wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Miałeś stłuczkę, zastanawiasz się, czy wezwać policję?

Brałeś udział w zderzeniu aut i nie wiesz, co zrobić? Nie wiesz, w jakich sytuacjach wezwać policję. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu dla ubezpieczyciela? Przeczytaj nasz poradnik.

Reklama

Zmieniasz pas ruchu, nagle słyszysz huk i okazuje się, że zmieniając pas, nie zauważyłeś, że jedzie po nim inny samochód. To jeden z wielu scenariuszy tego, jak może wyglądać kolizja. Takich zdarzeń wrocławska drogówka obserwuje nawet ponad 100 w ciągu jednego dnia.

Jeśli przytrafi nam się zdarzenie drogowe – nawet pozornie niegroźna kolizja, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić stan uczestników i ustalić, czy nikt nie został ranny. Jeżeli są osoby poszkodowane, jak najszybciej powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe. – Wtedy na miejsce jest automatycznie dysponowany patrol drogówki, a zdarzenie może zostać zakwalifikowane, jako wypadek – wyjaśnia asp. sztab. Krzysztof Standio z wrocławskiej drogówki. O wypadku mówimy wtedy, gdy osoba w nim uczestnicząca poniosła uszczerbek na zdrowiu naruszający czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na dłużej niż 7 dni.

W przypadku gdy nikt nie został ranny, przepisy nie nakładają obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia i kierowcy mogą rozwiązać sprawę między sobą. – Tu jednak bardzo ważną rzeczą jest, aby jeden z uczestników poczuwał się do spowodowania kolizji – mówi asp. sztab. Standio.

W razie uczestnictwa w kolizji drogowej należy zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu kolizji, niezwłocznie usunąć pojazdy z miejsca kolizji, aby nie powodowały zagrożenia lub tamowania ruchu. Podać swoje dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące ubezpieczeń. Zawsze warto zrobić zdjęcie miejsca kolizji i uszkodzeń, choćby telefonem, ponieważ pomoże to w postępowaniu z ubezpieczycielem.

Spisując oświadczenie, musimy zadbać o to, by znalazły się w nim takie informacje:

  • data, miejsce, czas.
  • dokładny opis tego, jak doszło do zdarzenia
  • jednoznaczne przyznanie z czyjej winy doszło do kolizji
  • seria i numery prawa jazd uczestników 
  • firmy w jakich ubezpieczone są auta, numer polisy i okres ich ważności
  • ważność przeglądu technicznego
  • uszkodzenia samochodów

Zawsze warto mieć w samochodzie na wszelki wypadek gotowy formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, w którym krok po kroku uzupełnimy wszystkie potrzebne informacje, tak by ubezpieczyciel nie podważył jego ważności.

W przypadku gdy nie uda nam się dogadać ze współuczestnikiem kolizji, policjanci zapewniają, że w każdej chwili można na dowolnym komisariacie  zgłosić wykroczenie, następstwem którego była kolizja. Gorzej jest w przypadku odwrotnym, to znaczy jeżeli zadzwoniliśmy na policję i chcemy odwołać ich interwencję. – Funkcjonariusze, mając informacje o zdarzeniu drogowym, muszą udać się na jej miejsce, by ustalić jej przebieg i sporządzić niezbędną dokumentację. Po przyjeździe na miejsce patrolu policji nie ma możliwości odwołania naszej interwencji – ostrzega asp. sztab. Krzysztof Standio.

W trakcie swojej pracy niejednokrotnie, szczególnie w przypadku drobnych kolizji, policjanci drogówki spotykają się z takimi sytuacjami, w których kierowca wezwał funkcjonariuszy, myśląc, że jest poszkodowanym, a tymczasem po rozpoznaniu sprawy przez patrol okazywał się sprawcą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl