszych dzieci, o które wciąż dba rosnący w siłę program „Mali Wspaniali”.
10. Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 były wydarzeniem, do którego Wrocław szykował się wielotorowo i z planem, by miasto przez długie lata korzystało na organizacji tej wielkiej imprezy.

Program patronatem objęła Anna Lewandowska

To właśnie z myślą o The World Games 2017 powstał projekt „Mali Wspaniali”, który realizowany jest już czwarty rok, a patronatem objęła go Anna Lewandowska, medalistka mistrzostw świata i Europy w karate (World Fudokan Federation), żona Roberta – gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, z którym właśnie sięgnął po piąte z rzędu mistrzostwo Niemiec.
– Program „Mali Wspaniali” okazuje się fantastycznym projektem, który promowała m.in. Anna Lewandowska, rozbudzając wśród najmłodszych zainteresowanie sportem i podnosząc sprawność maluchów – zauważa Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Najpierw miała miejsce w szkołach promocja dyscyplin z programu imprezy i bardzo się podobała, ponieważ chodziło o dość niszowe aktywności. Teraz mamy dowód na to, że Światowe Igrzyska Sportowe były potrzebne, gdyż te dyscypliny do dziś są chętnie uprawiane – dodaje.
Włodzimierz Kwieciński, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego i Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW, fot. Patryk Załęczny
W ramach projektu dzieci poznają dyscypliny z programu igrzysk, a jednocześnie wynoszą na wyższy poziom swoją sprawność fizyczną, ogólną kondycję i radość z życia. W myśl zasady – w zdrowym ciele zdrowy duch. Dziś zbieramy tego owoce, a nasze pociechy – również medale wielkich imprez. 
O zbawiennym wpływie wplatania sportowych akcentów w zajęcia przedszkolne wie również sporo Paweł Janusz, pomysłodawca i założyciel m.in. Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice i przedszkola Sportowo-Tanecznego „Tygrysek”.
Paweł Janusz, założyciel Akademii Karate Tradycyjnego, fot. Patryk Załęczny
– Nasze czterolatki systematycznie bawią się sportem, dzięki czemu zdobywają nawyki ruchowe wykorzystywane później nawet nieświadomie. Nasz czterolatek skacze w dal dalej niż przeciętny rówieśnik z innej placówki i robi mostek na trzech podporach, tzn. na dwóch rękach i jednej nodze. Dzieci ćwiczą karate, a charyzma senseia wzbudza dodatkowe zainteresowanie. Klub prowadzę od 22 lat, a od 10 mamy przedszkole i trzeba podkreślić, że dzieci potrafią ćwiczyć przez siedem dni w tygodniu – twierdzi Paweł Janusz.

Ponad 16 tysięcy uczestników programu

– Na dziś programem współfinansowanym przez Wrocław objętych jest ponad 16 tysięcy dzieci ze 105 przedszkoli i 15 szkół z miasta oraz okolicy. W tym roku dołączyły do nas również dzieci z pięciu innych województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i łódzkiego – wylicza Magdalena Mendakiewicz, prezes fundacji. 
fot. Patryk Załęczny
Cel programu? Po pierwsze - wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Zajęcia odbywają się na podstawie autorskiego programu, przygotowanego z wiedzą zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń metodycznych, a także dzięki doświadczeniom kadry pedagogicznej w wieloletniej pracy z dziećmi. 
– W czasach, gdy mocno zajęci rodzice nie są w stanie poświęcić zbyt wiele czasu dla swoich pociech, te większość wolnego czasu spędzają przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych. Systematyczne zajęcia sportowe są zatem często jedyną droga do ich rozwoju fizycznego. Właśnie w tak młodym wieku dochodzi do krystalizowania się i utrwalania nawyków zdrowotnych, a jak wskazują badania, problem otyłości u polskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym dotyczy już 30 procent populacji – podkreśla Magdalena Mendakiewicz.

„Mali Wspaniali” – zajęcia z wykwalifikowanym instruktorem

To fakt powszechnie znany, że w placówkach szkolno- przedszkolnych zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w ograniczonym zakresie przez nauczycieli nauczania początkowego. Program Mali Wspaniali stwarza natomiast możliwość przeprowadzenia ich z wykwalifikowanym instruktorem sportowym. 
– Nasza fundacja na terenie samego Wrocławia współpracuje z ponad 30 instruktorami sportowymi. Są to nierzadko utytułowani sportowcy z międzynarodowymi sukcesami w CV. Jak choćby brązowy medalista The World Games 2017 w karate WKF – Michał Bąbos, medaliści mistrzostw świata Piotr Dzierżanowski i Martyna Florecka, trzeci zawodnik mistrzostw Europy Sebastian Kubatek czy medalistka mistrzostw Polski – Magdalena Gwozdecka – dodaje Magdalena Mendakiewicz. 
Dodać też należy, że zajęcia w przedszkolach odbywają się we wszystkich grupach bez wyjątku i wplecione są w harmonogram Dnia Przedszkolaka. Z kolei na poziomie szkolnym chętne dzieci z klas I-III uczestniczą w zajęciach po lekcjach, co uatrakcyjnia ofertę zajęć ruchowych.

Atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu

Dzięki uczestnictwu w programie dzieci rozwijają w sobie zainteresowanie sportem jako atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, a dzięki ćwiczeniom ogólnorozwojowym - odbywającym się głównie w formie zabawy - poprawiają nie tylko cechy motoryczne, ale też procesy poznawcze i sferę emocjonalno-społeczną. Kształcą umiejętności współpracy w zespole i śmiałego wypowiadania się na tle grupy, wreszcie poznają swoje mocne strony. Nie bez znaczenia jest również walka z zaburzeniami dynamiki procesów nerwowych, zwłaszcza nadpobudliwości ruchowej, jak również profilaktyka wad postawy ciała poprzez kształtowanie właściwych nawyków. 
Co ważne, opracowana została metoda sprawdzania efektywności programu i jego wpływu na dzieci. W formie testu sprawności. Dzieci badane są przed dołączeniem do programu i po jego zakończeniu pod kątem czterech cech: sprawności, szybkości, zwinności oraz siły. Wyniki badań rokrocznie potwierdzają poprawę ogólnej kondycji fizycznej uczestników. Zresztą, już niebawem się o tym przekonamy.

XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do

15 czerwca (sobota) w hali Orbita odbędzie się XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do. To cykliczne i w tej branży najważniejsze zawody w kraju dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Tym razem weźmie w nich udział blisko 1500 uczestników z około 60 klubów. Ceremonia otwarcia o godz. 9.30, walki od godz. 10 do 18.
– Przed nami fajna impreza we Wrocławiu, zaplanowana na jeden dzień. Ktoś, kto wystąpi w pięciu konkurencjach, będzie musiał wytrzymać spore obciążenia. Podziwiam kondycję tych dzieci – nie ukrywa Paweł Janusz, dyplomowany Instruktor Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.
Dodajmy, że walka idzie również o wyselekcjonowanie kadry na VI Puchar Europy Dzieci w Tradycyjnym Karate-do, zaplanowany na październik w Moskwie. – Dzieci będą prezentowały swoje umiejętności na 10 polach walki. Większość z nich przeszła przez Program Mali Wspaniali, a teraz powalczy o wyjazd do Moskwy – podkreśla Włodzimierz Kwieciński, pionier i prekursor karate tradycyjnego w Polsce.
XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-do

XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-do

Zajęcia sportowe / Zawody / Dla wszystkich
Termin 15 czerwca 2019 09:30

Miejsce Hala Sportowo-Widowiskowa Orbita

Zobacz
Organizatorem jest Klub Karate Tradycyjnego KOBU Wrocław – Stowarzyszenie, a patronat nad imprezą objęli: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wiceminister Sportu Jan Widera, Ambasada Japonii w Polsce oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego. Będzie m.in. walka bez podziału na płeć i selekcja kadry narodowej, która jesienią wybierze się do Moskwy na VI Puchar Europy Dzieci w Tradycyjnym Karate-do. Niebawem szerzej o imprezie.
W starożytnej Grecji istniało pojęcie „kalos kaghatos” (dosłownie piękny i dobry), oznaczające połączenie piękna z dobrem, będące odzwierciedleniem szlachetnego i etycznego postępowania. Fundacja Mali Wspaniali kształtuje w ten właśnie sposób, bo oprócz pracy nad tężyzną fizyczną stara się popularyzować takie wartości jak szacunek dla rywala i drugiego człowieka, samokontrola, samodyscyplina, opanowanie. By za czas jakiś o jej absolwentach można było mówić – wielcy, wspaniali. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl