18 maja 2020

Parki kieszonkowe

100%
POSTĘP PRACY

W ramach projektu Grow Green na Ołbinie powstało siedem parków kieszonkowych oraz „zielona” ulica Daszyńskiego, na której zasadzono 41 drzew, 913 krzewów oraz 369 pnączy.

Aktualizacja 

18.05.2020

Na podwórkach powstały ogrody deszczowe, nasadzone zostały krzewy, bluszcze, które stworzą zielone ściany, posiane zostały trawy, posadzone drzewa, którym odpowiadają warunki śródmiejskie, ustawione są ławki, domki dla zapylaczy, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, powstały miejsca do zabawy dla najmłodszych i wybieg dla psów. Ostatnio oddane zostało podwórko przy ul. Ustronie, gdzie posadzonych zostało 16 drzew m.in. głogi i klony.

 

6.05.2020

Tworzenie parków kieszonkowych w ramach pilotażowego projektu Grow Green dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że całe przedsięwzięcie też się kończy. Teraz do pracy przystąpią naukowcy a miasto, odpowiadając na głosy mieszkańców, będzie - z własnego budżetu - uzupełniać projekt. 

Większość prac przy adaptacji parków kieszonkowych na podwórzach zakończyła się pod koniec roku, ale dopiero wiosną można zobaczyć ich prawdziwe efekty. Parki powstawały w taki sposób, aby zaspokajały potrzeby mieszkańców, były „szyte na miarę”.

W miniparkach zamontowano też małą architekturę, której często brakowało, m.in. ławki, z których już chętnie korzystają mieszkańcy.

 

20.04.2020

Zdjęcia z nasadzeń na ulicy Daszyńskiego oraz dwóch podwórek: zlokalizowanego pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza oraz podwórka przy ul. Walecznych, Prusa i Reja.

 

24.02.2020

Wrocławskie Inwestycje wyłoniły w przetargu projektanta dla kolejnych czterech skwerów, które powstaną w następujących lokalizacjach:

Zachodnia część podwórza pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej

Podwórze pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza

Podwórze pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego

Przy ulicy Wygodnej między Nowowiejską i Żeromskiego

 

14.01.2020

Dobiega końca realizacja parków kieszonkowych na Ołbinie oraz zazielenianie ulicy Daszyńskiego w ramach projektu Grow Green. Te pierwsze parki kieszonkowe są już ukończone, za wyjątkiem jednego przy ul. Ustronie, którego realizacja potrwa do maja.

 

18.12.2019 r. 

Budowa kieszonkowych parków i „zielonej ulicy” w ramach projektu Grow Green już na finiszu. Powoli rozpoczynają się odbiory inwestycji. Pełne efekty prac będzie można podziwiać wiosną, ale już teraz widać, że zniszczone podwórka zmieniły się nie do poznania.

W ramach działań projektowych zmieniła się też ulica Daszyńskiego.

25.11.2019 r. 

Trwają zaawansowane prace na podwórkach i przy zielonej ulicy Daszyńskiego na Ołbinie. Powstały ogrody deszczowe, nasadzane są drzewa, rośliny dobrane do zmian klimatu. Odbyły się warsztaty z udziałem mieszkańców podczas których nasadzano roślinki. Kolejne warsztaty zaplanowane są wiosną. Obecnie trwa procedura przetargowa dotycząca projektowania II etapu Grow Green.

9.10.2019 r. 

Obecnie w ramach projektu GrowGreen, powstają eksperymentalne rozwiązania w części Ołbina, czyli w dzielnicy z intensywną zabudową śródmiejską, gdzie mieszka wiele osób, które potrzebują kontaktu z zielenią.

Przy ul. Wygodnej w ramach Grow Green z pomocą mieszkańców posadzono rośliny w ogrodzie deszczowym. 

 

 

Na podwórku przy ul. Walecznych, Prusa i Reja (2090 m2) prace są najbardziej zaawansowane. Powstają tu:

 • ciąg pieszo-jezdny - główna oś komunikacyjna podwórza oraz chodniki prowadzące do wejść w kamienicach - zielona droga i zielone place z nawierzchni półprzepuszczalnych
 • nowe, pokryte pnączami wiaty śmietnikowe
 • wiaty rowerowe pokryte pnączami
 • nasadzenia drzew i krzewów w sąsiedztwie kamienic oraz centralnej części obszaru, drzewa zwiększające zacienienie terenu. Posadzimy tu wiosną 10 drzew m.in. dąb szkarłatny, grab, lipę drobnolistną, jarząb szwedzki, olszę szarą i czarną – nasadzenia wykonają Wrocławskie Mieszkania.
 • teren rekreacyjny z „wyposażeniem naturalnym” (coś w stylu placu zabaw, ale nie możemy używać tego określenia)
 • zagospodarowanie części wód opadowych poprzez rozsączanie na terenie zieleni zrealizowane w bezpiecznej odległości od zabudowań czyli stworzenie niecki retencyjnej wzdłuż utwardzonego placu oraz 3 ogrodów deszczowych

Powstanie 6 parków kieszonkowych we wnętrzach podwórzowych, zazieleniona zostanie ulica Daszyńskiego i stworzona zielona poczekalnia dla pasażerów komunikacji miejskiej korzystających z przystanku pod dwóch stronach ul. Prusa.

Parki kieszonkowe – to optymalny sposób aby wprowadzić zieleń w zwartą, miejską zabudowę. Takie działania przystosowują też miasto do postępujących zmian klimatu. W przyszłym roku mieszkańcy w upalne dni będą mogli schronić się tam przed słońcem i spędzić czas wolny.

Co ważne, od początku projektu zaangażowani byli w niego mieszkańcy Wrocławia. Wskazali miejsca na swoim osiedlu (Ołbin), gdzie zieleń jest najbardziej potrzebna. Będą też wspólnie o nią dbali.

Parki powstają w następujących lokalizacjach:

 1. Teren ograniczony ulicami Rychtalską, Jedności Narodowej oraz fragmentem ulicy Ustronie
 2. Część podwórka pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej
 3. Część podwórka zlokalizowanego pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza
 4. Dziedziniec między kamienicami przy ulicy Walecznych pomiędzy ulicą Prusa i Reja
 5. Obszar przy skrzyżowaniu ulicy Nowowiejskiej i Prusa
 6. Podwórze ograniczone ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego
 7. Obszar przy ulicy Wygodnej między Nowowiejską a Żeromskiego

 

Oprócz parków kieszonkowych w ramach projektu "Grow Green" powstaną inne realizowane z WBO. W sierpniu nastąpi ogłoszenie postępowania przetargowego. W październiku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, które potrwają planowo do II kwartału 2020 r. Parki w ramach WBO powstaną w następujących lokalizacjach: 

1. Park kieszonkowy przy ul. Grabskiego

2. Park kieszonkowy przy ul. Kolistej

3. Park kieszonkowy przy ul. Mrągowskiej

4. Park kieszonkowy przy ul. Pereca

5. Park kieszonkowy przy ul. Szczytnickiej

6. Park kieszonkowy przy ul. Mikulicza - Radeckiego

 

 

 

TIME LINE

 • Ogłoszenie przetargu na wykonanie 7 parków kieszonkowych na Ołbinie

  kwiecień 2019
 • Rozstrzygnięcie przetargu w trybie "zaprojektuj i zbuduj" na stworzenie parków kieszonkowych w siedmiu lokalizacjach

  maj 2019
 • rozpoczęcie prac wykonania nasadzeń i urządzenia terenu

  wrzesień 2019
 • Planowane zakończenie prac we wszystkich 7 parkach na Ołbinie

  listopad 2019
Rozwiń