Oskar Zięta, czyli „Rzeźbiarz 4.0” – wystawa w NFM

Rzeźbę Nawa, która stanie wiosną na Wyspie Daliowej, po raz pierwszy publicznie będzie można oglądać na otwieranej w Narodowym Forum Muzyki wystawie „Rzeźbiarz 4.0” poświęconej pracom Oskara Zięty, wrocławskiego projetanta i architekta. Wystawa potrwa do 31 maja.


Znakiem rozpoznawczym Zięty jest technologia FIDU (z niemieckiego oznacza wolne deformowanie wewnętrznymi ciśnieniem) , w ktorej stworzył swój słynny stołek PLOPP. Jego srebrzyste stołki i krzesła wyglądają nizwykle lekko, jakby wypełniono je powietrzem.

Na wystawie zobaczymy  rzeźby, prototypy oraz makiety obiektów wielkoskalowych. Działając na styku sztuki, projektowania i nauki, Oskar Zięta wykracza poza tradycyjną definicję artysty. Kariera Oskara Zięty to nie tyle american, co global dream. Od studiów architektonicznych na Politechnice Szczecińskiej, przez studia w Szwajcarii, po powrót do Polski (a ściślej do Wrocławia; tu jego firma ma biuro), gdzie jest teraz jego dom i rodzina. Na świecie jest innowatorem, jego projekty zdobywają nagrody, piszą o nich najbardziej prestiżowe dzienniki, kolekcjonerzy walczą, by mieć je w swoich zbiorach (są teraz m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Muzeum für Gestaltung w Zurychu). W Pinakotece w Monachium jedno z jego krzeseł (stworzone w nowoczesnej technologii obróbki stali) znalazło się w kolekcji 12 krzeseł, jakie zmieniły oblicze designu. Zięta stworzył technologię FIDU (z niemieckiego oznacza wolne deformowanie wewnętrznymi ciśnieniem), a pierwszym jej owocem stał się stołek PLOPP (co oznacza Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem). Do dziś jest wizytówką firmy Oskara Zięty (kuchenną wersję PLOPP-a kupimy w sklepie internetowym za 1250 zł).

Oskar Zięta wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Wystawa w NFM jest także pierwszą publiczną prezentacją rzeźby Nawa, która zostanie umieszczona na Wyspie Daliowej we Wrocławiu wiosną tego roku. Jej powstanie wiąże się z finałem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego hasłem przewodnim były „metamorfozy kultury” – przemiany zachodzące w obszarze kultury, wspólnoty i samego miasta. Nawa jako konstrukcja łukowa staje się swoistą bramą łączącą style architektoniczne, epoki kultury.

Rzeźba Zięty na Wyspie Daliowej

„Rzeźbiarz 4.0

„Rzeźbiarz 4.0" - wystawa Oskara Zięty

Wystawa
Termin od 22 lutego 2017 do 31 maja 2017

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz
Zgłoś uwagę