„Po Burzy Szekspira” Agaty Dudy-Gracz dzieje się współcześnie. Jej Prospero jest inteligentem starej daty, który nie potrafi odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości. Jest erudytą, ma wiedzę, dobry smak, jednocześnie nie zgadza się całym sobą na to, co nie mieści się w jego pojmowaniu świata i jest inne.
- Prospero jest czarodziejem postarzonym o 400 lat z całym bagażem wojen, cierpienia. Jest sarmatą z pokolenia naszych ojców, niezgadzającym z obecnym światem. Ma potrzebę przeżywania kultury wysokiej, uważa, że dziś ona już nie istnieje. Jest homofobem, rasistą, ksenofobem, nienawidzi właścicieli pinczerów, którzy wyprowadzają je pod blokiem, nie znosi swoich sąsiadów. W tym wszystkim ma pełną świadomość, że mu się w życiu nie udało. Jego głowa jest właśnie tą wyspą Prospera. Siedzi na wypierdzianej, brudnej kanapie koło meblościanki, przed telewizorem i pielęgnuje swoją nienawiść do świata, ale nic z tego nie wynika – mówi Agata Duda-Gracz. – Nawet jego wrogowie byli mierni.
Prospero jest sam w swojej rzeczywistości, mimo że pojawiają się przy nim postaci z jego przeszłości – żona, nienarodzone dziecko. – To studium samotności, z której on nigdy nie wyjdzie. Tylko śmierć go może z niej wyrwać – tłumaczy reżyser. – Lubię go i jednocześnie nienawidzę. Nie znoszę jego kategoryzowania ludzi, dzielenia ich na katoli, alergików, sąsiadów, właścicieli psów. Lubię za to, że wszystkie te rzeczy, które we mnie budzą bunt potrafi uzasadnić, uargumentować. Jest człowiekiem książki, nie jest głupcem, potrafi pięknie mówić po polsku.
W spektaklu zobaczymy w roli Prospera Zbigniewa Rucińskiego z Teatru Narodowego w Krakowie (spektakle 6,8,9 kwietnia) i Feliksa Szajnerta z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (spektakle 7 i 10 kwietnia). Jego żonę Stefanię zagra Helena Sujecka, Mirandę Justyna Szafran, księcia Ferdynanda Sylwester Piechura (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), Arielem będzie Ewelina Adamska-Porczyk. Na scenie zobaczymy zamiast jednego Kalibana małżeństwo Kalibanów (Emose Uhunmwangho i Cezary Studniak. Będą też Pan od Muzyki (Tomasz Leszczyński), Chuj-Gwiazda (Mikołaj Woubishet), Telewizor (Bartosz Picher), tzw. Wszyscy (Maciej Maciejewski/Łukasz Wójcik), Entuzjastka Pieśni Polskich Janina Garbińska-Budzińska.
Agata Duda-Gracz tworząc postać Prospera inspirowała się obrazem ojca Jerzego Dudy-Gracza. – Ta kanapa, ten szlafrok i podkoszulek zaczerpnęłam z tego obrazu –mówi reżyser. – Nie chciałam wprost reprodukować tego obrazu, ale nawiązanie do niego znalazło się na plakacie do spektaklu – wyjaśnia.

Po Burzy Szekspira
Dramat Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu