Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony 2019 przyznane

W tym roku podczas 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek po raz pierwszy wręczono dwie nagrody (każda po 20 tysięcy zł), obydwie edytorskie. Pióro Fredry trafiło do Wydawnictwa Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opr. graficznym Przemka Dębowskiego. Nagrodę Dobre Strony otrzymało Wydawnictwo Albus za tom „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opr. graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej. 

  • Laureaci i nominowani do tegorocznych nagród – Pióro Fredry oraz Dobre Strony z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem


Pióry Fredry 2019 

Krakowskie Wydawnictwo Karakter, które od lat przywiązuje olbrzymią wagę do edytorskiej strony swoich publikacji i z niej m.in. słynie, zostało nagrodzone za przepiękną opowieść Alexa Kerra „Japonia utracona” w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. W uzasadnieniu jury czytamy, że tom nagrodzono za „bezbłędną formułę edytorską – idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki”. 

Maja Gańczarczyk z Nagrodą Pióro Fredry 2019 dla Wydawnictwa Karakter

Co ciekawe, autor, który miał dwanaście lat, kiedy z rodzicami znalazł się w Jokohamie (ojciec był oficerem, więc sukcesywne przeprowadzki nie należały do rzadkości). Był rok 1964, wyjątkowy, bo odbywała się wówczas Olimpiada, a rozpoczynała się właśnie gospodarcza hossa po odbudowie kraju po wojennych stratach. Kerr w Japonii nie tylko się zakochał, kocha się w niej wciąż, choć na jego oczach odchodzi dawna Japonia, którą czytelnikom starał się przybliżyć w książce. To nie wspomnienie, ale list miłosny do kraju, ludzi i kultury.  

Nagrodę Pióro Fredry 2019 z rąk prezydenta Jacka Sutryka odebrała, we Wrocławskim Centrum Kongresowym, Maja Gańczarczyk z Wydawnictwa Karakter. To statuetka projektu Agnieszki Leśniak-Banasiak i czek na 20 tysięcy złotych, które muszą zostać spożytkowane na wydanie nowej książki.  

Nagroda Dobre Strony 2019 

W minionych latach nagrodę edytorską dla książki dziecięcej i młodzieżowej przyznawano podczas Targów Dobre Strony, które odbywały się w maju. W tym roku po raz pierwszy w historii Wrocławski Dom Literatury, organizator obydwu targów (majowych i grudniowych) postanowił połączyć imprezy i wręczenie dwóch nagród.

Dlatego obok wręczenia Pióra Fredry prezydent Jacek Sutryk gratulował też laureatce Nagrody Dobre Strony 2019, Iwonie Wierzbie z Wydawnictwa Albus za tom „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opr. graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Także w tym przypadku laureatka otrzymała statuetkę (autorstwa Agaty Ilony Brożek) i czeka na 20 tysięcy, również do wykorzystania na publikację nowej książki.

Nagrodzona książka to dwugłos – niezwykła opowieść matki niepełnosprawnego chłopca i jego wizja świata. Zupełnie wyjątkowy projekt przybliżający świat niepełnosprawnego, ale też jego opiekuna.   

Iwona Wierzba z Nagrodą Dobre Strony 2019 dla Wydawnictwa Albus 

Rekordowa ilość zgłoszeń

W tym roku do obu nagród edytorskich zostało zgłoszonych aż 205 tytułów 72 wydawnictw. Zwycięskie tomy wybrało jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. Zgłoś uwagę