- To dzięki mieszkankom i mieszkańcom, którzy zgłaszają mowę nienawiści, ten hejt z wrocławskich ulic znika. Dzięki współpracy z kuratorami, wymiarem sprawiedliwości skutecznie realizujemy ideę miasta sprawiedliwości naprawczej, ponieważ to osoby skazane na prace społeczne zamalowują nienawistne symbole –mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
Wrocław od blisko dwóch lat jest pierwszym w Polsce, a jednym z dziesięciu na świecie - Miastem Sprawiedliwości Naprawczej. W stolicy Dolnego Śląska idea sprawiedliwości naprawczej jest prosta: osoby skazane za drobniejsze przestępstwa i wykroczenia pracują dla lokalnej społeczności, także usuwając z murów nienawistne napisy. W tym roku wrocławianie zgłosili już ponad 400 symboli mowy nienawiści. Każdego miesiąca pracownicy Wrocławskiego Centrum Integracji wyjeżdżają blisko sto razy na miejsce wskazywane przez mieszkańców.
- Dziś spotkaliśmy się, by razem symbolicznie zlikwidować nienawistne napisy. Ten program ma aktywizować naszych mieszkańców, by brali odpowiedzialność za wspólną przestrzeń, która jest wokół nas. Każdy z nas może zgłosić takie miejsce. To nie jest długa procedura. Wystarczy zadzwonić lub wysłać maila, zrobić zdjęcie i dołączyć krótki opis lokalizacji. Resztą zajmą się pracownicy Wrocławskiego Centrum Integracji – podkreślała Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.
We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. To 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku, 3 000 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta i 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne. Wśród nich m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.
- Reagowanie jest ważne. Nienawistne znaki wpływają na nasze zachowanie, na nasze postawy, jak myślimy i czujemy się w naszym mieście. We Wrocławiu mamy narzędzia, które mogą skutecznie zmieniać naszą przestrzeń – podkreślała Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania.
Gdzie zgłaszać mowę nienawiści?
tel. 71 782 35 24
https://www.wcsn.pl/centrum-zgloszen-wroclaw/
Na adres e-mail kontakt[at]wcsn.pl można wysyłać zdjęcia naklejek, plakatów, napisów, symboli, które propagują nienawiść, wraz z podaniem lokalizacji.