Gwiazdy Narodowego Forum Muzyki. Kogo warto posłuchać

Wiedeńscy Filharmonicy, London Symphony Orchestra, Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. To tylko niektóre gwiazdy pierwszego sezonu Narodowego Forum Muzyki. Polecamy, czego nie wolno przegapić.A na co jeszcze są bilety? Zajrzyjcie też do Hity w Narodowym Forum Muzyki.

  • Lang Lang

    Lang Lang/fot. Detlef Schneider

  • helene grimaud

    Hélène Grimaud/fot. Mat Hennek

  • krzysztof penderecki wrocław

    Krzysztof Penderecki/fot. Tomasz Walków


Wiener Philharmoniker, czyli Wiedeńscy Filharmonicy  (30 maja 2016)

Kto wie, czy to nie najbardziej ekscytujący z gości zaproszonych na pierwszy sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki. Orkiestra, która w rankingach najlepszych symfoników świata znajduje się zawsze w pierwszej trójce (obok Berlińczyków) i w której przez ponad 170 lat działalności wypracowano niepowtarzalne brzmienie, niemal aksamitne. Dla wielu krytyków najlepszy tego typu zespół na świecie i ostoja tradycji. Zarazem jednak konserwatyzmu. Pierwszą kobietą, którą dopuszczono do grania w szeregach Wiener Philharmoniker, była harfistka Anne Lelkes i stało się to dopiero w… 1997 roku! Dziś pań jest dziewięć, wśród nich jedna koncertmistrzyni. Ale to i tak skromne statystyki w stosunku do innych liczących się na świecie orkiestr.

Fani kochają jednak Wiedeńczyków, bo atutów orkiestra ma bez liku. Polacy, podobnie jak wiele milionów telewidzów z 90 krajów na świecie, oglądają koncerty noworoczne ze złotej sali Musikverein i potem kupują płyty z nagraniem tego wydarzenia. Dla melomanów nagrania z wiedeńczykami mają walor unikatowy – czy rzecz dotyczy muzyki instrumentalnej, czy wokalno-instrumentalnej. Nagrania symfonii, koncertów instrumentalnych i oper pod batutą wielkich mistrzów to arcydzieła!    

We Wrocławiu Wiener Philharmoniker zagrają w maju 2016 roku pod batutą Semiona Byczkowa, a w programie znajdzie się VIII Symfonia „Niedokończona” Schuberta i poemat symfoniczny „Życie bohatera” Richarda Straussa.

Wielkie gwiazdy w NFM: Wiener Philharmoniker czyli Wiedeńscy Filharmonicy

Wielkie gwiazdy w NFM: Wiener Philharmoniker czyli Wiedeńscy Filharmonicy

Koncert / ESK / Muzyka
Termin 30 maja 2016 20:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

London Symphony Orchestra (25 maja 2016)

London Symphony Orchestra/fot. Alberto Venzago

Wiadomo, że London Symphony Orchestra zagra pod batutą dyrygenta Antonia Pappano, dyrektora muzycznego Royal Opera House Covent Garden. Zespół londyński znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych orkiestr symfonicznych świata (w rankingu miesięcznika „Gramophone” tuż za Wiener Philharmoniker). Utworzony w 1904 roku i obecnie prowadzony przez Rosjanina Walerija Giergiewa, ma wkład nie tylko w historię wykonawstwa wielkich dzieł symfonicznych, także w jakość wykonania muzyki filmowej, bo właśnie LSO nagrali muzykę do kluczowych superprodukcji ostatnich lat, czyli „Gwiezdnych wojen”, „Braveheart” i „Harry’ego Pottera”. Z usług symfoników skorzystała także Agnieszka Holland przy filmie „Kopia Mistrza” o Beethovenie (muzykę skomponował Antoni Łazarkiewicz). W programie ich wrocławskiego występu VI Symfonia Gustava Mahlera.

London Symphony Orchestra w NFM

London Symphony Orchestra w NFM

Koncert / Klasyczna
Termin 25 maja 2016 20:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz


Zgłoś uwagę