wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. Aktualności
  4. Pierwsza „Godzina z prezydentem” za nami: „Zmień piec” we Wrocławiu [WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: Pierwszym gościem Jacka Sutryka była Katarzyna Szymczak-Pomianowska Redakcja Wroclaw.pl
Od lewej: Pierwszym gościem Jacka Sutryka była Katarzyna Szymczak-Pomianowska

We wtorek, 2 marca prezydent Wrocławia rozpoczął nowy cykl spotkań: Godzina z prezydentem. Podczas rozmowy na żywo na Facebooku Jacek Sutryk i Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, odpowiadali na pytania mieszkańców dot. akcji „Zmień piec”.

Tematem pierwszego odcinka nowego prezydenckiego cyklu spotkań z wrocławianami było to, co dotyczy nas wszystkich: jakość powietrza, których oddychamy, walka ze smogiem oraz programy dofinansowań do wymiany „kopciuchów”, jakie oferuje Wrocław.

– To zupełnie nowy format, który jednak bardzo lubię, bo pozwala na dyskusję z mieszkańcami, na czym bardzo mi zależy. Będziemy spotykać się cyklicznie, żeby rozmawiać na najważniejsze tematy dotyczące miasta i te, które najmocniej nurtują wrocławian. Na początek zajmiemy się tematem naszej miejskiej akcji wymiany pieców i tym, jak zadbać o to, żebyśmy we Wrocławiu mieli coraz lepsze powietrze – rozpoczął spotkanie prezydent Jacek Sutryk.

– W ubiegłym roku rozpoczęliśmy akcję „Zmień piec”. To najlepiej skonstruowany program w tym zakresie w Polsce. Jeszcze tylko w tym roku można skorzystać z 15 tys. dopłaty na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. Dodatkowo oferujemy 5 tys. na wymianę starych drewnianych okien w ramach programu Termo KAWKA, a także dopłaty do rachunków oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych – wyjaśniła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Ostatni rok najwyższych dopłat

Podczas spotkania mieszkańcy mogli zadawać pytania pod transmisją live, prowadzoną na kilku kanałach na Facebooku.

Wybrane pytania mieszkańców i odpowiedzi

Jak przekonać emerytów albo osoby słabiej sytuowane do wymiany pieca?

– We Wrocławiu mieszka ponad 150 tys. seniorów, z czego bardzo się cieszymy. Im także służymy pomocą i zachęcamy do wymiany pieców. Możemy wesprzeć takie osoby i przeprowadzić je przez cały proces, oferując m.in. pomoc doradców energetycznych. Wiele osób starszych boi się wyższych opłat po wymianie pieca, ale jeszcze raz uspokajam, bo po to oferujemy dopłaty do rachunków, żebyśmy mogli w pełni cieszyć się z nowego systemu grzewczego – odpowiedział prezydent Wrocławia.

Czytaj także: Programy dofinansowań w ramach akcji „Zmień piec”

Na stronie zmienpiec.pl prowadzimy także specjalną bazę instalatorów. To firmy, które zostały przeszkolone przez Urząd Miejski Wrocławia w zakresie występowania w roli pełnomocników mieszkańców w procesie wymiany pieca. Tacy wykonawcy mogą przeprowadzić w naszym imieniu ten proces, często nie wymagając nawet wkładu własnego. Dodatkowo pamiętajmy, że dla osób starszych ekologiczne formy ogrzewania to szczególnie wiele korzyści, związanych choćby z większą wygodą ich użytkowania – dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Czy mogę sam zdecydować o rodzaju ekologicznego ogrzewania?

Katarzyna Szymczak-Pomianowska: – Jeżeli jesteś najemcą komunalnym i sam wymienisz piec, to możesz wybrać, jaki rodzaj ogrzewania zastosujesz. Jeżeli miasto przeprowadzi ten proces za najemcę, to takiego wyboru niestety nie ma. W przypadku osób prywatnych sprawa jest oczywista – mogą zastosować rozwiązanie według własnych preferencji.

Zobacz także: Kalkulator łączenia dotacji

Co ważne, właściciele domów jednorodzinnych, mogą połączyć dotacje z programu KAWKA Plus a także z rządowego programu Czyste Powietrze. Uruchomiliśmy specjalny kalkulator, który pokazuje ile łącznie można pozyskać dofinansowania z tych programów.

Dlaczego miasto samo nie wymienia pieców, tylko muszą to robić mieszkańcy?

Katarzyna Szymczak-Pomianowska: – Miasto wymienia piece w zasobie komunalnym. W 2020 r. zlikwidowaliśmy „kopciuchy” w 33 budynkach, w tym roku te działania przeprowadzimy w kolejnych 115 budynkach. Z jednej strony zajmujemy się budynkami komunalnymi, ale z drugiej zachęcamy najemców do samodzielnej wymiany pieca, bo im się to bardziej opłaca, gdyż wiążą się z tym dodatkowe korzyści i można szybciej cieszyć się z ekologicznego ogrzewania.

Czy dla wszystkich chętnych wystarczy pieniędzy na wymianę pieca?

Jacek Sutryk: – Pieniądze znajdą się na każdy pozytywnie złożony wniosek. Proszę tylko z tego korzystać i razem z nami zadbać o to, żebyśmy wszyscy we Wrocławiu oddychali czystym powietrzem. Wszyscy musimy się z tym zmierzyć. Teraz oferujemy dopłaty, wspieramy, w przyszłości dopłaty mogą zastąpić kary i mandaty, zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Już teraz Straż Miejska Wrocławia prowadzi kontrole tego, czym wrocławianie palą w swoich piecach a także jakiej klasy piece mają. Na tych „kopciuchach”, które muszą zostać zlikwidowane do 2024 r. strażnicy zostawiają specjalne naklejki. W 2020 r. takich kontroli było blisko 5 tysięcy.

Czytaj także: Kontrole Straży Miejskiej Wrocławia

Co z kominkami, czy także należy je wymieniać?

Katarzyna Szymczak-Pomianowska: – Mamy dwa rodzaje kominków: rekreacyjne oraz kominki, które stanowią jedyne źródło ciepła w lokalu i wówczas są traktowane tak samo, jak piec. Te drugie, w zależności od klasy, muszą być usunięte albo do 2024 r. albo do 2028 r. Kominki rekreacyjne natomiast od 2018 r. muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Jednak nawet jeżeli kominek jest zgodny z uchwałą antysmogową i pali się w nim wyłącznie suchym drewnem – nie zawsze wolno go używać.

Kiedy na terenie Wrocławia wystąpi ryzyko przekroczenia określonych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu, potwierdzone odpowiednim komunikatem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na całym obszarze gminy Wrocław wprowadzony zostaje czasowy zakaz palenia w kominkach rekreacyjnych.

Czy piec trzeciej klasy można wymienić w ramach programu KAWKA Plus czy program obejmuje tylko piece bezklasowe?

Jacek Sutryk: – Wszystkie piece na paliwa stałe można wymienić z dofinansowaniem z programu KAWKA Plus. Dotyczy to nawet pieców, które można użytkować do 2028 r. Tym bardziej warto skorzystać i zdecydować się na taką wymianę właśnie teraz, korzystając jeszcze z maksymalnej kwoty dotacji.

Wprowadziliśmy kwoty dofinansowania malejące w ciągu kolejnych lat po to, żeby zmotywować mieszkańców do jak najszybszej decyzji. Szybsza decyzja to wyższa dopłata, możliwość dodatkowych korzyści, a także szybszej poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Strona zmienpiec.pl

Na koniec spotkania Katarzyna Szymczak-Pomianowska przypomniała o narzędziach, które ułatwią podjęcie decyzji o wymianie pieca, znajdujące się na stronie internetowej akcji.

– Oprócz wspomnianych wcześniej przydatnych informacji, możemy tam także pobrać dedykowane instrukcje wymiany pieca, które pomogą nam uporządkować cały proces. Znajdują się na niej również mapy: podłączeń, która pozwoli nam sprawdzić czy i kiedy nasz budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej oraz wymienionych pieców, na której sprawdzimy, gdzie do tej pory we Wrocławiu zlikwidowano najwięcej „kopciuchów” – podkreśliła dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Strona zmienpiec.pl to także specjalna zakładka dla najemcy komunalnego, wideoporadniki oraz konkursy dla mieszkańców.

Kolejne spotkanie 6 kwietnia

Prezydent Wrocławia, podczas pierwszego odcinka nowego cyklu odpowiadał również na inne pytania mieszkańców, niezwiązane z akcją „Zmień piec”, m.in. dotyczące Osi Zachodniej, tramwaju na Swojczyce, nowych mostów Chrobrego czy remontu ulicy Pomorskiej. Szczegóły dostępne w wideo. Na pozostałe pytania (z różnych obszarów – przyp. red.) odpowiadali w komentarzach przedstawiciele jednostek Urzędu Miejskiego Wrocławia. Być może niektóre z nich pomogą wskazać kolejne tematy cyklu.

– Jesteśmy do Państwa dyspozycji, czekamy na państwa pytania, chcemy rozmawiać z mieszkańcami i razem tworzyć Wrocław – zwrócił się na końcu do wrocławian Jacek Sutryk.

Godzina z prezydentem w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godziny 18.00. Kolejne spotkanie już 6 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl