Prezydent Bronisław Komorowski na otwarciu Wrocław Global Forum

O zagrożeniach na wschodzie i południu Europy, o kryzysie ekonomicznym i konieczności wzmacniania relacji politycznych, militarnych i gospodarczych między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi będą przez dwa dni rozmawiali we Wrocławiu politycy, dyplomaci, specjaliści od bezpieczeństwa i ekonomii. W piątkowej inauguracji Wrocław Global Forum 2015 wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

  • fo. Vicente Garcia@twitter

  • fot. UM Wrocław

  • fot. UM Wrocław

  • fot. UM Wrocław

  • fot. UM Wrocław

  • fot. UM Wrocław


- Wrocław jest jednym z miast symbolizujących solidarność. To dobre miejsce, aby podkreślać znaczenie solidarności w dzisiejszym świecie – mówił Bronisław Komorowski, prezydent Polski, podczas sesji otwierającej Wrocław Global Forum.

Prezydent Komorowski wspomniał o najważniejszych zagrożeniach, które mogą destabilizować sytuację w Europie i na świecie. Mówił o konflikcie na Ukrainie, napływu emigrantów z Afryki, Syrii.

Zapowiedział także przyszłoroczny szczyt szefów państw NATO w Warszawie. - Chciałbym, aby to spotkanie odbyło się w tej samej sali, w której podpisano Układ Warszawski. To byłby akt symbolicznie unieważniający tamto wydarzenie – mówił Bronisław Komorowski.
 

Wcześniej Rafał Dutkiewicz dziękował Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za patronat nad Wrocław Global Forum i przybycie do Wrocławia. – Pana obecność nadawała temu spotkaniu ogromnej rangę.

O tematyce tegorocznego Wrocław Global Forum mówił wcześniej także Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council of USA oraz Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych. Obaj mówcy byli zgodni: należy zwrócić na kryzys na wschodzie Europy i agresywną politykę Rosji, gwałtowną falę emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie dochodzi do ekspansji Państwa Islamskiego. Ważne jest także wzmocnienie relacji gospodarczych strefy transatlantyckiej. – Konieczna jest wspólna strategia państw europejskich wobec zagrożeń ze wschodu i południa, w pojedynkę żadne państwo sobie nie poradzi – mówił Minister Grzegorz Schetyna, który mówił także o reorganizacji NATO. – NATO zmienia się w pełnokrwistą strukturę, która jest w stanie obronić państwa członkowskie oraz kraje w regionie.

Komentując sytuację na wschodzie Europy szef polskiej dyplomacji powiedział: - Ukraina zasługuje na lepszą przyszłość i naszą solidarność. Z niecierpliwością czekam, aż Ukraina stanie się członkiem struktur europejskich i atlantyckich – powiedział Grzegorz Schetyna.

Wrocław Global Forum współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zgłoś uwagę