Rozstrzygnięcie naboru na rezydencję artystyczną w Dreźnie

12 grudnia 2017 r. w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Wrocławia odbyło się posiedzenie jury w sprawie rozstrzygnięcia otwartego naboru na rezydencję artystyczną w Dreźnie w 2018 r. Decyzją jury na rezydencję pojedzie Dominika Ziober-Król.


Wydział Kultury UM 

Rezydencję organizuje Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno. Oferta skierowana była do artystów związanych z Wrocławiem i specjalizujących się w grafice warsztatowej.

Do Wydziału Kultury zgłosiło się 5 zainteresowanych artystów.

Protokół z posiedzenie komisji - plik pdf

Jury postanowiło wybrać na rezydencję artystyczną w Dreźnie Dominikę Ziober-Król.

Dominika Ziober-Król

Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta na kierunku Grafika i Sztuka Mediów jak również Edukacja Artystyczna. Laureatka wielu nagród między innymi nagrody Rektora w Konkursie na Najlepszy Dyplom Roku 2016 Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wielokrotna stypendystka Stypendium Rektora dla Najlepszych Studentów ASP we Wrocławiu.

Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, miedzy innymi malarstwem, rysunkiem i projektowaniem, jednak wiodącą forma wypowiedzi jest grafika artystyczna. Wszystkie te dziedziny sztuki traktuje jako narzędzia w artystycznej wypowiedzi, dlatego często w pracach miesza rożne techniki, media i eksperymentuje. To co definiuje jej sztukę to połączenie wartości kulturowych i popkulturowych z własnymi obserwacjami. Wszystko to przepuszcza przez własny filtr.

Jury

Selekcję zgłoszeń przeprowadziło jury składające się z artystów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, przedstawiciela Biura Wrocław 2016, Galerii Miejskiej we Wrocławiu oraz reprezentantów Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Strefa Kultury Wrocław

Znamy wyniki naboru na rezydencję w Dreźnie. Paweł Kowalski, wrocławski kurator i producent, już w kwietniu uda się do GEH8 Art Space and Studios aby zrealizować tam swój projekt „Revolution: Art in Times of social unrest”. We Wrocławiu z kolei gościć będziemy Mariana Kaisera, który w maju spędzi cztery tygodnie w archiwum Centrum Sztuki WRO.

Współpraca pomiędzy Wrocławiem i Dreznem sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a umowa o partnerstwie znowelizowana została na początku lat dziewięćdziesiątych i od tego czasu oba miasta współpracują ze sobą, także w obszarze kultury. Strefa Kultury Wrocław w tej współpracy uczestniczy, przede wszystkim w ramach programu AIR Wro.

Paweł Kowalski

jest kuratorem, producentem i artystą wizualnym, od lat związanym z organizacją wrocławskiego TIFF Festivalu.

Współtwórca i koordynator wielu projektów artystycznych i wystaw, uczestnik międzynarodowych rezydencji i wydarzeń kulturalnych.

Współzałożyciel PANATO, absolwent ASP oraz UE we Wrocławiu.

Zapalony podróżnik, fan stand-upu, sztuki komiksu, muzyki grunge i nieodpowiednich żartów.

Marian Kaiser

jest teoretykiem mediów, kuratorem i autorem. Studiował Kulturoznawstwo, Literaturę, Filozofię i Studia Azji Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie i wykładał w Berlinie, Dreźnie, Yogyakarcie i Giessen.

W latach 2010-2013 był absolwentem studiów doktoranckich "Transnational Media Events" na Justus-Liebig-University Giessen.

W latach 2013-2014 był adiunktem w dziale "FAST - Framing Art, Science, Technology", wspólnym projekcie Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dreźnie.

 

Organizatorzy:

  • Miasto Wrocław
  • Miasto Drezno

Partnerzy:

Zgłoś uwagę