Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania przy Związku Miast Polskich
Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 350 miast, w których mieszka ponad 78% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.
W listopadzie 2020 r. Zarząd Związku Miast Polskich podjął decyzję o utworzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania. Komisję tworzą m.in. członkinie i członkowie władz miejskich, radne i radni, urzędniczki i urzędnicy samorządowi, pełnomocniczki i pełnomocnicy do spraw równego traktowania, równych szans, polityki równościowej, tolerancji, przeciwdziałania ksenofobii oraz organizacji pozarządowych. Działaniom Komisji przyświeca idea samorządów nikogo nie wykluczających, włączających wszystkich mieszkańców i mieszkanki w życie miast. Wrocław bierze czynny udział w pracach Komisji.
Prezydium Komisji
Przewodnicząca: Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu
Zastępcy przewodniczącej:
- Marta Mazurek, radna, Rada Miasta Poznania
- Agata Wierny, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans
- Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy
Sekretarz: Bartłomiej Ciążyński, Wiceprezydent Wrocławia
Opiekunka Komisji: Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
Więcej o Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP
Zespół Unii Metropolii Polskich ds. Migracji i Integracji
Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. wg projektu Instytutu Miasta pt. “Tyle państwa ile miasta”, z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi głównymi miastami Polski, w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
Stały Zespół UMP ds. Migracji i Integracji powołano z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w związku z ogłoszeniem „Deklaracji prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji”. Deklaracja podpisana została podczas konferencji „Miasta Integrujące. Integracja = Bezpieczeństwo” 30 czerwca 2017 roku w Gdańsku. Jednym z sygnatariuszy deklaracji był Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
W pracach i spotkaniach Zespołu UMP ds. Migracji i Integracji Unii Metropolii Polskich uczestniczą członkowie i członkinie zespołu Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.