wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarł wrocławski artysta Witold Liszkowski

Andrzej Lachowicz, słynny wrocławski grafik, fotografik, performer powiedział o Witoldzie Liszkowskim że tworzy i pisze teksty oraz „bezustannie dyskutuje o sztuce, o której mówi, że jest bezwarunkowa i konieczna, podobnie jak miłość i wiara”. Związany przez lata z wrocławskim środowiskiem artystycznym Witold Liszkowski odszedł 25 lutego.

Reklama

Liszkowski maluje, rysuje, fotografuje i realizuje monumentalne projekcje, anektuje przestrzeń galerii, tworzy interdyscyplinarne działania parateatralne, posługuje się słowem, obrazem i ogniem, pisze teksty i bezustannie dyskutuje o sztuce, o której mówi, że jest bezwarunkowa i konieczna, podobnie jak miłość i wiara. Swoisty i osobniczy personalizm to charakterystyczny sposób pojmowania i widzenia świata, innych i samego siebie przez Liszkowskiego.
Andrzej Lachowicz o Witoldzie Liszkowskim w piśmie Format

Wrocławski artysta, dla którego sztuka była bezwarunkowa

Witold Liszkowski z Wrocławiem był związany od urodzenia (1954). Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we Wrocławiu u prof. Jana Jaromira Aleksiuna (1979).

Był autorem ponad osiemdziesięciu indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych w Polsce i krajach Europy m.in. w Wuppertalu (Niemcy), Moravskiej Trebove (Czechy).

Jego prace pokazywano też na zbiorowych wystawach w kraju i za granicą (m.in. w von der Heydt – Museums w Wuppertalu (Niemcy), Kunsthalle Koszyce, Kunstmuseum Bochum, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu).

Jedną z ostatnich wystaw Witolda Liszkowskiego była realizowana jesienią 2024 roku ekspozycja „Barykady” w programie Warsaw Gallery Weekend. 

Współpracował z Galerią PERMAFO (Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Andrzej Lachowicz) i Galerią Sztuki Najnowszej (Anna Kutera, Romuald Kutera, Lech Mrożek) we Wrocławiu. Tworzył sekwencje fotograficzne Sztuka osobista, Pytania oraz instalacje Pokoje sztuki.

W 1979 roku powołał wrocławskie Centrum Sztuki Współczesnej przy ACK Pałacyk (wspólnie z Lechem Mrożkiem).

Zaangażował się w nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Był autorem wielu akcji ulicznych, happeningów i performance'ów m.in. na ulicach Kościuszki, Świdnickiej, czy przed Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Był członkiem grupy Sztuka i Teoria (1977-1980) wraz z Andrzejem Sapijaą, Marią Zmarz – Koczanowicz.

W latach 90. Witold Liszkowski tworzył cykle malarsko-instalacyjne „Struktury osobiste” oraz projekcje i spektakle „Sztuka zjawiskowa”, w Polsce i za granicą.

Zaangażował się (z Mariuszem Mikołajkiem i Janem Mikołajkiem) w projekt Budujemy Miasto Sztuki na wrocławskich ulicach i podwórkach.

Wykładał w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu i w ASP Wrocław. Był członkiem Zarządu Okręgu ZPAP we Wrocławiu i wiceprezesem Fundacji OK, ART.

Prace Witolda Liszkowskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zbiorach miejskich Wrocławia, wielu kolekcjach prywatnych.

Witold Liszkowski był laureatem nagrody w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Dolnośląskiego (2013), złotej odznaki ZPAP (2014), Nagrody Prezydenta Wrocławia (wspólnie z  Fundacją OK, ART, 2018), Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2022).

W imieniu redakcji Wroclaw.pl, rodzinie i bliskim zmarłego składamy kondolencje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama