wroclaw.pl strona główna

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa

Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. O tym się mówi
  4. Budowa Alei Wielkiej Wyspy
postęp: 33%

Aleja Wielkiej Wyspy w 2023 roku połączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem.

Aktualizacja:

14.11.2022

Przy skrzyżowaniu z Aleją Wielkiej Wyspy układamy w tym tygodniu masę bitumiczną na jezdni. To oznacza, że utrudnienia w ruchu drogowym związane z wahadłem na tym fragmencie dobiegają końca .Pod jezdnią przebudowaliśmy tu infrastrukturę podziemną. To jedno z czterech skrzyżowań na AWW.Planujemy, że z tego miejsca w kierunku ul. Krakowskiej i al. Armii Krajowej powinniśmy dojechać w kilka minut już za rok.

14.10.2022

Pierwsza warstwa masy bitumicznej została ułożona na AWW na odcinku między ul. Dembowskiego i Olszewskiego. To blisko 250 metrowy odcinek, który w docelowej organizacji ruchu połączy Sępolno z Biskupinem.Przy jezdni powstaną dwukierunkowe drogi rowerowe, chodniki, jest budowana zatoka dla autobusów. Nasadzimy tu piękne lipy oraz krzewy. Pod tym odcinkiem alei zgodnie z decyzją środowiskową wybudowaliśmy trzy tunele dla płazów i innych małych zwierząt.AWW kosztuje nas ponad 234 mln zł.

9.09.2022

Nowy 300 metrowy odcinek ulicy Wilczej w dwóch warstwach masy bitumicznej. Przekładamy na niego ruch. Stary fragment zostanie przecięty nasypem, którym przejedziemy po AWW. Nad nowym biegiem ul. Wilczej powstał kilkudziesięciometrowy wiadukt.

25.08.2022

Oto konstrukcja jezdna naszego nowego mostu nad Oławą. Przeprawa powstaje na Alei Wielkiej Wyspy. Z wytwórni w Będzinie dotarły do nas pierwsze elementy łuków. Będziemy je montować jeszcze tego lata. Most będzie miał 350 metrów długości. Skorzystamy z niego w drugiej połowie 2023 r. 

1.08.2022

Tak powstaje Aleja Wielkiej Wyspy.

Już pod koniec przyszłego roku AWW połączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. Będzie to łącznie 3,4 km nowej drogi, 12,5 km chodników i 9,5 km ścieżek rowerowych.
W ramach inwestycji powstają dwa mosty – nad Oławą (350 m) i nad Odrą – 700 m – jak widzicie, to właśnie tu dziś się znajdujemy.
Koszt całej inwestycji to ponad 234 mln zł – finansowanej z budżetu miasta. W tym momencie pracujemy nie tylko nad mostami, ale również nad wiaduktem nad ul. Wilczą, przy tunelu na wysokości ul. Wittiga, a na Sępolnie, Biskupinie i Dąbiu budujemy sieci podziemne i infrastrukturę drogową.
Prace brukarskie prowadzimy m.in. na odcinku AWW od ul. Dembowskiego do Olszewskiego. Chcemy, aby ten fragment był oddany do użytku jako pierwszy! Pozwoli wówczas na szybki dojazd z Sępolna na Biskupin.
Za nami już część prac na ul. Krakowskiej, gdzie rozbudowujemy układ drogowy i przebudowaliśmy torowisko tramwajowe.
Do budowy nowego mostu zastosowaliśmy aż 14 podpór, a grunt pod nimi wzmacnia blisko 800 pali przemieszczeniowych głębokich od 6 do 9 metrów.
Do głównej konstrukcji mostu, po której idziemy, dobudujemy tzw. „skrzydełka”, na których powstaną drogi rowerowe i chodniki.
Co ciekawe, most w środku jest pusty. W ten sposób jego konstrukcja jest mimo wszystko lżejsza, ale i tak spełnia najwyższe parametry wytrzymałościowe.

28.07.2022

W tym momencie pracujemy nie tylko nad mostami, ale również nad wiaduktem nad ul. Wilczą, przy tunelu na wysokości ul. Wittiga, a na Sępolnie, Biskupinie i Dąbiu budujemy sieci podziemne i infrastrukturę drogową.

Prace brukarskie prowadzimy m.in. na odcinku AWW od ul. Dembowskiego do Olszewskiego. Chcemy, aby ten fragment był oddany do użytku jako pierwszy! Pozwoli wówczas na szybki dojazd z Sępolna na Biskupin. 

Za nami już część prac na ul. Krakowskiej, gdzie rozbudowujemy układ drogowy i przebudowaliśmy torowisko tramwajowe.

17.05.2022

Most nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy. Trochę w jego cieniu jest inny most. Budujemy podczas tej inwestycji także drugą bardzo ważną przeprawę przez rzekę Oławę. Będzie miała 350 metrów długości. Na AWW powstają jeszcze dwa wiadukty. W sumie ponad 1100 metrów obiektów inżynierskich. Inwestycja kosztuje nas ponad 234 miliony złotych. Planujemy, że mostami pojedziemy i przejdziemy się w przyszłym roku.

29.04.2022

Na ul. Krakowskiej uzupełniliśmy masę bitumiczną w międzytorzu. Trwają prace przy budowie mostów nad rzekami Odrą i Oławą oraz wiaduktu nad ul. Wilczą. Trwają prace na Sępolnie, Biskupinie, Dąbiu. 

12.04.2022

Trwają prace przy budowie mostów nad rzekami Odrą i Oławą oraz wiaduktu nad ul. Wilczą. Budowane są sieci podziemne na Sępolnie i Biskupinie wzdłuż AWW, wykonawca przygotował podbudowę pod odcinek nowego fragmentu ul. Wilczej.    

30.03.2022

Trwają prace przy budowie mostów nad rzekami Odrą i Oławą oraz wiaduktu nad ul. Wilczą. Wykonawca przygotowuje się do układania masy bitumicznej na ul. Krakowskiej oraz Dembowskiego.

14.03.2022

Tak powstaje ustrój nośny mostu nad rzeką Oławą na Alei Wielkiej Wyspy. Niebawem pojawią się szalunki i zbrojenie. Przeprawa będzie mieć 350 metrów długości. Stalowe elementy konstrukcyjne przyjadą do nas z Zagłębia Dąbrowskiego.

Imponujący segment startowy tej przeprawy od strony Wielkiej Wyspy. Niebawem betonowanie kolejnych wózków na moście i kolejne elementy nawisowe.

1.03.2022

Prowadzone są zaawansowane prace przy budowie mostów nad rzekami Odrą i Oławą. Trwa rozbieranie szalunków przy ul. Międzyrzeckiej na konstrukcji nośnej przeprawy. Budowlańcy działają intensywnie przy ul. Dembowskiego, Wilczej i Krakowskiej. W sobotę 5 marca tramwaje będą zatrzymywać się już na przystanku usytuowanym przy ul. Krakowskiej (w kierunku centrum) na wysokości estakady. Wyremontowany został tam peron przystankowy w ramach budowy AWW.

16.02.2022

400 metrów sześciennych betonu zostało ułożonych na płycie układu nośnego mostu nad Odrą na wysokości ul. Międzyrzeckiej. Prace trwały kilkanaście godzin. Beton wiąże, a wykonawca przymierza się do betonowania elementów konstrukcyjnych przy segmencie startowym nad rzeką. Wózki są gotowe. Betonowanie elementów nawisowych zaplanowane jest na trzeci tydzień lutego.Trwają prace na kilku odcinkach m.in. przy budowie mostu nad Oławą, budowie wiaduktu nad ul. Wilczą, rozbudową układu drogowego w pobliżu na ul. Krakowskiej, prace sieciowe przy skrzyżowaniu AWW z ul. Dembowskiego, ul. Olszewskiego oraz ul. Mickiewicza.

1.02.2022

Montowane są elementy pierwszego wózka na segmencie startowym mostu nad Odrą. W lutym planowane jest betonowanie pierwszego segmentu nawisowego na tej 700-metrowej przeprawie. Trwają prace na kilku odcinkach m.in. przy budowie mostu nad Oławą, budowie wiaduktu nad ul. Wilczą, rozbudową układu drogowego w pobliżu na ul. Krakowskiej, prace sieciowe przy skrzyżowaniu AWW z ul. Dembowskiego, ul. Olszewskiego oraz ul. Mickiewicza.

26.01.2022

Będzie mieć 700 m i zostanie jednym z dłuższych wrocławskich mostów. Budowana w ramach Alei Wielkiej Wyspy przeprawa nad Odrą powstaje dzięki specjalnej technologii.

Most między ul. Międzyrzecką i Biegasa budowany jest metodą betonowania nawisowego, to coraz częściej spotykane rozwiązanie przy pracach nad mostami.

Na zbrojenie i wylewanie betonu konstrukcji nawisowej pozwoli specjalny wózek. Technologia pozwala na połączenie mostu między brzegami bez budowania rusztowania, dzięki temu ruch żeglugowy na Odrze zostanie zachowany.

17.01.2021

Trwa drugi etap budowy dłuższej przeprawy, która powstaje od zera w ramach inwestycji i połączy al. Armii Krajowej z ul. Mickiewicza. Mowa o zbrojeniu części mostu wyrastającego spod ziemi przy ul. Międzyrzeckiej.

Do samej Odry jest pięć etapów powstawania przeprawy, my jesteśmy na drugim, gdzie trwa zbrojenie. Następnie dojdziemy do wózków nawisowych, które połączą lewą i prawą stronę rzeki – od ul. Międzyrzeckiej i Biegasa.

12.01.2022

Tak wygląda wózek, który pozwoli nam budować elementy mostu nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy. Konstrukcja stalowa zamontowana na segmencie startowym będzie ważyć 70 ton. Dzięki wózkom zbudujemy nawisy mostu, który będzie miał 700 m długości.
Mimo trudnych warunków segment startowy rośnie w oczach.

1.12.2021

Trwa budowa ustroju nośnego nad ul. Międzyrzecką. To pierwsze zdjęcia z tej konstrukcji. Imponujące tempo prac mimo fatalnych warunków pogodowych. Pod obiektem las rusztowań.
Między innymi tu powstają pierwsze elementy konstrukcyjne nowej przeprawy nad Odrą.

29.11.2021

Na Alei Wielkiej Wyspy mamy już czynne nowe słupy wysokiego napięcia. Skomplikowana operacja logistyczna zakończyła się sukcesem. Prąd płynie nowym fragmentem linii.
Dwa stare słupy od strony ul. Międzyrzeckiej i jeden od ul. Krakowskiej zostały zdemontowane.
Przebudowa linii 110 kV pozwoli nam wybudować podpory mostu nad Oławą.

Na pierwszym planie segment startowy nowego mostu nad Odrą od strony Dąbia.

23.11.2021

Wiadukt na AWW na wysokości ul. Wittiga już w szalunkach. Czekamy na betonowanie konstrukcji. Jest zaplanowane już niebawem i pierwszy obiekt inżynieryjny na tej drodze zyska kształt.
Przejście pod wiaduktem ma blisko 26 metrów długości. Będą mogli z niego skorzystać piesi oraz rowerzyści. W pobliżu będą przystanki MPK.

17.11.2021

Ustrój nośny naszego nowego mostu nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy powstaje nad ulicą Międzyrzecką.
Coraz bardziej imponujące są także elementy segmentu startowego przeprawy przy samej rzece.
Drugi z segmentów powstaje od strony Biskupina i Dąbia.
Przyjechały już pierwsze elementy wielkich wózków, które pozwolą budować nam most nad Odrą.

8.11.2021

W ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie przebudowane kilkaset metrów torowiska w ciągu ul. Krakowskiej. Inwestycja przeprowadzana jest przy okazji budowy Alei Wielkiej Wyspy.

Pod wiaduktem na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Krakowską powstanie zintegrowany węzeł przesiadkowy, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się do tramwaju. Tam położono także 300 m nowego torowiska. Trwają prace przy jego betonowaniu. Na wysokości Armii Krajowej na torowisko wjadą też autobusy MPK, które wrócą na jezdnię przy parku Wschodnim.

26.10.2021

Przy ul. Międzyrzeckiej montujemy bramki pod ustrój nośny nowego mostu nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy. Niebawem pojawi się tu na czas budowy ograniczenie wysokości pojazdów do 3,7 m.
Kierowcom przypominamy, że na ul. Międzyrzeckiej obowiązuje w tym rejonie ograniczenie prędkości do 40 km na godz.

Ruszyły prace przy budowie nowego skrzyżowania ul. Dembowskiego z AWW. Wprowadzona została organizacja ruchu zastępczego.
Na ul. Dembowskiego ruchem kierują światła. Odbywa się on wahadłowo.
Z powodu prac nie ma wyjazdu z ul. 8 maja na ul. Dembowskiego.
Przystanek autobusowy w kierunku centrum został przeniesiony w stronę ul. Becka i jest usytuowany na wysokości przedszkola.
Dojazd do budynków na ul. Kosiby jest możliwy od strony ul. Olszewskiego.

20.10.2021

Rośnie segment startowy mostu nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy. Powstaje na brzegu od strony ulicy Międzyrzeckiej. Tony zbrojenia, rusztowania i ekipa bardzo dobrych zbrojarzy. Potężna 700-metrowa przeprawa połączy Dąbie i Biskupin z okolicą ul. Międzyrzeckiej.
W tym roku umieścimy na segmencie startowym wózek i rozpoczniemy budowanie konstrukcji nad rzeką
Przy ul. Krakowskiej rozbudowujemy łącznicę, która prowadzić będzie kierowców i rowerzystów na AWW.
W pobliżu nad ulicą Wilczą powstanie 55 metrowy wiadukt. Mamy już pierwsze elementy konstrukcyjne tego obiektu.

12.10.2021

Na budowie Alei Wielkiej Wyspy przy ul. Krakowskiej pojawiły się pierwsze szyny, a co za tym idzie spawacze termitowi.
Tuż obok rozbudowujemy łącznice, która pozwoli wjechać na AWW z ul. Krakowskiej.
W pobliżu ulicy Wilczej widać już konstrukcje podpór nowego wiaduktu.

24.09.2021

A tak prezentują się elementy konstrukcyjne przeprawy od strony Dąbia i Biskupina.
Most nad Odrą będzie miał 14 takich podpór. Jego długość to blisko 700 metrów.
Na wysokości ul. Wittiga przygotowujemy zbrojenie pod 26 metrowy wiadukt na AWW. Jeszcze jesienią pojawią się kolejne elementy konstrukcyjne tego obiektu.
Z przejścia i przejazdu pod nim skorzystają piesi oraz rowerzyści.

3.09.2021

Na AWW działamy. Na ul. Krakowskiej znika stare wysłużone torowisko na odcinku kilkuset metrów. Wykonawca niebawem zajmie się wymianą podbudowy. Na tym odcinku międzytorze będzie zabetonowane. Powstanie nowy przystanek tramwajowo-autobusowy. Frezarka zajęła się już też masą bitumiczną. Rozpoczął się także kolejny etap rozbudowy łącznicy, która pozwoli z ulicy Krakowskiej wjechać na Aleję Wielkiej Wyspy.
Prace nadzorują Wrocławskie Inwestycje. AWW kosztuje 234 mln zł.

26.08.2021

Ruszamy z kolejnym etapem budowy Alei Wielkiej Wyspy, która połączy ul. Krakowską z Dąbiem, Biskupinem i SępolnemW związku z tym od 28 sierpnia (sobota) trasę zmienią tramwaje linii 3 i 5. Przez 3 miesiące wykonawca będzie w pobliżu wiaduktów nad ul Krakowską przebudowywał sieci podziemne, kilkaset metrów torowiska tramwajowego (zostanie ono zabetonowane i w docelowej organizacji ruchu będą mogły tu wjechać autobusy), prowadził prace drogowe (zwężona będzie czasowo jezdnia w kierunku wylotu z Wrocławia), powstanie tu też nowy przystanek tramwajowo- autobusowy i przejścia dla pieszych.
W związku z pracami trasa linii 3 zostanie skrócona do pl. Wróblewskiego, a tramwaje linii 5 pojadą od ul. Piłsudskiego przez ulice Małachowskiego i Pułaskiego również tylko do pl. Wróblewskiego.
Na odcinku ul. Wierzbowa - pl. Dominikański - Księże Wielkie - pl. Dominikański - Wierzbowa zostaną uruchomione kursy zastępczej okresowej linii autobusowej nr 703.

O zmianach w komunikacji szczegółowo tutaj

W rejonie węzła przy ul. Krakowskiej prace rozpoczną się 28 sierpnia. Przebudowane zostanie torowisko i jezdnia, potrzebne będą również prace przy sieciach podziemnych.

24.08.2021

Pierwszy korpus podpory pod most nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy już stoi. Kolejne się zbroją. Największy powstanie przy samej rzece. Palownica działa i wzmacnia grunt nad Oławą, gdzie wybudujemy drugą przeprawę. Stoi już trzeci słup wysokiego napięcia.

9.07.2021

Ponad 10 tonowy gazociąg o długości 60 metrów zniknął znad Oławy. Prace prowadził 220 tonowy dźwig. Wcześniej wykonaliśmy przewiert pod dnem rzeki i wybudowaliśmy nową sieć gazową. W tym miejscu powstanie 350 metrowy most nad Oławą w ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy.

7.07.2021

Ekipa zbrojarzy ruszyła to zbrojenia podpory pod most nad Odrą w ramach Alej Wielkiej Wyspy. Geodeci wykonują ostatnie tyczenia i w najbliższych dniach jedna z podstaw 700-metrowego mostu zacznie rosnąć w oczach. Przy Odrze mamy już gotowe pale od strony ul. Międzyrzeckiej. Palownica działa teraz na wysokości ul. Biegasa na Dąbiu.

5.07.2021

Frezujemy na ul. Krakowskiej. Kierowcy korzystają z tymczasowej jezdni w kierunku centrum na wysokości wiaduktów, a wykonawca rozpoczął rozbieranie nawierzchni jezdni. Potem ruszy do prac związanych z przebudową sieci podziemnych.

29.06.2021

Ruszyły prace przy budowie nasypu pod Aleję Wielkiej Wyspy na odcinku od ulicy Międzyrzeckiej do rzeki Oławy. Na trasie jeszcze stary słup wysokiego napięcia, ale jego następca już czeka na przełączenie. W pobliżu ulicy Międrzyrzeckiej mamy już gotowe pale pod podporę mostu nad Odrą.
Palownica działa obecnie w pobliżu ul. Urbańskiego.

24.06.2021

Przygotowujemy się do prac związanych z budową i przebudową sieci podziemnych na ul. Krakowskiej, gdzie będzie początek Alei Wielkiej Wyspy. Poszerzymy także "ślimiaki" pozwalające na wjazd na górę.
Powstaje droga tymczasowa, która pozwoli przełożyć ruch z północnej jezdni na czas prac podziemnych.
Tymczasem w pobliżu ulicy Międzyrzeckiej coraz wyraźniej widać już konstrukcję pod nasyp. Przygotowujemy się do przebudowy kolejnych sieci podziemnych.

2.06.2021

W kamiennym kręgu. To pale pod stopę fundamentową pod most nad Odrą w ramach Alei Wielkiej Wyspy i na tym etapie wyglądają ciekawie. Potem zostanie zbrojenie, które połączy się ze stopą. W tle palownica, która jest sprawczynią zamieszania i drąży w gruncie pale do 9 metrów głębokie. Takich pali utworzymy tu kilkaset. Most Wschodni będzie miał 700 metrów długości i połączy okolice ul. Międzyrzeckiej z Biskupinem i Dąbiem na wysokości ul. Urbańskiego i Biegasa.

30.04.2021

Odcinek torowiska na ul. Olszewskiego przecinający się z Aleją Wielkiej Wyspy jest gotowy.

Wykonawca wybudował nie tylko torowisko z drenażem i sieć trakcyjną z nowym zasilaniem, ale również kanał deszczowy, przepust pod gazociąg. Pozostałe prace sieciowe będą wykonywane przewiertami lub przeciskami pod torowiskiem. Wszystko po to, aby tramwaje na Biskupin mogły jeździć bez przeszkód podczas budowy AWW.

21.04.2021

na budowie pracuje już palownica. Stoi przy Odrze w pobliżu ulicy Międzyrzeckiej. Wywierci tu blisko 800 pali przemieszczeniowych od 6 do 9 metrów głębokich. Wszystko po to, aby wzmocnić grunt pod podporami mostu nad Odrą. Przeprawa będzie miała blisko 700 metrów długości. Kolejne pale pojawią się nad Oławą. Tam most będzie miał 350 metrów długości. 

10.04.2021

Na skrzyżowaniu Alei Wielkiej Wyspy z ul. Olszewskiego trwają prace przy sieciach podziemnych, które pozwolą nie zamykać torowiska na Biskupin w kolejnych postępach robót na tej wielkiej inwestycji. Solidne słupy trakcyjne już stoją. Przygotowana jest podbudowa pod torowisko, które będzie przecinać AWW.
W najbliższych dniach będziemy przyłączany nowy ciepłociąg.
Według założeń wykonawcy skrzyżowanie ul. Olszewskiego z AWW powinno być gotowe jako pierwsze.

7.04.2021

Trwają prace przygotowawcze pod budowę Alei Wielkiej Wyspy, która połączy południe miasta z Biskupinem i Sępolnem. Na trasie pojawią się dwa nowe mosty.

Blisko Kładki Siedleckiej znajduje się gazociąg, który wkrótce zostanie zlikwidowany. W innym przypadku most nad Oławą nie powstanie. Na razie pod Oławą wykonaliśmy ok. 200-metrowy przewiert, a kolejne 200 m zrobimy w ciągu miesiąca. Wtedy stary gazociąg zostanie przepięty i zniknie z oczu. Koliduje nam z dwoma podporami mostowymi, które pojawią się przy nurcie rzeki Oława.

Czytaj więcej

31.03.2021

Na międzywalu w pobliżu ul. Międzyrzeckiej trwają prace przy budowie platform pod palownicę. Przyjedzie w kwietniu i utworzy w ziemi blisko 800 pali, które podtrzymają konstrukcję blisko 700 metrowego mostu i nasypów nad Odrą. W pobliżu ulicy Wilczej przebudowujemy sieci średniego napięcia, tu powstanie kilkudziesięciometrowy wiadukt. Trwają też prace przy ul. Olszewskiego tu także wykonawca siedzi pod ziemią przebudowując między innymi ciepłociąg. To pierwsze skrzyżowanie, które ma być gotowe na AWW.

16.02.2021

Trwają obecnie prace przygotowawcze na budowie tej wielkiej, bardzo ważnej inwestycji dla Wrocławia. Przeciwnicy tej drogi po raz kolejny wprowadzają mieszkańców w błąd. Tym razem sugerując, że niektóre działania inwestora i wykonawcy są niezgodne z prawem. Wszystkie prace prowadzone podczas budowy AWW realizowane są zgodnie z prawem, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Prace prowadzone są obecnie m.in. na terenie dawnego gospodarstwa przy ul. 8 maja, dawnych terenach Politechniki (usunęliśmy stąd ponad 400 metrów kwadratowych rakotwórczego azbestu) czy dawnych działkach i terenach im przyległych przy ul. Wilczej. Z tego ostatniego terenu wywieziono kilkaset metrów sześciennych śmieci.

4.02.2021

Budowa Alei Wielkiej Wyspy (AWW) wkroczyła w fazę realizacji, pod koniec stycznia w rejonie ulicy Chełmońskiego rozebrane zostały kolidujące z nową drogą baraki.

To nie będzie ani autostrada, ani obwodnica! To droga jednojezdniowa przeznaczona tylko dla aut osobowych i komunikacji zbiorowej. Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t tędy nie pojadą – mówi w rozmowie z portalem wroclaw.pl Piotr Bujnowski, kierownik projektu budowy Alei Wielkiej Wyspy z Wrocławskich Inwestycji.

Czytaj dalej

28.01.2021

Podczas prac rozbiórkowych prowadzonych na trasie Alei Wielkiej Wyspy specjalistyczna firma z Rudy Śląskiej utylizuje azbest Był nim ocieplony jeden z budynków na byłym terenie Politechniki. Niebezpieczna, rakotwórcza substancja zniknie z okolic ul. Pugeta raz na zawsze. Zostanie wywieziona na specjalne składowisko odpadów w województwie świętokrzyskim. Ślązacy wcześniej zajmowali się utylizacją azbestu m.in. z dachu katowickiego Spodka.

Wykonawca prowadzi prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy od grudnia 2020 r.

Realizacja inwestycji polega na budowie we wschodniej części miasta Wrocławia drogi zbiorczej wraz z przeprawami przez rzeki: Oława i Odra. Połączy ona węzeł Obwodnicy Śródmiejskiej przy ulicy Krakowskiej, stanowiącej przedłużenie drogi krajowej nr 94 z drogą wojewódzką nr 455 - ulicą Adama Mickiewicza położoną na Wielkiej Wyspie. Pozwoli również na doprowadzenie ruchu z kierunku południowego do zespołów urbanistycznych usytuowanych na Wielkiej Wyspie jako alternatywy dla jedynego w chwili obecnej dojazdu od strony mostu Grunwaldzkiego.

Łączna długość Alei Wielkiej Wyspy to 3,4 km. Powstanie również 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych.

Najbardziej skomplikowaną i czasochłonną częścią całego przedsięwzięcia będzie budowa mostu nad Odrą, którego długość wyniesie blisko 700 metrów. Powstanie również most nad rzeką Oławą o długości ponad 350 metrów. Na każdym z nich zaplanowane są chodniki i ścieżki rowerowe. Konieczna będzie także rozbudowa wiaduktu nad ul. Krakowską i budowa nowych takich obiektów nad ulicami: Wilczą, Międzyrzecką i Wittiga. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z ul. Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza.

Zgodnie z decyzją środowiskową na trasie zostaną postawione ekrany chroniące okoliczną przyrodę, a także będą wybudowane specjalne przejścia dla płazów.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Banimex Sp. z o.o. Jej koszt to 234 mln złotych

Harmonogram:

X.2020 – Przekazanie placu budowy/rozpoczęcie robót

IV kw.2023 – odbiór końcowy/uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie

20.06.2020
FAKTY I MITY W SPRAWIE ALEI WIELKIEJ WYSPY:
Po raz kolejny Stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki manipuluje informacjami i próbuje dyskredytować powstanie Alej Wielkiej Wyspy we Wrocławiu, tak istotnej i oczekiwanej przez mieszkańców naszego miasta inwestycji drogowej.
⛏W ramach AWW powstanie 3,4 km nowej drogi łączącej ul. Krakowską z Mickiewicza, 12,5 km chodników, 9,5 km ścieżek rowerowych.
⛏Wybudujemy dwa mosty nad Oławą o długości ponad 350 m i Odrą - blisko 700 m (tzw. most Wschodni).
⛏Zakończenie inwestycji 2023 rok. Jej koszt to ok.234 milionów złotych. Inwestycja jest finansowana w całości z budżetu miasta oraz MPWiK.
❗Aleja Wielkiej Wyspy jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji we Wrocławiu. Mimo pandemii koronawirusa i ograniczeń budżetu miasta nie jest ona zagrożona.
❗Nieprawdą jest, że władze miasta w jakikolwiek sposób łamią prawo! Wnioski są składane do właściwych organów, które wydały lub będą wydawać decyzje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
❗Nieprawdą jest, że budowa AWW będzie przebiegać "fizycznie" przez Park Szczytnicki i wycinane będą drzewa w parku. Ulica, ścieżki rowerowe, chodniki - na odcinku od ul. Dembowskiego do Mickiewicza  będzie przebiegać w sąsiedztwie ulicy 8 maja (dawna ul. 9 maja), m.in. obok stadionu Wratislavii (dawnej stadionu Budowlanych) i terenem dzierżawionym przez lata przez szkółkę zajmującą się zielenią.
❗Nieprawdą jest, że inwestycja spowoduje katastrofę ekologiczną. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane w trakcie wydawania prawomocnej decyzji środowiskowej, która nakłada na inwestora szereg zobowiązań, m.in. budowę szczelnego odwodnienia drogi.
Stowarzyszenie próbuje zablokować wydanie decyzji ZRID, która pozwoli rozpocząć w najbliższym czasie prace przy tej ważnej inwestycji dla mieszkańców. To ewidentna próba wpłynięcia na organ wydający decyzję (Wydział Architektury Urzędu Miasta) i ewentualny organ II instancji (wojewoda) zajmujący się odwołaniem.
Stowarzyszenie od blisko 10 lat robi wszystko, aby AWW nie powstała.
❗⛏Inwestycja jest zgodna z prawem, wielokrotnie skontrolowana przez służby (po doniesieniach stowarzyszenia) m.in. przez prokuraturę. Żadna z tych spraw nie wykazała nieprawidłowości wynikających z prowadzonych postępowań!

Timeline

  • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
    IV kwartał 2020
  • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
    2023
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl