wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Don Giovanniego” Mozarta w Operze Wrocławskiej

9 lutego, dokładnie 50 lat od pierwszej powojennej inscenizacji „Don Giovanniego” we Wrocławiu, opera proponuje Mozartowskie dzieło w nowej reżyserii. André Heller-Lopes będzie miał jednak trudne zadanie, bo poprzednia produkcja historii o Don Juanie zrealizowana pod kierunkiem Mariusza Trelińskiego była w Operze Wrocławskiej spektaklem kultowym.

Reklama

Don Giovanni z alternatywnym zakończeniem

Pracujący w Brazylii reżyser ma jednak inny pomysł na „Don Giovanniego”. – Ten tytuł powinien być jednym z tych, które na stałe są prezentowane w Operze Wrocławskiej. Wierzymy, że w najbliższych sezonach zagości w repertuarze – zapowiada Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej, i dodaje, że dzieło zostanie zaprezentowane z mniej tradycyjnym zakończeniem.

– To mniej opera buffa, bardziej dramma giocoso, dlatego zakończymy „Don Giovanniego” nie finałem „Ah, dov'e il perfido?”, ale słynnym tercetem ze sceną śmierci Don Giovanniego – mówi Nałęcz-Niesiołowski, przypominając, że wielu dyrygentów w XIX i XX wieku decydowało się pominąć finał. 

Najwybitniejsze dzieło operowe Mozarta melomani obejrzą w reżyserii André Hellera-Lopesa, reżysera z Ameryki Łacińskiej, który ma polskie korzenie (rodzina dziadka pochodziła właśnie z Polski).

Don Giovanni

Don Giovanni

Opera
Termin od 9 lutego 2019 do 17 lutego 2019

Miejsce Opera Wrocławska

Zobacz

Don Giovanni w zakładzie dla psychicznie chorych

– Dla nas, realizatorów, to bardzo osobista podróż, bo w „Don Giovannim” zarówno przyjęliśmy europejską kulturę, jak i przetransponowaliśmy dzieło na realia kultury południowoamerykańskiej i oddaliśmy publiczności z powrotem – opowiada. Dla Hellera-Lopesa całe dzieło Mozarta jest śledztwem i badaniem granic wyobraźni.

– Wyobraźmy sobie XVIII-wieczny pałac z biblioteką nawiedzoną przez duchy, która służy jako miejsce leczenia ludzi psychicznie chorych. Wskutek choroby imaginują sobie, że są postaciami z różnych książek, w tym z opowieści o Don Giovannim – wyjaśnia reżyser. Oprócz pacjentów będzie też personel (pielęgniarki, Leporello).

– Zależało nam, by publiczność poczuła przestrzeń, mogła sobie wyobrazić sen, koszmar senny – podkreśla Heller-Lopes. Jego kostiumografka Sofia di Nunzio nie kryje, że ubrania bohaterów będą mieszanką kultury europejskiej z kulturą krajów Ameryki Południowej, jak Peru, Argentyna czy Brazylia.

Donna Elvira jak Frida Kahlo, Donna Anna w klimacie Evity Peron

Będą więc tradycyjne stroje z peruwiańskiego Cuzco czy Coya. Wygląd Donny Elviry zainspirował styl ubierania się Fridy Kahlo, z kolei Donna Anna jest ubrana w klimacie Evity Peron. Wreszcie czerwone poncho głównego bohatera nawiązujące do prac Arthura Bispo do Rosário, słynnego brazylijskiego artysty, który 50 lat życia spędził w szpitalu psychiatrycznym. – Stroje nie są skopiowane w wersji jeden do jednego, raczej zasugerowałam insporacje – tłumaczy Sofia di Nunzio.

Obsada „Don Giovanniego”  w Operze Wrocławskiej

W partii Don Giovanniego zobaczymy Daniela Mirosława i Tomasza Rudnickiego, Leporellem będą w kolejnych spektaklach Marco Camastra, Jakub Michalski i Bartosz Urbanowicz, Donną Anną będą Tatiana Gawriłowa i Agnieszka Sławińska, a Donną Elwirą Agnieszka Adamczak-Hutek, Bożena Bujnicka i Aleksandra Opała.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl