PFRON aktywizuje zawodowo. Bezpłatne szkolenia

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizuje bezpłatne szkolenia dla osób, które z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie mogą wykonywać pracy. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą leczyć się w ośrodku w Ustroniu.


Projekt PFRON-u „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” składa się z trzech modułów rehabilitacji: zawodowego, medycznego i psychospołecznego. Odbywa się w jednym z czterech Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej (Wągrowiec, Ustroń, Nałęczów i Grębiszew). Dla uczestników z Dolnego Śląska przeznaczony jest Ośrodek Rehabilitacji Kompleksowej mieszczący się w Ustroniu (Hotel Róża).

– Projekt jest skierowany do osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu i wymagają przekwalifikowania, a także dla osób niepełnosprawnych, które nigdy nie pracowały, a chcą zdobyć zawód i podjąć pracę dostosowaną do ich możliwości zdrowotnych. Co ważne - poszukujemy osób, które po rehabilitacji i przekwalifikowaniu zawodowym będą mogły podjąć zatrudnienie – podkreśla Aleksander Wejman, samodzielny specjalista ds. obsługi projektu z PFRON.

Trwa rekrutacja

Długość pobytu w ośrodku jest uzależniona od czasu trwania kursu zawodowego, jaki uczestnik wybierze wraz z doradcą zawodowym (od trzech do dziewięciu miesięcy). Do wyboru możliwy jest pobyt stacjonarny lub - dla osób mieszkających w pobliżu ośrodka - codzienny dojazd na zajęcia. Projekt dla uczestników jest bezpłatny.

W Ośrodku uczestnicy będą mogli ocenić stan zdrowia i podjąć niezbędne działania, aby w jak największym stopniu odzyskać sprawność, wiarę we własne możliwości, wybrać nowy zawód i zdobyć kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania czy wreszcie znaleźć pracę dopasowaną do swoich możliwości i potrzeb lub rozpocząć działalność gospodarczą.

Rekrutacja odbywa się poprzez PFRON – zgłoszenia przyjmowane pod numerem tel. 22 50 55 600 lub mailowo: ork@pfron.org.pl oraz awejman@pfron.org.pl.

– Po kontakcie wysyłamy formularze, które należy wypełnić i odesłać do PFRON, następnie ustalany jest termin komisji kwalifikacyjnej – badania lekarskie i psychologiczne. Po pozytywnym orzeczeniu zapraszamy uczestników do ośrodka – dodaje Aleksander Wejman.

Więcej informacji dostępne tutaj.Zgłoś uwagę