wroclaw.pl strona główna

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa

Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Prezydent Wrocławia
 3. O tym się mówi
 4. Osiedle TBS w Leśnicy
Osiedle TBS w Leśnicy materiały organizatora
postęp: 30%
Osiedle TBS w Leśnicy

TBS Wrocław wybuduje 301 mieszkań na wynajem w Leśnicy. To będzie jedna z największych inwestycji TBS Wrocław w ostatnich latach. Spółka ogłosiła przetarg na wykonawcę, który wybuduje osiedle w tej części Wrocławia.

Aktualizacja

28.10.2022

Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a budynki osiągnęły już stan surowy zamknięty Przez najbliższy rok na budowie będą trwały m.in. prace wykończeniowe.31 października 2022 rusza nabór mieszkańców. Wszystkie niezbędne informacje o dokumentach, zasadach, warunkach i kosztach związanych z najmem mieszkania na osiedlu Leśnica IX znajdują się na stronie  internetowej.

9.08.2022

Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a Leśnica IX nabiera coraz bardziej wyraźnego kształtu. Inwestycja jest już zrealizowana w blisko 25 proc. Większość budynków murowanych jest na ostatniej, trzeciej kondygnacji. Po zalaniu stopów wykonawca ruszy z pracami nad konstrukcją stropodachu. Jednocześnie montowana jest stolarka okienna.

Wykonano już znaczną część robót związanych z podziemną infrastrukturą – retencja wód opadowych, sieci wodno-kanalizacyjne czy elektroenergetyczne.

Zakończenie prac przewidziano na koniec 2023 roku.

Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących budynków TBS Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajemo powierzchni użytkowej ok. 14,9 tys. m.kw. i 10 lokali usługowych o powierzchni użytkowej ok. 669 m.kw.

Firma, która podejmie się realizacji projektu, będzie miała 2 lata na wykonanie prac, a ich zakończenie przewidziano w 2023 roku. Co ważne, wszystkie budynki powstaną w jednym czasie, bo budowa nie będzie etapowana.

W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków będzie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.

W ramach inwestycji, TBS wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.

Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.

Osiedle zatopione w zieleni

Nowe osiedle TBS Wrocław w Leśnicy będzie kameralne, bo wszystkie budynki będą miały 3 kondygnacje. Taka forma zabudowy wkomponuje się w otoczenie, bo osiedle powstanie w zielonym sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Ponadto, wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy.

Projekt urządzenia zieleni na osiedlu Leśnica IX przygotowali specjaliści w zakresie dendrologii. Sięgnęli po nietypowe rozwiązania, aby stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

Przy budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych przewidziano niewielkie ogródki, dostępne przy mieszkaniach na parterze. To prospołeczny i proekologiczny pomysł, który wydziela zaprojektowanymi nasadzeniami drzew i krzewów fragmenty przestrzeni publicznej i półprywatnej, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i kameralności.

Dzięki tej inwestycji, nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 m.kw. krzewów. Ich gatunki zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych.

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław w pigułce:

 • 12 budynków
 • 301 mieszkań na wynajem
 • 10 lokali usługowych na wynajem
 • 259 drzew, 4883 krzewy na terenie osiedla Leśnica IX
 • 379 miejsc parkingowych na terenie osiedla
 • 50 drzew i 300 m.kw. krzewów na okolicznych osiedlach TBS Wrocławw Leśnicy
 • Projektant: firma ATD Architekci z Wrocławia
 • Opieka dendrologiczna: firma „Zieleń Wokół Nas” sp. z o.o. z Wrocławia

Timeline

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  II kwartał 2021
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl