wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarł profesor Zbigniew Horbowy – wybitny projektant szkła użytkowego
Kliknij, aby powiększyć
Profesor Zbigniew Horbowy (po prawej) podczas wręczenia Diamentu Wrocławia przez prezesa Towarzystwa Miłośników Wrocławia Zbigniewa Magdziarza (po lewej) archiwum www.wroclaw.pl
Profesor Zbigniew Horbowy (po prawej) podczas wręczenia Diamentu Wrocławia przez prezesa Towarzystwa Miłośników Wrocławia Zbigniewa Magdziarza (po lewej)

Był jednym z najwybitniejszych polskich artystów plastyków zajmujących się wzornictwem przemysłowym. W latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, był także dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła ASP. Zmarł 17 czerwca w Polanicy-Zdroju.

Reklama

Profesor Zbigniew Horbowy został nagrodzony m.in. przez Ministra Kultury i Sztuki, srebrnym i złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą dolnośląską Srebrny As, Diamentem Wrocławia od Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

W swoich wspomnieniach pisał, że chciał studiować w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Poznaniu, ale przypadek (czyli wcześniejszy termin egzaminów) zdecydował, że zdawał do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a potem zauważył go i wybrał do swojej klasy profesor Stanisław Dawski, ówczesny rektor. Ukończył studia w Katedrze Szkła wrocławskiej PWSSP jako jeden z pierwszych jej absolwentów, jak podkreślała w monografii artysty autorka Barbara Banaś.

Z uczelnią pozostał zresztą blisko związany od 1963 do 2006 roku jako pedagog, w tym rektor dwóch kadencji. Dziś uważany za wybitnego artystę, kultowego mistrza szkła, który był odpowiedzialny za stworzenie i organizację Huty Szkła Artystycznego w Polanicy i zorganizował we Wrocławiu Studia Szklarskie INCO.

Szklane dzieła wrocławskie. Przewodnik

Jego realizacje kompozycji przestrzennych i realizacje szklane w architekturze cechował wielki artyzm.

Projekty szkła użytkowego, zarówno unikatowe, jak i okazjonalne autorstwa profesora, zawsze były wydarzeniami nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Jednymi z takich niepowtarzalnych kompozycji są „Przerwane organy” na budynku Filharmonii Wrocławskiej, szklane realizacje we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej i zakładach Cuprum.

Przez ponad pięćdziesiąt lat jego dzieła można było oglądać na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, czy w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Warszawie, także za granicą, np. w Finlandii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, Wiesbaden czy w Monachium. Słynną wystawę „Mistrz i Małgorzata” przygotował w 2006 roku wspólnie z dawną studentką Małgorzatą Dajewską 

Obecnie prace profesora Zbigniewa Horbowego zobaczymy obecnie m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu na stałej wystawie „Cudo-Twórcy”, a wiele prac profesora znajduje się także w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także Muzeum Szkła w Liège, czy Museum of Glass w Corning w Stanie Nowy Jork.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl