Nagrody dla artystów Teatru Lalek

Artyści związani z Teatrem Lalek we Wrocławiu wśród laureatów 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

  • Yemaya w Teatrze Lalek, fot. Tomasz Walków


Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek został uhonorowany nagrodą specjalną jury (w wysokości 4 tys. zł). Doceniono go za - jak zapisano w werdykcie, "konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem".

Indywidualnie - za osobowość artystyczną potwierdzoną rolami w spektaklach "Yemaya - Królowa Mórz" i "Piekło - Niebo" we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz reżyserię "Małej myszy i słonia do pary" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora - nagrodzona została Agata Kucińska (nagroda w wysokości 4 tys. zł).

Nagroda za "najlepszy tekst dramatyczny" (w wysokości 16 tys. zł) trafiła do Marii Wojtyszko za tekst "Piekło-Niebo", zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Grand Prix konkursu przyznano spektaklowi "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej prowadzony jest od 1994. Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Spośród 143 zgłoszonych widowisk do finału zakwalifikowano 13. Poza dwoma spektaklami Teatru Lalek znalazło się w nim także przedstawienie Teatru Muzycznego Capitol „Po burzy Szekspira” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

e-teatr.pl/t

Zgłoś uwagę