wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony 2019 przyznane
Laureaci i nominowani do tegorocznych nagród materiały prasowe
Laureaci i nominowani do tegorocznych nagród

W tym roku po raz pierwszy wręczono dwie nagrody (każda po 20 tysięcy zł), obydwie edytorskie. Pióro Fredry trafiło do Wydawnictwa Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra i w opr. graficznym Przemka Dębowskiego. Nagrodę Dobre Strony otrzymało Wydawnictwo Albus za tom „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opr. graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej. 

Reklama

Pióry Fredry 2019 

Krakowskie Wydawnictwo Karakter, które od lat przywiązuje olbrzymią wagę do edytorskiej strony swoich publikacji i z niej m.in. słynie, zostało nagrodzone za przepiękną opowieść Alexa Kerra „Japonia utracona” w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. W uzasadnieniu jury czytamy, że tom nagrodzono za „bezbłędną formułę edytorską – idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki”. 

Co ciekawe, autor, który miał dwanaście lat, kiedy z rodzicami znalazł się w Jokohamie (ojciec był oficerem, więc sukcesywne przeprowadzki nie należały do rzadkości). Był rok 1964, wyjątkowy, bo odbywała się wówczas Olimpiada, a rozpoczynała się właśnie gospodarcza hossa po odbudowie kraju po wojennych stratach. Kerr w Japonii nie tylko się zakochał, kocha się w niej wciąż, choć na jego oczach odchodzi dawna Japonia, którą czytelnikom starał się przybliżyć w książce. To nie wspomnienie, ale list miłosny do kraju, ludzi i kultury.  

Nagrodę Pióro Fredry 2019 z rąk prezydenta Jacka Sutryka odebrała, we Wrocławskim Centrum Kongresowym, Maja Gańczarczyk z Wydawnictwa Karakter. To statuetka projektu Agnieszki Leśniak-Banasiak i czek na 20 tysięcy złotych, które muszą zostać spożytkowane na wydanie nowej książki.  

Nagroda Dobre Strony 2019 

W minionych latach nagrodę edytorską dla książki dziecięcej i młodzieżowej przyznawano podczas Targów Dobre Strony, które odbywały się w maju. W tym roku po raz pierwszy w historii Wrocławski Dom Literatury, organizator obydwu targów (majowych i grudniowych) postanowił połączyć imprezy i wręczenie dwóch nagród.

Dlatego obok wręczenia Pióra Fredry prezydent Jacek Sutryk gratulował też laureatce Nagrody Dobre Strony 2019, Iwonie Wierzbie z Wydawnictwa Albus za tom „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opr. graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Także w tym przypadku laureatka otrzymała statuetkę (autorstwa Agaty Ilony Brożek) i czeka na 20 tysięcy, również do wykorzystania na publikację nowej książki.

Nagrodzona książka to dwugłos – niezwykła opowieść matki niepełnosprawnego chłopca i jego wizja świata. Zupełnie wyjątkowy projekt przybliżający świat niepełnosprawnego, ale też jego opiekuna.   

Rekordowa ilość zgłoszeń do nagród edytorskich

W tym roku do obu nagród edytorskich zostało zgłoszonych aż 205 tytułów 72 wydawnictw. Zwycięskie tomy wybrało jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl